پای دارای عارضه هالوکس والگوس از نمای روبه رو بر روی پارکت عارضه ‌قوز انگشت پا یک موقعیت دردناک برای افراد مختلف از جمله دوندگان و ورزشکاران است. زمانی که شما در حال دویدن، ورزش و یا انجام فعالیت های روزانه هستید توقع دارید که از لحظه‌ی حال لذت برده و حداکثر عملکرد را داشته باشید تا اینکه پیوسته با کفشی نامناسب درگیر بوده و احساس ناراحتی کنید.

در این پست اورجینال پل قصد داریم این عارضه‌ی دردناک و آزاردهنده را باهم بررسی کنیم و راه‌های درمان و پیشگیری از آن را برایتان شرح دهیم. با ما همراه باشید.

 

قوز شست پا چیست؟

این عارضه که با نام علمی هالوکس والگوس شناخته می‌شود، به بزرگ شدن و برجسته شدن یک ناحیه از مفصل پا گفته می‌شود. این برجستگی نشان دهنده‌ی عدم تقارن مفصل شست پا است. در برخی موارد با تشکیل استخوان اضافی، مفصل انگشت بزرگ پا به خارج خم شده و تغییر شکل می‌دهد در نتیجه شکل پا تغییر کرده و به مرور زمان این برجستگی و خمیدگی بیشتر می‌گردد.

 پنجه پای راست دارای انحراف در قوزک شست پا از نمای نزدیک

 

علت انحراف شست پا چیست؟

اگرچه در بعضی موارد عوامل ژنتیکی و داشتن پای صاف احتمال ابتلا به این عارضه افزایش می‌یابد ولی دلیل اصلی قوزشست پا مشخص نیست. برخی فاکتو‌های سبک زندگی مانند پوشیدن کفش پاشنه بلند و نوک تیز و یا پوشیدن کفش‌های تنگ با پنجه‌ی باریک احتمال ابتلا به این عارضه را تشدید می‌کند.

 

اصلی‌ترین راه جلوگیری از ابتلا به قوزک شست پا

 یکی از مهم‌ترین دلایل ابتلا به این عارضه نپوشیدن کفش مناسب است. کتانی‌ مناسب ورزشی در ایجاد راحتی و فراهم آوردن سلامتی پا نقش به سزایی دارند. فراموش نکنید که اثرات یک کفش نامناسب، نتایج مخربی بر سلامت بدن خواهد داشت که در اکثر موارد غیر قابل جبران است.

 اثرات کفش ورزشی نامناسب بر ایجاد انحراف انگشت شست پا

 

کفش مناسب برای قوز پا چه ویژگی‌هایی دارد؟

یکی از بهترین راه‌های پیشگیری از ابتلا به انحراف انگشت پا، عدم استفاده از کفش‌هایی است که باعث جمع شدن انگشت شست و فشار بیش از حد به آن می‌شود. به همین دلیل است که استفاده از کفش پاشنه بلند هرگز توصیه نمی‌شود. چرا که با ایجاد فشار بر روی پنجه پا (خصوصا انگشت بزرگ)، مفصل پا را به خارج خم کرده و احتمال ابتلا به هالکوس والگوس بونیون (انحراف قوزک پا) را بیشترمی‌کند. اگر مجبور به پوشیدن پاشنه بلند هستید حداکثر تا 3 ساعت می‌توانید آن را به پا کنید بیشتر ازاین مدت باعث ایجاد ناراحتی و افزایش فشار به شست پا خواهد شد. از هر کفشی که استفاده می‌کنید چه کتونی اسپرت و ورزشی چه کفش پاشنه بلند و مجلسی راحتی پاها را در الویت قرار دهید. اطمینان پیدا کنید که فضای اضافه در ناحیه پنجه و شست پا به اندازه کافی وجود دارد و پای شما در راحت ترین حالت ممکن قرار گرفته است.

 

زمان مناسب خرید کفش

فراموش نکنید در طول روز پای شما به طور طبیعی ورم می‌کند. بنابراین بهترین زمان خرید آخر وقت و یا هنگام غروب است. شما باید مطمئن شوید که کفش مورد نظرتان در تمام طول روزاندازه‌ی شماست و درون آن احساس راحتی دارید. از خرید کتونی‌هایی که تنگ است و پای شما را می‌زند به این امید که در آینده جا بازمی‌کند و گشاد می‌شود نیز خودداری نمایید. آن کفشی را خریداری کنید که از همان ابتدا احساس خوشایندی را به شما هدیه کند. خرید کفش های اورجینال با زیره طبی و اورگونومیک همانند یک سرمایه‌گذاری بلند مدت بر سلامتی است که می‌تواند شما را در حفظ سلامت پا کمک کند.

 

در صورت ابتلا به قوز شصت پا چه کنیم؟

همان طور که قبل از ورزش کردن، برای آمادگی بیشتر بدن حرکات کششی انجام می‌دهید، پاها را نیز گرم کنید. کشش انگشت پا اگرچه راه درمان این عارضه نیست اما برای ایجاد حس راحتی در عضلات پا و مفاصل انگشتان بسیار تاثیر گذار است. حرکات کششی موثر برای افرادی که دچار قوزک انگشت پا هستند به شرح زیر است:

-ابتدا انگشتت شست خود را منقبض کرده و به سمت جلو بکشید. سپس آن ها را به زیر پا خم کنید. تا جایی که می‌توانید شست خود را باز کنید و از سایر انگشتان پا جدا نمایید.

-در حالی که انگشتان دیگر ثابت است شست خود را به صورت جداگانه تکان دهید و به طرفین بکشید.

-تعدادی تیله آماده کنید و هربار سعی کنید تیله‌ها را با شست پای خود بردارید. 

 

در موار شدید که انحراف انگشتان پا بسیار پیشرفته شده است امکان خم کردن شست وجود ندارد و یا با درد زیادی همراه است. در چنین مواردی جراحی تنها راه ممکن است. اگر از این عارضه رنج می‌برید با یک پزشک متخصص مشورت کرده وهرچه زودتر درصدد درمان قوز پای خود برآیید.

 

امیدواریم که این مقاله برایتان مفید بوده باشد. شما می‌توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی اورجینال پَل از کفش‌های طبی و اورجینال ما دیدن نمایید.


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید