تکنولوژی کفش های, همه مطالب

رویه کفش و قسمت های تشکیل دهنده آن

رویه کفش(upper) ، به قسمتی از کفش گفته می شود که قسمت های روی پا و انگشتان را پوشش می دهد. رویه به وسیله نوار یا چسب به قسمت زیره کفش متصل می شود.

بسته به نوع کفش یا کتانی، رویه کفش می تواند از یک تکه تا چندین تکه متصل و دوخته به هم تشکیل شده باشد. بخش های رویه شامل قسمت های مختلفی، از جمله زبانه، آستر، رویه، اتصالات و … می شود.

 

رویه کفش

 

 

 

رویه ها می توانند از متریال (جنس) های مختلفی ساخته شوند. مشهورترین متریال ها برای رویه کفش در حال حاضر چرم، برزنت، ساتن و جیر هستند. رویه کتانی و کفش های ورزشی را به طور معمول از از مش های دارای منافذ ریز می سازند تا هوا در کفش در رفت و آمد باشد. در حالیکه رویه صندل ها ممکن است فقط از یک نوار نازک تشکیل شده باشد.

 

قسمت های تشکیل دهنده رویه کفش

وظیفه رویه کفش به طور کلی، محافظت از پا است. این وظیفه کلی را همه قسمت های رویه به کمک یکدیگر انجام می دهند.این قسمت ها عبارنتد از:

 

 

کوارتر (Quarter)

 

رویه کفش

 

این قسمت رویه کفش، کناره ها و پشت پا را می پوشاند. در پشت کفش و قسمت پاشنه کفش، معمولا کوارتر را برای محکم شدن بیشتر، ضخیم در نظر می گیرند. این کار همین طور برای جلوگیری از تغییر شکل دادن پشت کفش انجام می شود.

 

ومپ (Vamp)

 

رویه کفش

 

ومپ، قسمت های روی پا وجلوی کفش و قسمت مرکزی را پوشش می دهد. این بخش، اصلی ترین بخش برای محافظت از پا است. معمولا این بخش از رویه را از پارچه ای مشبک و دارای منافذ عبور هوا می سازند تا پا در کفش عرق نکند.

 

سوراخ های عبور بند (Eyelets)

 

 

این قسمت بنا به مدل طراحی کفش، می تواند روی کوارتر و یا ومپ قرار بگیرد. زمانیکه سوراخ ها روی کوارتر قرار بگیرند، این مزیت وجود دارد که می توان کفش را راحت تر تنگ یا گشاد کرد و ساده تر آنرا پوشید.

 

زبانه (Tongue)

 

رویه کفش

 

زبانه را معمولا در رویه کفش های بندی می توان دید. این قسمت برای پوشاندن پا در زیر بندها استفاده می شود در حالیکه اجازه تنگ و گشاد کردن کفش را هم به استفاده کننده آن می دهد.

 

محافظ انگشتان (Toe Cap)

رویه کفش

 

در حالیکه در بیشتر کفش ها رویه ومپ به تنهایی تا جلوی انگشتان پا می آید، در بعضی کتانی ها می بینیم که در زیر یا روی لایه اصلی، لایه محکم تری هم در قسمت جلوی کفش وجود دارد. این لایه هم برای محافظت از انگشتان پا طراحی می شود و هم برای جلوگیری از تغییر شکل قسمت جلویی کفش.

قسمت های مختلف کفش ها و کتانی ها، برای راحتی و عملکرد هرچه بهتر کفش طراحی و اجرا می شوند. در کیفیت ها و کاربردهای مختلف کتانی،

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *