نمای نزدیک از فناوری فلای وایر و فلای نیت نایکیراحتی کفشهای ورزشی نایک همواره زبانزد مردم سراسر دنیا بوده است. این کتانی‌ها هم برای ورزشکاران حرفه‌ای و هم مردم عادی، راحتی و سلامتی را به ارمغان می‌آورد. برند نایکی برای رسیدن به چنین عملکردی، ابداعات جدیدی به خرج داده و فناوری‌های مختلفی را به کار گرفته است تا محصولی تمام عیار از لحاظ راحتی، کیفیت و زیبایی به بازار جهانی عرضه کند. برای بررسی دو نمونه از بهترین فناوری‌های برند نایکی همراه با اورجینال پَل باشید.

 

فناوری فلای وایر Flywire نایک

 

این تکنولوژی که در بسیاری از کتانی های جدید نایک دیده می‌شود در سال 2008، با الهام گرفتن از ناسا (NASA) در استفاده از متریال وکترن (Vectran) برای ایجاد لباس‌های مقاوم، وارد دنیای تولید کفش های ورزشی پسرانه و دخترانه این کمپانی شد. تارهای موجود در این فناوری از جنس وکترن یا نایلون بوده که در ابتدا توسط شرکت سلانس (Celanese) آمریکا و هم ‌اکنون توسط کمپانی Kuraray (یک شرکت چینی و تولید کننده انواع  مواد شیمیایی است) تولید می‌شود. وکتران به دلیل سبکی و استحکام فوق‌العاده‌ شناخته شده است. رشته‌های وکتران 5 برابر قوی‌تر از فولاد بوده و ترکیبی منحصر به فرد از ویژگی‌های بی‌نظیر دارد. این رشته‌ها از موی انسان نازکتر و بسیار ارزان قیمت هستند. وکتران در وسایل مختلفی نظیر لاستیک دوچرخه و ... نیز استفاده می‌شود.

کفش ورزشی نایک مشکی با نمایی از بغل برای نمایش فناوری فلای وایر

 

قرقره رشته‌های بسیار نازک وکترن به کار گرفته شده در فناوری فلای وایر

 

فلای وایر توسط جی مشچر (Jey Mescher) مدیر نوآوری نایک خلق شد. جی مشچر، 18 سال در حوزه طراحی صنعتی فعالیت کرده که در ابتدا با اپل (Apple) همکاری داشته و تقریبا پس از گذشت 9سال، با نایک قرارداد بست.

جی و همکارانش بر ایجاد نوآوری‌های ویژه در کتانی‌های اورجینال نایک تمرکز دارند. او با خلق فناوری نایک فلای وایر، انقلابی بزرگ در تکنولوژی‌های موجود در کفش ایجاد کرد.کتانی‌های دارای فناوری فلای وایر در همان سال (2008) در المپیک پکن مورد استفاده تعداد زیادی از ورزشکاران قرار گرفت و با استقبال بی‌نظیری روبه رو شد.

جی مشچر به دنبال پیدا کردن نقاط مهم و کلیدی در کفش بود که درآن نقاط، پا به حداکثر حمایت و پشتیبانی نیاز دارد. وی با تمرکز بر این موضوع شروع به طراحی کتونی ورزشی جدید نایکی کرد. در آن زمان جی با مشاهده دستگاه گلدوزی متوجه شد که این ماشین قابلیت ایجاد کوک و گره‌های بلند دارد. کوکهای بلند به جای استفاده از لایه‌های مختلف مواد در بخش میانی کفش و پشتیبانی از کل پا، کمک می‌کند تا این الیاف سبک وزن پا را در نقاط حساس و کلیدی حمایت کند. البته که جرقه این ایده توسط آدولف داسلر (Adidas) در سال 1949 با به کار بردن 3 نوار تقویت کننده در کفش دویدن کانوس (Canvac) زده شد. هدف از استفاده از این فناوری در رویه کفش پشتیبانی حداکثری پا با استفاده از سبک‌ترین و مستحکم‌ترین متریال ممکن، یعنی وکتران است.

کفش نایک سبز و سفید از زاویه کناری همراه با فناوری فلای وایر

 

فلای وایر یا همان الیاف به کار رفته در نقاط کلیدی رویه کفش، به خوبی از پا حمایت کرده و مانع از لیز خوردن و لغزش پا شما در هنگام پیاده روی، دویدن و انجام فعالیت‌های روزمره می‌شود. این فناوری اجازه می‌دهد تا حداکثر انرژی در هر مرحله، به گام بعدی منتقل شود. کمپانی نایک فلای وایر را با الهام از پل‌های معلق، جایی که کابل‌های زیاد متعددی به‌هم می‌پیوندند و پشتیبانی را ایجاد می‌کنند، طراحی کرد. این طراحی سبب می‌شود تا حمایت تنها در نقاط ضروری، به ویژه در پاشنه و بخش جلویی (انگشتان و کف ) پا انجام شود. در این حالت رشته‌های وکتران موجود در فلای وایر همانند تاندون‌ها به دور پا می‌پیچند. از آنجایی که این حمایت توسط لایه‌های مختلف مواد ایجاد نمی‌شود، کفش نایک اورجینال بسیار انعطاف‌پذیرتر و سبکتر خواهد بود.

 

از دیگر ویژگی‌های این الیاف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • انعطاف‌پذیر و خاصیت کشسانی.

  • با اینکه پنج برابر از فولاد قوی‌تر است ولی با فشار به آسانی تغییر شکل می‌دهد. که این امر یک ویژگی ایدهآل برای الیاف مصنوعی استفاده شده در کتانی است.

 به دلیل همگی این ویژگی‌ها و استفاده از این متریال جادویی تنها در نقاط خاص، کفش اسپرت پسرانه یا دخترانه نایک تا 50% سبکتر از سایر تولیدات خواهد بود. این روزها بسیاری از کتونی های ورزشی شرکت نایک از این فناوری استفاده کرده و برای انواع فعالیت‌ها مثل کفش مخصوص باشگاه، پیاده روی، بسکتبال، دویدن و غیره به کار میروند.

 

از نمونه کفش های اسپرت دخترانه و پسرانه‌ای که از این فناوری بهره برده‌اند می‌توان:

نایک مدل لوناریسر

مدل نایک ایر زوم اودیسه

 کفش بسکتبالی نایک KD8

و نیز مواردی دیگر را نام برد که در فروشگاه اینترنتی اورجینال پَل موجود هستند.

 

 

فناوری فلای نیت Flyknit نایک

 

فلای نیت تمام تصورات از یک کفش اسپرت و ورزشی را تغییر داد.

قبل از ورود فلای نیت در سال 2012، رویه کتونی‌ها اکثرا از طریق استفاده از چند لایه مواد مختلف تشکیل می‌شد. این روش به دلیل استفاده از مواد اضافی، مقدار زیادی زباله ایجاد می‌کند. اما با روی کار آمدن فلای نیت (Flyknit)، این مواد اضافی و زباله تا 60% کاهش یافت. هدف نایک از فراهم آوردن این تکنولوژی، ایجاد ساختاری سبک و مقاوم بود که مواد اولیه کمتری را به کار گرفته و مواد اضافی را کاهش دهد. برند نایک در دهه 80 نیز بارها بر روی کفش‌های مختلف آزمایشاتی انجام داده بود اما متوجه شده بود که رویه کتونی با وجود تنفس پذیری و وزن کم، استحکام مورد نیاز آنها را فراهم نمی‌کند.

نمای نزدیک کفش بسکتبال بسکتبال ایر پرستو فلای‌نیت آلترا

 

اولین موفقیت در این زمینه برای کمپانی نایک با ظهور فناوری فلای وایر در سال 2008 ایجاد شد. همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم این فناوری از رشته‌های بسیار نازکی حاصل شده که وزن بسیار کم و مقاومت فوق‌العاده‌ای دارند. پس نایک برآن شد تا با ایجاد جنسی برای رویه کتانی همان سبکی و استحکام را برای کتونی‌های اورجینال خود فراهم کند. بلاخره پس از 4 سال تلاش طراحان و مهندسین نایک، راهی برای ایجاد رویه‌ای تنفس پذیر، انعطاف پذیر و حمایت‌کننده، آن هم تنها در یک لایه پیدا کند.

کفش‌های حاوی فناوری فلای نیت دارای قابلیت تنفس بالا می‌باشند؛ که با به جریان انداختن هوا در داخل کتانی اصل نایک از تعریق بیش از حد پا جلوگیری کرده و مانع از ایجاد بوی بد در کفش می‌شود. همچنین به دلیل ساختار منحصر به فردشان از وزن کمی برخوردار بوده و بسیار سبک می‌باشند. ویژگی دیگر این کفش‌ها قابلیت انعطاف‌پذیری آنها می‌باشد که وقتی شخص آن کفش را به پا می‌کند کاملا فیت پا می‌شود. این فناوری یکی از بزرگترین پیشرفت‌‌های نایک در سال‌های اخیر محسوب می‌شود

جفت کتونی بسکتبال نایک نارنجی با فناوری فلای نیت و فلای وایر در کنار یکدیگر

 

ممکن است برایتان سوال شود که این فناوری دقیقا از چه جنسی می‌باشد؟

فلای نیت از الیاف و نخ‌های منعطف تشکیل شده است. این رشته‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که تقریبا بدون درز و یکپارچه بوده و ساختاری مشابه‌ جوراب ایجاد کنند. این ساختار، سبب راحت‌تر شدن کفش اورجینال زنانه و مردانه شما می‌شود. این نخ‌ها و الیاف برای حمایت از پا، تنفس پذیری و ایجاد انعطاف در یک لایه قرار می‌گیرند. به جای حجیم شدن رویه  با متریال غیر ضروری ، هر یک از اجزای Flyknit یک هدف کاربردی دارند. با قراردادن رشته‌هایی در سیستم توری و قسمت جانبی رویه، هنگام بستن و گره زدن بندها، کفش کاملا فیت پای شخص خواهد شد. هنگام استفاده از کفش‌های ورزشی‌ با فناوری Flyknit، کفش بقدری سبک می‌شود که شخص احساس می‌کند لایه نازکی بر پاهایش وجود دارد که گویی تنها پوست دومی است و اصلا وزن کفش حس نمی‌شود.

همچنین در کنار این فناوری از فوم لونارلون (Lunarlon) استفاده می‌شود. نایک لونارلون یک سیستم کوشن (لایه‌گذاری) نوآورانه است که درلایه میانی بسیاری از کفش‌های نایک مورد استفاده قرار می‌گیرد و دارای خاصیت نرمی و کشسانی می‌باشد. فوم لونارلون ضربه‌های وارده بر کفش را به خود جذب کرده و از ایجاد درد و آسیب در پای فرد جلوگیری می‌کند. انواع مختلف کفش های اسپرت مردانه زنانه‌ که از این فناوری برخوردارند دارای استحکام، پایداری بالا و پشتیبانی فوق‌العاده می‌باشند که هنگام استفاده از آن گام‌های نرمی را تجربه خواهید کرد .جالب است بدانید که نایک لونارلون از فضانوردانی که بر سطح ماه حرکت می کنند، الهام گرفته شده است. بدین صورت که نیروی حاصل از جاذبه را در کل پا تقسیم کرده و از فشار آوردن تنها به یک نقطه جلوگیری کرده و مانع از ایجاد فشار در کف پا می‌شود.

یک جفت کفش نایک بسکتبالی سفید و آبی با رویه فلای نیت

 

 

امیدواریم که بررسی جزئی و تخصصی تکنولوژی های نایک برای شما مفید بوده باشد. برای مشاهده سایر کتانی‌های اورجینال نایک می‌توانید به سایت اورجینال پَل مراجعه نمایید. همچنین برای مطالعه اطلاعات بیشتر در ارتباط با اخبار جدید برندها و فناوری‌های کفش به وبلاگ ما سر بزنید.


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید