این دو کمپانی به قدری عظیم و استثنایی هستند که بعید است نامشان به گوش کسی نخورده باشد،

در این مطلب ما قصد داریم این دو غول تولید البسه و کفش ورزشی را با هم مقایسه کنیم.


اگر به دنبال مقایسه برندهای آدیداس و نایک هستید و می‌خواهید بدانید کدام یک بهتر است، به احتمال زیاد جواب دقیق و مشخصی پیدا نمی‌کنید. هر کدام از برند‌های ادیداس و نایک، طرفداران پر و پا قرصی دارند که هر یک عقیده دارند بهتر از دیگری هستند. اینکه افراد با سلیقه‌های متفاوت، عقاید متفاوتی داشته باشند کاملا طبیعی می‌باشد. درگیری و رقابت بین دو برند آدیداس و نایک از گذشته تا به امروز وجود داشته و هر یک به دنبال اثبات برتری خود می‌باشد. در ادامه به توضیحات بیشتر و مقایسه این دو برند می‌پردازیم.

 

اگر دنبال کتانی اسپرت نایک صد در صد اورجینال با بهترین قیمت هستید یا به دنبال کفش اسپرت ادیداس اورجینال هستید

 ما به شما پیشنهاد دیدن از بهترین مجموعه ای از کفش و کتانی اسپرت اورجینال را می دهیم! 

 

 ابتدا به پاسخ بعضی سوالات رایج در مورد این دو کمپانی می‌پردازیم.

موسس کمپانی آدیداس کیست؟

آدیداس (Adidas): در سال 1949 توسط آدولف آدی داسلر، کسی که از سال 1920 به تولید کتانی‌های ورزشی مشغول بود، در آلمان تاسیس شد.

 

معنی آدیداس چیست؟

اسم آدیداس از اسم موسس کمپانی گرفته شده است. قسمت اول Adi از اسم آدولف و قسمت دوم das از نام خانوادگی یعنی Dassler گرفته شده است. برای اولین بار در المپیک سال 1936، Jesse Owens، ستاره مسابقات دو و میدانی، اولین ورزشکاری بود که کفش‌های آدیداس را پوشید. در همان سال بعد از درگیری بین برادران داسلر، رادولف داسلر کمپانی پوما را تاسیس کرد. در سال 1954، تیم فوتبال آلمان در پنجاه و چهارمین فینال جام جهانی در بازی مقابل مجارستان به پیروزی رسید. از طریق این بازی و بازیکنانی که کفش آدیداس به پا داشتند، آدیداس به شهرت جهانی رسید.

 

شعار آدیداس

آدیداس چندین شعار دارد که عبارتند از:

all in or nothing = همه یا هیچ چیز

brand with 3 strips = برند با سه خط

impossible is nothing = غیرممکن معنا ندارد.

adidas is all in = آدیداس همه کارس

بهترین شعار این کمپانی "غیرممکن معنا ندارد"، است. درآمد آدیداس در سال 2012، 19.14 میلیارد دلار آمریکا می‌باشد

 

 

 

لوگو سفید نایک بالای یکی از فروشگاههای برند نایکی

 

 

موسس کمپانی نایک کیست؟

نایک (Nike): در سال 1964 توسط فیل نایت و بیل بورمن، در آمریکا تاسیس شد.

 

معنی نایک چیست؟

نایک در لغت به معنای الهه یونانی بالدار پیروزی می‌باشد. استیو پروفونتین اولین ورزشکاری بود که کتونی‌های نایک را در المپیک سال 1972 پوشید. نایک در سال 1984، با مایکل جردن، یکی از مشاهیر بسکتبال آمریکا قراردادی به ارزش 500 هزار دلار بست. امروزه 58% از کفش‌های بسکتبال در آمریکا از سری کفش‌های Jordan می‌باشد.

شعار نایک

بهترین شعار این کمپانی "فقط انجامش بده!" می‌باشد. درآمد نایک در سال 2012، 20.86 میلیارد دلار آمریکا می‌باشد.

 

رقابت نایک و آدیداس

در سال‌های اخیر رقابت بین نایک و آدیداس در زمینه فروش لوازم ورزشی، مخصوصا کتانی‌های اسپرت ورزشی، شدیدتر شده و هر یک می‌کوشد در میزان فروش و شهرت از دیگری جلو بزند. ولی آدیداس و نایک دقیقا چه تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند؟ تا به الان عملکرد این دو برند چگونه بوده است؟ آینده این دو برند چگونه است؟

 

 

مقایسه درآمد نایک و آدیداس

درآمد فروش کالا آدیداس

 

درآمد فروش نایک

طبق عکس بالایی درآمد کمپانی نایک در مقایسه با رغیب آلمانی خود، عمدتا از طریق فروش کفش می‌باشد. ولی عمده درآمد کمپانی آدیداس همانطور که در عکس پایین مشخص است، علاوه بر فروش کتونی‌های اسپرت و ورزشی، شامل فروش پوشاک ورزشی هم می‌شود. آمریکای شمالی و اروپای غربی، بزرگترین بازارهای فروش برای این دو برند هستند.

 

نایک اصل ساخت کجاست؟

پراکندگی کارخانجات نایک

طبق عکس بالا برند نایک در بیش از 42 کشور دنیا 554 کارخانه تولید کفش، پوشاک و تجهیزات ورزشی دارد. تنها 8% از تولیدات این برند در آمریکای شمالی صورت می‌گیرد. این تولیدات شامل پوشاک و لوازم و تجهیزات ورزشی به جز کفش می‌باشد. 23% از کل تولیدات این کمپانی مربوط به کشور چین است. این تولیدات شامل کفش، پوشاک و تجهیزات ورزشی می‌باشد. کارخانه‌های تولیدی در ویتنام هم 16% کل تولیدات پوشاک و کفش را در بر می‌گیرد.

 

 

آدیداس اصل ساخت کجاست؟

پراکندگی کارخانه های محصولات آدیداس

درعکس بالا پراکندگی کارخانه‌های تولیدکننده محصولات آدیداس در سرتاسر جهان قابل مشاهده می‌باشد. آدیداس در بیش از 55 کشور دنیا بیش از 800 کارخانه تولید کفش، پوشاک و تجهیزات ورزشی دارد. ویتنام بیش از 44%، اندونزی 25% و چین 19% از تولیدات کفش این کمپانی را در بر می‌گیرند. 23% از تولیدات پوشاک این کمپانی مربوط به کشور چین، کمبوجیا 22% و ویتنام 18% می‌باشد. چین بزرگترین تولیدکننده تجهیزات ورزشی آدیداس با سهم 40% از کل تولیدات می‌باشد. 18% از تجهیزات ورزشی آدیداس در پاکستان و 15% هم در ترکیه تولید می‌شود

جمع بندی

هر دو کمپانی به دنبال درآمد ‌بیش‌تر و فروش بیشتر محصولات خود هستند. در حالی که نایک تمام تمرکز خود را بر روی بازار‌های چین قرار داده و به دنبال مواد جدید برای تولید محصولاتش می‌باشد، آدیداس بازار آمریکای شمالی را هدف خود قرار داده و از طراحی‌های جدید برای کفش‌هایش استفاده می‌کند.

 

خرید کفش‌های برند نایک

خرید کفش‌های برند ادیداس

 

ورود به فروشگاه اورجینال پَل

 


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید