تکنولوژی کفش های, همه مطالب

سایز عرضی یعنی چه؟ سایز عرض پای شما چقدر است؟

اهمیت پوشیدن کفش مناسب چیزی است که همه ما می دانیم. فرقی نمی کند آن کفش را برای چه فعالیتی بخواهیم. ورزش، کار، پیاده روی و…

به همین خاطر لازم است که سایزبندی درست را در خرید کفش رعایت کنید. امروز علاوه بر سایزبندی طولی پا، سایز عرضی کفش هم اهمیت پیدا کرده است. رعایت سایز عرضی کفش باعث می شود پا در کفش راحتی بیشتری داشته باشد.

سایز عرضی کفش چیست؟ 

سایز عرضی در اصل بیان کننده این است که پای شما در ناحیه پاشنه ، سینه پا و پنجه چفدر عرض دارد. سایز عرضی استاندارد پای زنان به طور معمول B است. در حالیکه سایز استاندارد پای مردان D است. معمولا سایز عرضی را در صورتی روی جعبه کفش می نویسند که بزرگ تر یا کوچک تر از سایز نرمال باشد. یعنی اگر روی لیبل و جعبه کفش کتانی شما سایز خاصی نوشته نشده و حروف خاصی نمی بینید، کتانی تان سایز نرمال D و B دارد. به عنوان مثال روی لیبل کتانی می توانید ببینید :

T500N(2E)

این یعنی سایز عرضی این کتانی 2E به معنای خیلی پهن برای زنان و پهن برای مردان است.

 

سایز عرضی کفش

از کجا بدانیم پایمان کفش عریض تر احتیاج دارد؟

حتما کفش هایی را دیده اید که در قسمت پنجه پای فرد، به صورت محسوسی کشیده شده و از فرم افتاده است. این یعنی سایز عرضی کفش برای پای آن فرد کم است و پا، کفش عریض تری لازم دارد. عرض های کمتر و بیشتر از عرض نرمال در بسیاری از مدل های اکثر برندهای معتبر وجود دارد.

علاوه بر این، زنانی که پاهایشان سایز عرضی کفش بیشتری از حالت نرمال دارد، معمولا ترجیح می دهند کتانی مردانه بخرند و برعکس، مردانی که پاهای ظریف و لاغرتری دارند، کتانی قالب زنانه تهیه می کنند.

به کمک جدول زیر می توانید درباره سایز عرضی کتانی ها بیشتر بدانید.

 

سایز عرضی کفش

 

همانطور که می بینید، سایز 2A فقط برای خانم ها موجود است و کوچک ترین قالب است.

سایز B برای آقایان سایز باریک، و برای خانم ها سایز نرمال به حساب می آید.

سایز D برای آقایان سایز نرمال، و برای خانم ها سایز عریض به حساب می آید.

سایز 2E برای آقایان سایز عریض، و برای خانم ها سایز خیلی عریض به حساب می آید.

و در نهایت سایز 4E برای آقایان سایز خیلی عریض است که برای خانم ها این سایز وجود ندارد.

 

سایز عرضی کفش

به این نکته توجه کنید که تفاوت اندازه سایزهای عرضی مختلف در کتانی ها، خیلی کم است و به تناسب سایز خود کفش تغییر می کند، اما به طور کلی به یک سانتی متر هم نمی رسد.

این تفاوت سایز عرضی کفش معمولا بیشتر در قسمت پنجه کفش حس می شود. در بلاگ اورجینال پل ، با سایزبندی عرضی انواع کتانی های آدیداس ، نایک ، نیوبالانس و … آشنا می شوید.

 

سایز عرضی پای شما چند است؟

همان طور که گفتیم، سایز پای بیشتر مردم B  برای زنان و D برای مردان است. پس احتمالا شما هم در این دسته ها قرار دارید.

اگر حس می کنید کفش در پای شما به خصوص در قسمت پنجه، بیش از حد تنگ است، یک سایز عریض تر را تست کنید و برعکس، اگر حس می کنید پای شما در کفش، خیلی آزاد است، یک سایز عرضی کوچک تر را امتحان کنید.

اگر با امتحان کردن هر دو سایز، به این نتیجه رسیدید که سایز شما بین دو سایز قرار می گیرد، توصیه می کنیم که سایز بزرگ تر را انتخاب کنید. چون با کمک کفی و جوراب و …. می توانید مشکل گشاد بودن آنرا رفع کنید.

 

 

نمونه کتانی هایی با سایز عرضی متوسط 

 

کتانی آدیداس ZX 8000

 

 

 

کتانی آدیداس ZX 750

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *