فردی با احساس درد در کمر در ابتدای مسیر قرمز رنگ دویدن


اگر از درد در ناحیه کمر رنج می‌برید، باید بدانید که تنها نیستید!!

بیش ‌از 80 درصد مردم دنیا در طول زندگی خود، کمر درد را تجربه می‌کنند. چرا که دومین دلیل رایج مراجعه افراد به پزشک و ارتوپد، دردهای طاقت فرسای کمر می‌باشد. متاسفانه این مشکل، با توجه به علت بروز و شدت آن، می‌تواند جنبه‌های مختلفی از زندگی اشخاص را تحت تاثیر قرار دهد. درادامه اثرات مشکل آفرینی را که کمردرد در زندگی اشخاص ایجاد می‌کند باهم بررسی می‌کنیم تا بدانیم کفش و کمر درد چه ارتباطی با یکدیگر دارند.

 

برای درمان و بهبود کمردرد خود از کتونی‌های صد در صد اورجینال اینجا کمک بگیرید.

بررسی اثرات کمر درد در زندگی روزمره

 کمردرد یکی از مشکلات بزرگی است که اکثر افراد با آن دست و پنجه نرم می‌کنند. اکنون میخواهیم عوارضی که میتواند ما را از طریق کمر درد تهدید کنند را بشناسیم.

 

  • حرکت و پویایی

کمردرد ما را مجبور می‌کند که آهسته‌تر حرکت کنیم و برای جلوگیری از شدت گرفتن درد، برخی‌ از فعالیت‌های روزانه را به آرامی و با احتیاط و دقت بیشتری انجام دهیم. گاه نیز مجبور می‌شیم فعالیت را به طور کامل متوقف کرده  تا از شر این درد طاقت فرسا راحت شویم.

 

  • احساسات

زمانی که شما درگیر دردهای مزمن نظیر درد کمر باشید، استرس بیشتری را تجربه خواهید کرد و به هرچیزی که ممکن است درد شما را بیشتر کند، حساس می‌شوید. همین موضوع سبب می‌شود تا احساسات منفی بر شما غالب شده و شما را عصبی و کلافه کند.

 

  • زندگی خانوادگی

درد کمر علاوه بر اینکه تحرک و پویایی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد و شما را حساس‌تر می‌کند؛ می‌تواند تعامل و حضور فعال شما در خانواده را نیز تحت تاثیر قرار دهد. به این صورت که وقتی کمردرد شما شدیدتر می‌شود، احساس درد و ناراحتی بر شما غلبه کرده و دیگر حوصله درجمع بودن را نخواهید داشت و زمان کمتری را با خانواده و دوستان سپری می‌کنید.

 

  • استراحت و خواب

درد در ناحیه کمر و ستون فقرات می‌تواند کیفیت استراحت و خواب شما را نیز تحت تاثیر قرار دهد. ازآنجایی که کمردرد مداوم بسیار طاقت‌فرسا و خستگی آور است، استراحت و خواب کافی در روند بهبودی بسیار تاثیرگذار خواهد بود. دراز کشیدن و خوابیدن فردی که درگیر کمردرد است بسیار ناراحت کننده می‌باشد، اما اگر حالت درست خوابیدن را بدانید و نیز از گزینه‌‍‌هایی مثل تشک یا بالش طبی استفاده کنید، خواب راحت‌تری را تجربه خواهید کرد.

 

 

ممکن است برایتان سوال شده باشد که دلیل و علت کمردرد چیست؟

 

علت اصلی ایجاد درد در ناحیه کمر، تراز نامناسب کل بدن از سر تا انگشتان پا می‌باشد. وقتی بدن از تعادل و تراز مناسب خود خارج شود، به مفاصل و عضلات شما فشار زیادی وارد می‌شود.

 

دو مرد با استایل صحیح و غلط ایستادن و تاثیر آن بر کمر

 

از دیگر دلایل درد کمر می‌توان موارد زیر را ذکر کرد:

 

ایستادن و نشستن به ‌شکلی نامناسب برای مدت طولانی

هرگز نباید فراموش کنید که طرز نشستن و ایستادن تاثیر بسزایی در آسیب دیدگی بدن دارد. چرا که وقتی برای مدت طولانی به طور نامناسب ایستاده یا می‌نشینید، فشار بسیار زیادی به کمر، زانو و ستون فقرات وارد می‌شود. هنگام نشستن‌های طولانی می‌توانید از بالش‌های طبی در پشت کمر خود استفاده کنید تا ساختار درست ستون فقرات حفظ شود.

 

بلند کردن نادرست اجسام سنگین

لازم است که بدانید نحوه بلند کردن صحیح اجسام تاثیر زیادی در سلامت بدن، کمر و زانو دارد. نکته مهم این است که هنگام بلند کردن اجسام، نباید خم شده و بدن را پیچ و تاب دهید. بهترین شیوه بلند کردن وسیله‌های مختلف در تصویر زیر آمده است.

 

مراحل صحیح بلند کردن جعبه از روی زمین بدون فشار بر کمر و ستون مهره‌های

 

فشار بیش‌ از حد به بدن در فعالیت‌های ورزشی و یا محل کار

ورزش همواره به عنوان معجزه‌ای برای سلامت شناخته می‌شود. به طور مثال پیاده روی تاثیری همه جانبه بر تمامی اندام‌های بدن خواهد داشت. اما باید دانست که انجام فعالیت‌های ورزشی اصولی صحیح دارند که بدون در نظر داشتن آنها آسیب‌‌های جبران ناپذیری بر بدن وارد می‌شود. یکی از این نکات، استفاده از کفش مناسب برای جلوگیری از وارد شدن فشار زیاد به ناحیه کمر و زانو است. همانطور که میدانید پا به عنوان قلب دوم معروف است و توجه ویژه به آن کمک شایانی به سلامت شما خواهد کرد.

 

مشکلات مربوط به سن

غالبا با بالا رفتن و افزایش سن تحرک افراد کم شده و تمایل آنها به یک جا نشینی بیشتر خواهد شد. همین امر می‌تواند از علل کمر درد شدید باشد.

 

غیرفعال بودن و عدم فعالیت فیزیکی

برای جلوگیری از کمردرد ناشی از عدم تحرک، بهتر است به طور مستمر ورزش یا پیاده روی کرده، یا روزانه برای مدت زمان مشخصی بدوید چرا که کلید سلامت روح و جسم در این ورزش نهفته است. اما باز هم به این نکته توجه داشته باشید که برای انجام فعالیت‌های مختلف خود کفش ورزشی مردانه زنانه مناسب را انتخاب کنید.

 

صاف بودن کف پا

شکل کف پای سالم هر فرد دارای کمی قوس است که به ثبات و حمایت از بدن کمک کرده و از ایجاد فشار به کمر حین راه رفتن، دویدن و پریدن نیز جلوگیری می‌کند. هنگامی‌که قوس کف پا خیلی کم باشد، کف پای صاف نامیده می‌شود و ممکن است باعث مشکلات متعددی ازجمله کمردرد شدید شود.

 

اما کفش نامناسب و درد کمر چه رابطه‌ای با یکدیگر دارند؟

 

مردی با درد کمر در محل کار بر روی صندلی

 

برخی به دلیل فاصله زیاد بین کف پا و ستون فقرات، تصور می‌کنند ارتباطی بین کفش و ایجاد درد در کمر و دیسک کمر وجود ندارد. این تصور بسیار غلط است! جالب است که بدانید استفاده از کفش اسپرت ورزشی پسرانه و دخترانه نامناسب با درد، استرس و خستگی ارتباط مستقیم دارد.

خرید و استفاده از کفش‌های نامناسب ورزشی و غیر ورزشی ازجمله کفش‌های پاشنه بلند، باعث برهم زدن تراز و توازن بدن شده و فشار زیادی به قسمت تحتانی کمر وارد می‌کند.

صندل‌ها نیز مثال دیگری از کتونی‌های نامناسب هستند. صندل‌ها به دلیل دارا بودن کفی صاف، از قوس پا پشتیبانی نمی‌کنند و همین عدم پشتیبانی از قوس پا موجب ایجاد درد در کف پا، پاشنه، مچ پا و زانو می‌شود. همچنین گاهی مشکلاتی نظیر خار پاشنه، عارضه یک کتانی زنانه و مردانه نامناسب خواهد بود.

نکته مهم این است که سنگینی بدن شما بر روی پاها قرار گرفته و تأثیر وزن بدن بسته به نوع فعالیتی که انجام می دهید متفاوت است. هنگامی که شما فعالیت‌های مختلف مثل ورزش در باشگاه، دویدن، پیاده روی، بازی و پریدن انجام می دهید، فشارهای وارده بر ستون فقرات، کمر و پا بسیار زیاد است. بنابراین شما به یک کتونی اسپرت و ورزشی نیاز دارید که فشار و ضربات را جذب کند تا هنگام فعالیت‌های موردعلاقه خود لذت بیشتری را تجربه کنید. برای انجام کارهای روزمره و عادی نیز مثل راه رفتن، نشستن در مطب یا اداره یا غیره، اگر از کفش خوب و مناسبی استفاده نکنید فشارها به ستون فقرات و پای شما وارد شده که این فشار به مرور زمان تراز ساختار بدن را تحت تاثیر قرار می‌دهند و موجب کمردرد خواهند شد.

 

نکات مهم در انتخاب کفش مناسب برای کمر درد

 

پا و زیره مناسب کفش برای کمر درد در دستان یک نفر

 

انتخاب شما درمورد کفش باید فراتر از ظرافت و زیبایی و مد باشد. البته این جمله به این معنی نیست که کفش مناسب زشت است. شما می‌توانید از کفش‌های مخصوص باشگاه، پیاده‌روی و دویدن که از سلامتی شما مراقبت می‌کنند و دارای طراحی مدرن و جذاب هستند، استفاده کنید. که به اصطلاح با یک تیر دو نشان زده‌اید! این ویژگی‌ها در اکثر کتونی‌های اورجینال نظیر کفش‌های اورجینال آدیداس، نایک، نیو بالانس، آسیکس و غیره وجود دارند.

گفته می‌شود که به طورمعمول برای خانم‌ها، 5000 قدم با یک کفش نامناسب و برای آقایون 7000 قدم با بدترین کفش، می‌تواند فشار بسیار زیادی را به ستون فقرات آنها وارد کند.

در ادامه نکاتی ذکر شده است که هنگام خرید کفش طبی، به منظور پیشگیری از ایجاد و یا تسکین کمردرد، باید بدان توجه کرد.

 

جنس کفش

جنس کفش، توانایی آن در جذب ضربات و فشارهای وارده بر کفش را تعیین می‌کند. کفش مناسب باید از قوس پا پشتیبانی کرده و وزن بدن را در قسمت‌های مختلف پا توزیع کند. برای این منظور کمپانی‌های کتانی اورجینال فناوری‌های مختلفی نظیر تورشن (Torsion)، ایوا (EVA) و بوست (Boost) در سیستم لایه‌گذاری کفش به کار می‌گیرند تا کفشی ایده‌آل را تولید کنند. در عین حال مواد استفاده شده در بخش‌های مختلف کفش باید به گونه‌ای باشد که قابلیت انعطاف پذیری آن حفظ شود.

موادی که در ساخت کفش مورد استفاده قرار می‌گیرند وزن کفش و ماندگاری آن را نیز تعیین می‌کنند. کفشی بهترین است که سبک بوده و فشاری اضافه بر پا وارد نکند. همچنین از دوام بالایی برخوردار باشد تا شما بتوانید مدت زمان بیشتری از آن استفاده کنید. البته نحوه نگهداری کتونی و طریقه شستشو کفش نیز بسیار تاثیر گذار است که هر دو در مقاله‌ای در وبلاگ اورجینال پَل شرح داده شده‌اند.

 

زیره کفش ورزشی در پای دونده به سمت غروب آفتاب

 

جنسیت

جنسیت در طراحی یک کفش، نقش مهمی دارد. انواع مختلفی از کفش زنانه و مردانه اورجینال وجود دارند که برای خانم‌ها یا آقایان یا هردو گروه طراحی شده است. این موضوع فقط بر اساس ظاهر و مد نمی‌باشد بلکه تفاوت‌های ساختاری نیز دیده می‌شوند. سازندگان کتانی‌های اصلی حتی تفاوت وزن مردان و زنان را نیز درنظر می‌گیرند. اگر از یک کفش که برای جنس مخالفتان طراحی شده است استفاده کنید، به زودی با کفش احساس ناراحتی کرده  و فشارها و مشکلات مختلفی را تجربه خواهید کرد. البته کفش‌های ورزشی زنانه و مردانه‌ای وجود دارند که به اصطلاح به آنها یونیسکس (unisex) گفته می‌شود. این کفش‌های ورزشی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که افراد با وزن‌های مختلف می‌توانند از آنها استفاده کنند.

 

استایل

یکی از ویژگی‌های کفش مناسب کمردرد توجه به استایل آن است. سبک کفش نشان‌ می‌دهد که چگونه هر قسمت از پای شما تراز خواهد بود. کفش باید استایل مناسبی داشته باشد به طورمثال بسیار صاف یا بلند نباشد. زیرا اگر بسیار بلند باشد تراز به هم خورده و قسمت جلوی پا نیز متحمل وزن زیادی می‌شود. این فشار زیاد وارده بر بخش جلویی، بر روی استایل راه رفتن شما تاثیر می‌گذارد.

 

پشتیبانی از قوس کف پا

قوس لایه میانی و زیره کفش طبی باید با قوس کف پا مطابقت داشته باشد. قوس مشخص می‌کند که کدام قسمت از پای شما بیشترین وزن را تحمل می‌کند. شما باید به دنبال کفش ورزشی مناسبی باشید که از قوس پا حداکثر پشتیبانی را داشته و وزن را به طور یکسانی در قسمت‌های مختلف کف پا توزیع کند تا در هیچ نقطه از کف پا فشار ایجاد نشود. استفاده از کفش‌هایی که از قوس پای شما پشتیبانی می‌کنند، سبب کاهش درد در ناحیه کمر، زانو و حتی گردن می‌شوند.

 

در پایان امیدواریم که این مقاله برای شما مفید باشد. شما می‌توانید با مراجعه به وبسایت اورجینال پل بهترین کفش‌های مناسب برای کمر درد را مشاهده نمایید.

 

ورود به فروشگاه اینترنتی اورجینال پَل


3 نظر

avatar
عطیه فرهادی

واقعا این متن برای من که چندساله درگیر کمردردم خیلی مفید بود...مرسی

avatar
اورجینال پَل

سلام وقت بخیر سپاسگزاریم از شما . ممنون که مطالعه کردین امیدواریم تونسته باشیم کمکی کرده باشیم

avatar
مینا اصفهانی

نکات جالبی بود. استفاده کردم از مقاله تون. بسیار عالی

avatar
اورجینال پَل

سلام وقت بخیر متشکر و سپاسگزاریم از شما عزیزان

avatar
محمد فرامرزی

کفش مناسب برای کمر درد چه مدلی رو پیشنهاد میدید؟

avatar
اورجینال پَل

سلام وقت شما بخیر کفش برای کمر درد زیاد هست داخل سایت اورجینال پل شما میتونید از طریق تماس تلفنی کفش پیشنهادی قسمت پشتیبانی رو چک کنید و یا با شماره تلفن 09120387302 با واتس اپ و یا به صورت تماس در ارتباط باشید.متشکریم از پیام شما


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید