ضدعفونی کردن کفش در دوران کرونا


نکات کلیدی برای ضدعفونی کردن کفش و کتونی ها در دوران کرونا

 

قطعا شما هم از زمان پیدایش ویروس کرونا بهترین راه های مقابله با آن را میدانید. از قبیل تمیز کردن خانه، ماسک زدن، ضدعفونی کردن وسایل، رعایت فاصله‌ها و... که از شما در مقابل ویروس کرونا محافظت می‌کند، چرا که میدانید فراگیری ویروس کووید 19 به شدت در ایران و جهان روبه افزایش است. تغییرات اخیر نشان می‌دهد که ویروس کرونا می‌تواند در طیف وسیعی از سطوح به مدت چند ساعت تا چند روز زنده بماند. کفش یکی از اصلی ترین مواردی است که با مکان‌های عمومی در تماس است و بیشتریت احتمال را دارد که وارد خانه‌های شما شود. اما آیا کفش و لباس شما باید ضدعفونی شود؟ ویروس کرونا در سطوح مختلف چه مدت زنده می‌ماند؟

 

خیلی وقت است دنبال کفش اسپرت اورجینال می‌گردید؟ اینجا را کلیک کنید.

بهترین راه پاک کردن کفش از ویروس کرونا چیست؟

 

جالب است بدانید که ویروس کرونا بیش از 9 روز در بعضی مناطق و سطوح زنده می‌ماند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) در ایالات متحده آمریکا توانستند ویروس کووید 19ای ‌را در کشتی تفریحی شاهزاده الماس (Diamond Princess) پیدا کنند که 17 روز زنده مانده بود. طبق مطالعاتی که در ماه فوریه توسط موسسه ملی بهداشت انجام گرفت، مشخص شد که ویروس کرونا بر روی پلاستیک و فولاد ضد زنگ تنها 3 روز زنده می‌ماند.

طبق مطالعاتی که تاکنون صورت گرفته، مشخص شده است که ویروس کرونا در سطوح سخت نسبت به سطوح نرم (مانند پارچه) بیشتر زنده میماند. همچنین احتمال پایداری این ویروس بر روی سطوح صاف بیشتر است. از طرف دیگر به افرادی که در محیط های آلوده کار می کنند و یا با بیماران مبتلا به ویروس کرونا در ارتباط هستند توصیه می‌شود، که لباس ها وکفش خود را تا قبل از پاک سازی کامل، بیرون از محل زندگی خود نگه دارند.

 

به یاد داشته باشید که این ویروس بر روی کفش‌هایی که از پلاستیک، چرم و مواد مصنوعی ساخته شده‌اند از چند ساعت تا چند روز میتواند زنده بماند. تونیا هریس و کارول وینر توصیه کرده‌اند که برای به حداقل رساندن وجود کرونا بر روی کفش شما، از کفش های با جنس جیر در محیط های بیرون از خانه کمتر استفاده کنید. ویروس کرونا میتواند علاوه بر پلاستیک و فلزات و پارچه بر سطوح دیگر نظیر مقوا زنده بماند. بنابراین مشخص نیست که به طور دقیق این ویروس تا چه مدت بر روی کفش زنده می‌ماند.

 

ویروس کرونا بر روی چه سطوحی می‌تواند زنده بماند

 

احتمال اینکه از طریق کفش یا لباس به ویروس کرونا آلوده بشیم چقدر است؟

 

ابتلا به کووید 19 از طریق کفش و لباس آلوده

طبق گزارشات سازمان جهانی بهداشت، احتمال انتشار کووید 19 بر روی کفش و به سبب آن آلوده شدن فرد بسیار کم است، با این حال بهترین اقدام پیشگیرانه در این خصوص را، بیرون نگه داشتن کفش از محل زندگی می‌داند. بنابراین اگر در تماس با بیماران مبتلا به کرونا هستید یا احتمال آلوده شدن خود به ویروس کرونا را می‌دهید، بهتر است این مقاله را تا آخر بخوانید.

 

 

 آیا کفش‌ها را باید بیرون از درب ورودی قرار دهیم؟

طبق مطالعات جدیدی که توسط مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری ها (CDC) در بیمارستان ووهان چین انجام شده است، نشان می‌دهد که ویروس کووید 19 می‌تواند در زیره کفش و کتونی شما زنده بماند، اما هنوز مشخص نیست آیا ویروس جامانده در زیره کفش به همان قدرت قبل است یا خیر! دانشگاه جان هاپکینز اعلام کرده است که احتمال زنده ماندن ویروس کرونا در زیره ی کفش کمتر از 0.1% است. این مطالعه همچنین نشان داد که نیمی از نمونه های تست شده از زیره های کفش پزشکانی که در قسمت آی سی یو (ICU) این بیمارستان در حال فعالیت هستند آلوده به ویروس کرونا است. همینطور مکان های عمومی شلوغ مانند فروشگاه ها نیز میتواند به احتمال بسیار زیاد کفش شما را آلوده به این ویروس کنند. محققان نتیجه گرفتند که کف یا زیره کفش پزشکان ممکن است به عنوان حامل ویروس کرونا عمل کند.

کلینیک کلیولند می‌گوید: گرچه احتمال این وجود دارد که ویروس کووید 19 بر روی کفش شما زنده بماند، اما انتقال آن به شما کمی بعید است. مگر اینکه شما با دست خود دقیقا قسمت آلود شده به ویروس بر روی کفش را لمس کرده و سپس صورت خود را لمس کنید. اگر فکر میکنید که با سطح یا محیط آلوده ای برخورد کردید، بهتر است حتما کفش و کتونی اسپرت ورزشی خود را بیرون درب منزل گذاشته، و قبل از آوردن کفش ها به داخل خانه حتما با مواد ضد عفونی کننده آنها را تمیز و ضد عفونی کنید!

متخصص بهداشت عمومی، کارول وینر اذعان داشت که نگه داشتن کفش و کتونی ها در بیرون از خانه یا در یک سبد کنار درب ورودی، یک روش عالی برای جداسازی احتمالی ویروس یا میکروب هایی است که کفش ممکن است به آن ها آلوده باشند. اگر امکان گذاشتن یک سبد بیرون از منزل برای شما مقدور نیست میتوانید کفش‌ها و جوراب های خود را در یک کیسه پلاستیکی مهر و موم شده (کاملا بسته) قرار دهید. وینربیان کرد که تمیز نگه داشتن زیره یا کفه ی کفش بسیار مهم است، به خصوص در خانه هایی که فرزندان بر روی زمین بازی می‌کنند.

 

کفش‌های آلوده به ویروس کرونا را در کجا قرار دهیم؟

 

راحت‌ترین و شیک ترین کفش اسپرت زنانه برای خانمهای خوش سلیقه!

 

 لباس و کفش خود را چگونه از ویروس کرونا پاک سازی کنیم؟

پیشنهاد مرکز مدیریت و پیشگیری بیماری ها (CDC) برای شستن لباس ها این است که لباس ها را با گرمترین درجه ممکن بشویید، اما این سوال به ذهن ما خطور میکند که "اگر لباس من با آب داغ شسته شود امکانش هست کِش بیاد یا  دستورالعمل شستشوی لباس من با آب سرد است!" حال باید چه کار کرد؟

از آنجا که ویروس کرونا با لایه ای از غشای چربی احاطه شده است، شوینده شما به تنهایی قادر است ویروس کووید 19 را از بین ببرد. اما اگر هنوز نگران بودن یا نبودن کرونا هستید، می توانید چند روز لباس های خود را در کیسه ای گذاشته و صبر کنید تا به صورت طبیعی ویروس کرونا از بین برود. کفش‌های پارچه ای و قابل شستشو را با آب گرم و دمای بین 60 تا 90 درجه سانتی گراد یا 140 تا 194 درجه فارنهایت همراه با مواد شوینده بشویید. اگر داخل ماشین لباسشویی می‌اندازید و ماشین لباسشویی شما مجهز به سیستم ضد عفونی کننده است حتما آن را نیز فعال کنید. خیساندن کفش‌ها در آب و صابون نیز یکی از راه‌های ضدعفونی دیگر است.

 

 

طبق آخرین تحقیقات، ضد عفونی کننده‌های زیر ظرف مدت 5 دقیقه این ویروس را غیرفعال می‌کنند:

 

• سفید کننده‌های خانگی

• اتانول (الکل) 70%

• پوویدون آیوداین 7.5%

• کلروکسیلنول 0.05%

• کلروهگزیدین 0.05%

• بنزالکونیوم کلرید 0.1%

بسیاری از محلول‌ها و شوینده های ضدعفونی کننده حاوی یک یا دو مورد از این مواد هستند که غلظت هر کدام در محصولات مختلف متفاوت است. بنابراین قبل از استفاده از ضدعفونی‌های مختلف برچسب روی آنها را با دقت بخوانید.

 

نحوه نگهداری و پاکسازی کفش از کرونا

 

کفش پلاستیکی کراکس برای پیشگیری از کووید 19

متخصص سموم محیط زیست، تونیا هریس اضافه کرد که در هنگام ترک خانه بهتر است از کفش پلاستیکی کِراکس (Crocs) استفاده کنید (چرا که ویروس کرونا بر روی سطوح پلاستیکی تنها 3 روز زنده می ماند). برای ضد عفونی کردن این مدل کفش پلاستیکی تنها کافیست با یک دستمال آغشته به الکل 70% ویروس ها را از بین ببرید، لازم به ذکر است حتما چند دقیقه بگذارید الکل روی کفش بماند تا از ضد عفونی شدن کامل کفش مطمئن شوید.

 

به یاد داشته باشید پس لمس دست زدن به اشیاء مختلف بلافاصله دست های خود بشویید و از تماس آنها با چشم، بینی و دهان خودداری کنید.

 


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید