کفش نایک هایپر دانک ری اکت سفید رنگ در پای بسکتبالیست در سالن بسکتبالنایک با تکنولوژی ری اکت Nike React Technology

 

کمپانی نایک در سال 2017 یک نظرسنجی در بین ورزشکاران و مخاطبان این برند انجام داد و از آنها پرسید که چه انتظاری از کفش‌های ورزشی و اسپرت خود دارند؟؟

پاسخ‌ها بسیار جالب بود!! طبق این نظرسنجی افراد یک سیستم لایه‌گذاری و کوشن بهتر در کفش می‌خواستند. آنها منتظر کفشی سبک، راحت، با دوام و در حین حال دارای قابلیت بازگشت انرژی بودند تا کفش برای فعالیت‌های مختلف مثل پیاده روی، دویدن و سایر حرکات ورزشی ایده‌آل شده و عملکرد آنها را بهبود بخشد. اما کنار هم قرار گرفتن این ویژگی‌های متضاد در یک متریال کاری سخت و دشواری بود.

ارنست کیم (Ernest Kim) طراح اصلی این فناوری پیشرفته مثال جالبی را ارائه داد:

بالش خود را در نظر بگیرید، زمانی که شما دراز کشیده و سرتان را بر بالش قرار می‌دهید هرگز توقع ندارید که پس از برخورد با بالش دوباره به عقب بازگردد. در عین حال شما نیاز دارید که تمام فشار و نیروی حاصل از دراز کشیدن شما جذب شده و خوابی راحت را تجربه کنید. این دقیقا همان چیزی است که نایک در رابطه با فناوری جدید لایه‌گذاری خود معرفی می‌کند.

ارنست کیم طراح فناوری نارک ری اکت در مراسم معرفی کفش نایکی

 

از طرف دیگر مواد و متریال سخت، بیشترین بازگشت انرژی را به همراه دارند. به همین دلیل است که فوم‌ها گزینه مناسبی برای لایه‌گذاری کفش و بازگشت انرژی هستند. اما باید در نظر داشت که فوم‌ها وزن بالایی داشته و دوام چندانی ندارند. پس معمولا یک کفش ورزشی زنانه و مردانه نمی‌تواند تمام نکات ذکر شده را در کنار هم داشته باشد.

اما تکنولوژی نایک ری‌اکت Nike React، که آخرین نوآوری نایکی در لایه گذاری کتونی ورزشی و اسپرت است،  پیشرفت چشمگیر و فوق‌العاده‌ای را در فوم کفش ایجاد کرد.

 

لایه گذاری نایک ری‌اکت برای اولین بار در ژوئن سال 2017 در کفش مخصوص بسکتبال نایک ری اکت هایپردانک Nike React Hyperdunk 2017 Flyknit عرضه شد. چرا که بسکتبال ورزشی است که در آن بازیکنان نیاز به تغییر جهت سریع، پرش‌ها انفجاری و تغییر سرعت در یک چشم بهم زدن دارند. این ترکیب ویژگی‌های خاص، تاکنون در هیچ یک از کفش‌های بسکتبال نایک دیده نشده بود.

نمای پاشنه کتانی نایک ری اکت هایپر دانک با رنگ کرم

 

برای تولید این فناوری، شیمی‌دانان و مهندسین مکانیک برند نایک برای آزمایش مواد مختلف گرد هم آمدند تا ببینند کدام ترکیب نتیجه مطلوب‌تری فراهم خواهد کرد. این بررسی و آزمایشات مختلف نشانی از نبوغ و خلاقیت تولیدات کتونی اورجینال زنانه و مردانه نایک بود. پس از بیش از 400 هزار ترکیب شیمیایی و استفاده از روش‌های علمی برای ایجاد ارتباط بین مواد با خصوصیات خاص، آنها به ترکیب بی نظیر نایک ری‌اکت (nike react) دست یافتند.

حال زمان آن فرا رسیده بود که این تکنولوژی جدید مورد آزمایش قرار گیرد. محققین، نایک ری‌اکت را در پای بازیکنان بسکتبال، تحت بیش از 2000 آزمایش و تست قرار دادند. بعد از انجام این تحقیقات، ثابت شد که این فناوری بیشترین دوام و بالاترین درصد بازگشت انرژی را در بین سایر کفش‌های بسکتبالی نایک دارد.

از آنجایی که دوندگان نیز تجربه‌ای مشابه با بسکتبالیت‌ها داشتند، فوم نایک ری اکت بر روی کفش رانینگ و دویدن نیز بکار گرفته شد.

استفاده از نایک ری اکت در کفش بسکتبال برای اطمینان از دوام کفش و پایداری در انجام حرکات کنترلی بسکتبالیست‌ها بوده و به کارگیری آن در کفش دویدن و راننیگ برای نمایش ظرفیت بالای این تکنولوژی در طی مسیرهای طولانی است.

داده‌های حاصل از تست این تکنولوژی با سایر فوم‌ها در آزمایشگاه تحقیقات ورزشی نایک، نشان داد که فوم‌های نایک ری اکت بازگشت انرژی فوق‌العاده بهتری داشتند. (این فوم به تنهایی 13درصد بازده انرژی بیشتری را نسبت به آخرین نسل فوم نایک یعنی نایک لونارلون دارد). از طرفی فوم استثنائی، خاصیت جذب کنندگی منحصر به فردی دارد که به کمک آن فشار و ضربات وارد شده بر کفش جذب می‌کند. این امر مانع از آسیب رسیدن به انگشتان پا شده و صدمات احتمالی در حین دویدن و پیاده‌روی را کاهش می‌دهد.

 

با تکنولوژی ریاکت نایک چه احساسی را تجربه خواهید کرد؟

زمانی که شما فوم نایک ری‌اکت را فشرده کنید، لایه‌گذاری عالی را به خوبی احساس خواهید کرد و وقتی که از فشرده کردن دست کشیده و فوم را رها می‌کنید، می‌بینید که فوم به سرعت به شکل اصلی خود باز می‌گردد. این درست همان نقطه‌ای است که بازگشت انرژی نقش خود را ایفا می‌کند.

همین موضوع بیانگر یک عملکرد عالی در دویدن است چرا که فوم با واکنش سریع در هر گام، برای اطمینان از احساس پایداری در زیره کفش در هر قدم، دوباره به حالت و شکل اولیه خود بازمی‌گردد.

مهم‌تر از همه اینکه، فناوری Nike React ماندگار و پایدارترین فوم نایک است که انرژی بیشتری را برای طی مسافت طولانی‌تر به دوندگان هدیه می‌کند.کیم می‌گوید: Nike React نسبت به هر فوم دیگری که در Nike آزمایش کرده ایم از دوام بالاتری برخوردار است ، به این معنی که پاسخگوی نیاز دوندگان دورترین مسیرها نیز خواهد بود.

کفش نایک ری اکت هایپر دانک طوسی

 

هنگامی که زمان استفاده از این تکنولوژی در کفش فرا رسید، طراحی بر اساس داده‌های به دست آمده از نیاز ورزشکاران (اینکه در چه جهت و با چه نیرویی حرکت می‌کنند) انجام شداین اطلاعات از طریق نقشه‌های فشارحاصل شده، که دقیقا نشان می‌دهد ورزشکار در چه نقاطی نیاز به حمایت و بهینه‌سازی بیشتر فناوری‌های لایه‌گذاری دارد. 

ارنست کیم می‌گوید : "این به ما امکان می دهد تا تصمیمات درست و آگاهانه‌ای درباره نحوه شکل دادن لایه میانی و لایه زیرین کفش بگیریم و ازمزایای نایک React نهایت استفاده را داشته باشیم". آنها سپس با وارد کردن این داده‌ها به یک الگوریتم اختصاصی، اقدام به طراحی منحصر به فرد کرده که در آن بیشترین بازده فناوری نایک ری‌اکت تقویت و مورد استفاده قرار می‌گیرد.


 آخرین قطعه از این پازل: ورزشکاران باید آن را دوست داشته باشند.

قهرمانان و دوندگان فوم نایک ریاکت را در بیش از 1700 مایل (یعنی حدود 27300 کیلومتر) امتحان کردند. ارنست کیم می‌گوید: بعد از این دوره آزمایشی، تست کنندگان ما مدام بیان می‌کردند که نایک ریاکت باعث شده تا آنها بخواهند بیشتر و بیشتر دویده و به مسیر خود ادامه دهند."

معمولا فناوری‌های لایه‌گذاری ممکن است تغییر بزرگی را در یک یا دو جنبه عملکردی کتانی پسرانه و دخترانه ایجاد کنند، اما با Nike react پیشرفت‌های چشمگیری در همه ابعاد لایه‌گذاری ایجاد می‌شود. لایه میانی کفش‌های اورجینال اسپرت و ورزشی که این فناوری را دارند بسیار نرم، سبک و بادوام هستند و موجب کاهش صدمات و بهبود بازگشت انرژی می‌شوند.

به همین دلیل این تکنولوژی "کامل‌ترین لایه‌گذاری کفش" نامیده شده‌ است. استفاده از این فناوری استثنائی در جدیدترین کفش‌های نایک، باعث می شود که فشار کاملا از ستون فقرات و پا برداشته ‌شده و شما حین فعالیت‌های ورزشی و پیاده‌روی‌های طولانی احساس خستگی نکنید و با انرژی به فعالیت خود ادامه داده و از آن لذت ببرید.

 

 

شما می‌توانید از سایر مدل‌های کتونی دخترانه و پسرانه اورجینال نایک، در سایت اورجینال پَل دیدن فرمایید. همچنین مقالات مفیدی در ارتباط با تکنولوژی‌های کفش و نیز آخرین اخبار کتانی‌های برتر دنیا در وبلاگ ما قرار داده شده که در صورت تمایل می‌توانید مطالعه نمایید.


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید