خار پاشنه از عارضه هایی است که بسیاری را درگیر خود کرده است، این عارضه بسیار دردناک و سخت است

اورجینال پَل امروز قرار است تا برای شما راه‌های جلوگیری از خار پاشنه و چند روش برای بهبود آن را شرح دهد


خار پاشنه چیست؟

عارضه خار پاشنه یکی از انواع مشکلاتی است که امروزه در بین جوامع مختلف گریبان‌گیر بسیاری از افراد در سرتاسر دنیا می‌باشد. در سال‌های اخیر راه‌های مختلف درمان و پیشگیری از پیشرفت این عارضه  توسط پزشکان و متخصصان مختلفی توصیه شده است.

 

خار پاشنه‌ دردناک در حقیقت به دلیل آسیب دیدن بافت نرم کف پا ایجاد می‌شود. خار پاشنه نام عارضه‌ای است که در علم پزشکی از آن با اصطلاح Planter Fasciitis یاد می‌کنند. بافت فاسیا در سراسر بدن قرار دارد. فاسیا در کنار رباط‌ها (لیگامان‌ها) و تاندون‌ها حرکت دادن بدن را ممکن می‌سازد. بافت پلانتار فاسیا ساختار کلاژن مانندی دارد که در هنگام دویدن از پا در برابر ضربات وارده محافظت می‌کند و میزان فشار و وزن بدن را روی کل سطح پا پخش می‌کند. پلانتار فاسیا از پایه پاشنه شروع می‌شود و از قوس کف پا تا پنجه امتداد دارد. عملکرد اصلی پلانتار فاسیا حمایت کردن از قوس کف پا است. پلانتار فاسیا نوار فیبری ضخیم از بافت اتصال دهنده‌ای است که از سطح انتهایی Calcaneus (استخوان پاشنه) آغاز می‌شود و در کف پا به سمت پنجه امتداد دارد. پلانتار فاسیا اجازه نمی‌دهد قوس کف پا از اندازه معینی بیشتر صاف شود. زمانی که در پلانتار فاسیا پارگی‌های بسیار کوچک به وجود بیاید یا ملتهب شود عارضه التهاب پلانتار فاسیا رخ می‌دهد. در صورت به تأخیر افتادن فرآیند بهبود التهاب پلانتار فاسیا یا ماندگاری آسیب، بدن بافت صدمه دیده و ضعیف را با استخوان ترمیم می‌کند. فاسیای آسیب دیده معمولاً به واسطه‌ فعالیت فیبروبلاستیک ظرف دست‌کم شش هفته بهبود می‌یابد اما اگر آسیب وارده طی این مدت برطرف نشد، یاخته‌های استخوان‌ساز به این ناحیه فرستاده می‌شوند. این یاخته‌ها تشکیل استخوان می‌دهند و نتیجه نهایی به وجود آمدن استخوان درون پلانتار فاسیا چسبیده به استخوان پاشنه است. این شکل‌گیری‌های استخوانی را خار پاشنه می‌گویند.

عکس رادیولوژی از پاشنه پا از بغل و پشت

طبق آمار، سالانه 1 میلیون نفر به تعداد افرادی که در آمریکا از این عارضه رنج می‌برند افزوده می‌شود. در وقع از هر 10 نفر، یک نفر مشکل خار پاشنه دارد. بیشترین تعداد افرادی که این مشکل را دارند در رنج سنی 40 تا 60 سال می‌باشند.

طبق مطالعات انجام شده، 70 درصد از افراد خارپاشنه را فقط در یک پا تجربه می‌کنند. 90 درصد از مشکلات مربوط به خار پاشنه را بدون عمل جراحی و با استفاده از درمان‌های خانگی می‌توان درمان کرد و تنها 5 درصد نیاز به عمل جراحی دارد. پروسه درمان معمولا بین 1 ماه تا ماکسیمم 12 ماه طول می‌کشد. بیستر افراد معمولا بین 6 تا 18 ماه درمان می‌شوند.

 

عوامل بروز عارضه خار پاشنه چیست؟

 بر طبق تحقیقات افرادی که کف پای صاف یا پای پنجه‌دار دارند بیشتر در معرض این نوع عارضه قرار دارند. انجام تمرینات طولانی و دویدن و راه رفتن روزانه بیش از حد، باعث خار پاشنه می‌شود. اضافه وزن و مشاغلی که نیاز به ایستادن طولانی مدت دارند هم، از عوامل بروز خار پاشنه محسوب می‌شود.

بر طبق تحقیقات خار پاشنه با وارد شدن فشار یا وزن بیش از حد بر تاندون ایجاد می‌شود و یک نیروی کششی در جایی که تاندول به پاشنه متصل شده ایجاد می شود. تحمیل وزن بر پاشنه در فعالیت‌هایی مثل دویدن یا پرش باعث این اتفاق می‌شود. همچنین پوشیدن کفش نامناسب می‌تواند علت خار پاشنه پا باشد. کف کفش‌های نامناسب از داخل چندان مناسب نیست و باعث می‌شود که نحوه قرار‌گیری پا مناسب نباشد. از دیگر علت خار پاشنه پا می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1 -  تحمیل وزن اضافی از طریق ورزش: مخصوصا ورزش‌هایی که شامل دویدن در مسافت‌های طولانی است، در آن پرش وجود دارد یا ورزش‌هایی که حرکات‌های ناگهانی در آن‌ها وجود دارد، از علت خار پاشنه می‌باشد.

2 - نرم و راحت نبودن کف کفش: مخصوصا اگر پاشنه پا لاغر باشد( اغلب در بین افراد مسن) کفش‌های شما نقش بالشتک نرم و محافظت کننده از پاها را بازی می‌کنند. کفی مناسب و نرم برای دونده‌ها نیز حائز اهمیت است.

3 - اضافه وزن باعث وارد شدن فشار بسیار زیاد بر پاشنه پا می‌شود.

4 -  کوچک بودن عضلات ساق پا: در صورتی که عضلات ساق پا کوچک باشند، فرد دچار عوارض خار پاشنه می‌گردد ، کوچک بودن عضلات ساق پا اغلب بر رباط پلانتار فاشیا نیز فشار وارد می‌کنند، زیرا این عضلات و تاندون‌ها به هم مرتبط هستند.

5 - بی‌حرکت ایستادن مکرر

6 -  صافی کف پا یا ناهنجاری‌های دیگر در پا

7 -  نرم نبودن بافت زیر پاشنه به اندازه کافی، مخصوصا در بین افراد پیر

8 -  ایستادن‌های طولانی مدت

9 -  فشارهای مکرر

10 -  از بین رفتن چربی پا با افزایش سن

11 -  آسیب دیدگی

 

کفش مناسب برای عارضه خار پاشنه چیست؟

در وهله اول باید کفشی را انتخاب کنید که از قوس پا و پاشنه شما مراقبت کند. در مورد خریدن کفش، بهتر است به سلامت پای خود بیشتر از ظاهر کفش اهمیت دهید. بهتر است قبل از خریدن کفش چند مدل مختلف را امتحان کنید و کفشی که پاشنه و پای شما در آن راحتتر است را انتخاب کنید. پاشنه کفش مناسب برای خار پاشنه باید نرم و کمی بلند باشد. این ساختار باعث کاهش فشار وارده بر روی تاندون آشیل و محافظت از پا می‌شود. قسمت جلویی کفش شما بهتر است کمی بزرگتر باشد تا فضای کافی برای حرکت انگشتان پای شما وجود داشته باشد. زیره کفش مورد نظر شما باید انعطاف پذیری کمتری داشته باشد تا از کشیدگی کف پای شما جلوگیری شود. برای این کار قبل از خریدن کفش با خم کردن زیره کفش، انعطاف پذیری آن را بسنجید.

در زیر چند مورد از این کفش‌ها را به شما معرفی می‌کنیم:

 

1 - Asics Gel-Quickwalk 3این یکی از بهترین کتانی‌های مخصوص پیاده‌روی برای افرادی است که از خار پاشنه رنج می‌برند. این کفش پیاده‌روی سبک به گونه‌ای طراحی شده است تا در عین محافظت از پا، بیشترین میزان راحتی را برای پا فراهم کند. با توجه به مدت زمانی از روز که سر پا هستید، این کفش تمام آن چیزی است که برای کاهش درد خار پاشنه به آن نیاز دارید. رویه کفش اورجینال Asics Gel-Quickwalk 3 از جنس مش می‌باشد که برای تنفس‌پذیری کفش مناسب می‌باشد و بسیار سبک است. علاوه بر مش قسمت رویه کفش شامل چرم مصنوعی هم می‌شود. این رویه کتانی آسیکس با توجه به ساختارش، از استحکام بالایی برخوردار است و به خوبی از پا محافظت می‌کند. رویه کفش آسیکس پا را در داخل کفش ثابت نگه می‌دارد و از سر خوردن شما جلوگیری می‌کند. در قسمت زبانه کتونی اصل Asics Gel-Quickwalk 3 پدهایی برای راحتی بیشتر تعبیه شده است. لایه میانی کتانی اسیکس از مواد EVA و GEL می‌باشد. این باعث راحتی بیش از حد کفش در پای شما می‌شود. 

کتانی اسیکس طوسی و سورتی از بغل

2 - کفش New Balance WW512: کتانی مردانه New Balance WW512 در عین راحتی بسیار زیبا و شیک می‌‌باشد. فرقی نمی‌‌کند که روزانه درگیر چه نوع فعالیت‌هایی هستید. این کفش برای پیاده‌‌روی، ورزش، باشگاه و انجام کارهای روزانه مناسب می‌‌باشد. رویه کتونی مردانه نیوبالانس، از جنس مش و چرم می‌باشد که در سبکی و راحتی کفش ورزشی نقش بسیار موثری دارد. برای لایه داخلی کفش نیوبالانس از تکنولوژی انحصاری کمپانی نیوبالانس به نام Abozorb استفاده شده است. نرمی و راحتی کتانی نیوبالانس مربوط به این لایه می‌باشد. در قسمت داخلی کفش مردانه نیوبالانس، از کفی IMEVA استفاده شده است که باعث نرمی و انعطاف‌‌پذیری کفش می‌شود. لایه بیرونی کتانی به گونه‌ای طراحی شده است، که موجب حرکت درست پا و قدم برداشتن به شیوه‌ای صحیح می‌‌گردد. این کتونی اسپرت علاوه بر راحتی از دوام بالایی برخوردار است. زیره بیرونی لاستیکی کتانی اسپرت نیوبالانس، برای استفاده روی سطوح سخت مناسب می‌کند و علاوه بر این، در صورت استفاده از کفش بر روی سطوح روغنی و خیس، به کفش آسیبی نمی‌رسد. اگر به دنبال کتونی ورزشی هستید که سر‌ نمی‌‌خورد و بسیار راحت است، کتونی‌اورجینال نیوبالانس WW512 می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

کفش نیوبالانس مشکی بک گراند سفید

3 - Nike Air Monarch IV: کتانی نایک مونارچ آی وی را می‌‌توان یک کتانی چندکاره ورزشی دانست که برای انجام انواع تمرینات ورزشی مناسب است. زیره این کتانی ورزشی نایک به گونه‌ای طراحی شده که شما می‌توانید برای ورزش‌‌هایی همانند کوه‌‌نوردی هم از آن استفاده کنید. افرادی که از درد خار پاشنه رنج می‌‌برند می‌‌توانند انواع تمرینات سخت ورزشی را با استفاده از این کفش نایک، به راحتی و بدون وارد شدن هیچ‌ گونه فشاری به پا انجام دهند. در قسمت لایه میانی کفش Nike، تکنولوژی فایلون به کار رفته است. این فناوری به کار رفته در کتانی ورزشی نایک، در عین سبک وزن بودن، بسیار نرم و راحت می‌‌باشد. 

کفش نایک جفت شده مشکی از بغل

4 - New Balance MW877: اگر به دنبال کفشی هستید که سه ویژگی راحتی، استحکام و محافظت را با هم داشته باشد، کتانی نیوبالانس اورجینال MW877 می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. رویه این کتانی اسپرت نیوبالانس، شامل مش و چرم جیر است. برای افرادی که قسمت جلوی پا و پنجه پهن دارند این کتانی ورزشی نیوبالانس می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. معمولا برای افرادی که پاهای بزرگتری دارند، پیدا کردن کفش متناسب کار راحتی نیست، ولی این کفش‌ها نیوبالانس فضای بسیار راحتی را برای پا فراهم می‌کنند. کتونی اسپرت New Balance MW877 برای افرادی پاهایی که قوس زیادی دارند و به اصطلاح پنجه‌‌دار هستند مناسب است. رویه تنفس‌پذیر کفش به گونه‌ای طراحی شده که به دلیل گردش هوای مناسب، از بو گرفتن و تعریق پا جلوگیری می‌کند. علاوه بر یک کفش تمرین، کفش نیوبالانس مردانه MW877  برای موارد مختلف و استفاده روزانه قابل استفاده است.

کفش نیوبالانس طوسی از بغل

5 - Reebok Wok N Cushion 2.0: کفش ریبوک Work N Cushion 2.0 برای افرادی طراحی شده است که مدت طولانی از روز را صرف ایستادن می‌کنند یا دائما در حال حرکت و پیاده‌روی هستند. این کفش ساق کوتاه مخصوص عارضه خارپاشنه، دارای رویه‌ای از جنس چرم مصنوعی است که در عین محافظت از پا، در سبکی کفش هم موثر ایفا می‌کند. بسیاری از خریدارانی که این کفش‌ها را به پا کرده‌اند اتفاق نظر دارند که این کتانی‌های ریبوک به اندازه‌ای سبک هستند، که به سختی می‌توان گفت شما کفشی به پا دارید. سیستم تهویه هوای کفش هم طوری طراحی شده است که چرخش هوا به خوبی در داخل کتونی ریبوک مردانه صورت می‌گیرد و هوای داخل کتونی را خنک می‌کند. این کتونی ریبوک مردانه که برای کاهش درد خار پاشنه طراحی شده است، دارای بندهایی است که می‌توانید با توجه به راحتی خود این بندها را تنظیم کرده و از سر خوردن پا در داخل کفش جلوگیری کنید. در قسمت زبانه و دور مچ پا پدهایی تعبیه شده است که از پا محافظت می‌کند و برای راحتی بیشتر کتانی ریبوک می‌باشد. در قسمت لایه میانی کفش ریبوک اورجینال، از فوم‌های EVA استفاده شده است که نقش محافظ پا در برابر ضربات را دارد. زیره لاستیکی کفش برای ماندگاری و دوام کفش است و از پا مراقبت می‌کند.

کفش ریبوک مشکی کامل از بغل

6 - Adidas Neo Cload Foam: برای افرادی که از درد خار‌پاشنه رنج می‌برند و دنبال کفش راحت برای ورزش هستند، کتانی آدیداس اورجینال Neo Cloud Foam می‌‌تواند انتخاب مناسبی باشد. برای رویه کفش عمدتا از پارچه مش استفاده می‌شود وزن کتانی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد و برای بالا بردن میزان دوام و ماندگاری کفش در قسمت جلو و پشت کفش از چرم استفاده شده است. لایه میانی کفش اصل آدیداس که از تکنولوژی Cloudfoam می‌باشد، باعث راحتی بسیار زیاد پا در کفش می‌شود و باعث می‌شود پا در این کفش به راحتی حرکت کند. زیره لاستیکی کتانی، علاوه بر مناسب کردن کفش برای استفاده بر روی انواع سطوح، دوام و ماندگاری این کفش اورجینال آدیداس را هم بسیار افزایش می‌دهد. علاوه بر تمامی این ویژگی‌های مثبت، تنوع رنگ این کفش‌ها هم بسیار زیاد است به گونه‌ای که با توجه به سلیقه خود رنگ مورد نظرتان را می‌توانید انتخاب کنید. آدیداس راحتی، حفاظت و استحکام این کتانی ورزشی را ضمانت می‌کند. علاوه بر همه این‌ها کفش بسیار سبک است به گونه‌ای که مدت‌های طولانی می‌توانید با این کفش ورزش و فعالیت کنید و هیچ گونه خستگی را احساس نکنید.

کفش ادیداس مشکی سفید از بغل

 

 

درمان خار پاشنه به چه صورت انجام می‌گیرد؟

بر اساس مطالعات و بررسی‌های انجام شده، بسته به میزان پیشرفت عارضه خار پاشنه درمان‌های متفاوتی برای افراد مختلف توصیه می‌شود. مطالعات نشان می‌دهد که نوع درمان این عارضه را می‌توان به دو مرحله گسترده تفکیک کرد:

مرحله اول: مشکلات زودهنگام/واکنشی بر اساس این مطالعات مشکل خار پاشنه اگر در این مراحل ابتدایی تشخیص داده شود بهبودی راحت‌تر و سریع‌تر اتفاق می‌افتد. 

روش درمان: مدیریت درد، کاهش فشار بر روی بافت‌های آسیب دیده و کشش عضلات و تاندون‌ها که عبارت است از:

1 - استفاده از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID): مانند آسپرین و ایبوپروفن. این موارد برای کاهش و از بین بردن درد مناسب هستند. این مواد به طور عمده برای درمان خار پاشنه استفاده می‌شوند.

2 - درمان به شیوه RICE :R نشان دهنده کلمه Resting، I نشان دهنده Icing، C نشان دهنده Compressing و E نشان دهنده Elavating می‌باشد. این کلمات به ترتیب به معنای استرحت، خنک کردن، فشرده کردن و بالا بردن می‌باشند. این روش به مدیریت درد و کاهش التهاب کمک می‌کند. برای تاثیر بیشتر، میزان فعالیت‌های خود را حداقل برای یک ماه کاهش دهید یا به میزان خیلی کم فعالیت کنید. از راه رفتن و پیاده‌روی بر روی زمین به صورت پابرهنه خودداری نمایید به خصوص ابتدای صبح و زمانی که از خواب برمی‌خیزید. برای خنک کردن محل آسیب دیده محل مورد نظر را با استفاده از تکه‌ای یخ پیچیده شده در حوله خنک کنید. این کار را دو تا سه بار در روز انجام دهید و حد اقل 5 تا 10 دقیقه بر روی محل درد نگه دارید با وقفه حداقل 30 دقیقه‌ای. این کار را برای کم شدن میزان درد و التهاب انجام دهید. پا را در داخل یک نوار ورزشی یا باندهای الاستیک بپیچید و فشرده کنید. این کار فرآیند وارد شدن آسیب به پا را تا میزان زیادی کاهش می‌دهد و از آسیب بیشتر به قوس پا در هنگام حرکت جلوگیری می‌کند. این کار در طولانی مدت میزان درد را هم کم می‌کند. در هنگام استراحت پایتان را در سطحی بالاتر از قلب خود قرار دهید تا میزان تورم و درد را به حداقل برسانید و از آسیب جلوگیری کنید. 

نشان دادن روش درمان خار پاشنه

مرحله دوم: اگر درصورت احساس درد همچنان به ورزش و فعالیت خود ادامه دادید، و در صورت احساس درد بیشتر از مراجعه به دکتر خودداری کردید، احتمال اینکه عارضه خار پاشنه شما پیشرفت کند و وارد مرحله دو شود بسیار زیاد است. 

 

انواع درمان‌های خانگی 

در ابتدا بیایید علائم را مدیریت کنیم، اگر قصد دارید از وسایلی استفاده کنید که درد را کاهش دهند، این وسایل عبارتند از:

1 - استفاده از نوارهای ورزشی: بر اساس مطالعه و تحقیقات انجام شده بر روی 2005 بیمار مبتلا به عارضه خار پاشنه، نشان می‌دهد که پیچیدن پا تا حد زیادی می‌تواند درد ناشی از این عارضه را در کوتاه مدت کاهش دهد. این روش از قوس پای شما محافظت می‌کند و  وارد شدن فشار بر روی پای شما را مدیریت می‌کند.

 استفاده نوارهای ورزشی در زیر کف پا

 

2 - استفاده از ژله‌های طبی برای پاشنه: استفاده از این پد پاشنه ژله‌ای تا حد زیادی فشار و ضربه را به ناحیه آسیب دیده کاهش می‌دهد. بهترین راه برای انتخاب پد ژله‌ای مناسب این است که هر یک از این پدها را در داخل کفش‌های خود قرار دهید و راه بروید و میزان راحتی آن‌ها را بسنجید. پد مناسب میزان درد شما را کاهش می‌دهد و بسیار راحت است.

ژل طبیعی در زیر پاشنه پا

 

 

3 - استفاده از انواع اسپلینت‌ها: اسپلینت وسیله‌ای شبیه یک چکمه بلند است که پا و تاندون آشیل شما را در هنگام خواب در یک حالت مناسب و ثابت نگه می‌دارد. در صورت استفاده از این وسیله در شب و هنگام خواب، قدم‌های اولیه و صبح گاهی شما دیگر دردناک نخواهد بود. زیرا در هنگام شب این وسیله از آسیب استخوان خار پاشنه به بافت پای شما و ایجاد زخم و اسکار در پای شما جلوگیری می‌کند. تنها بدی استفاده از این وسیله این است که در هنگام شب راحت نیستید و نمی‌توانید در حالت همیشگی خود بخوابید. بسیاری از مطالعات نشان داده است که استفاده از اسپلینت‌های شبانه برای کاهش یا حتی از بین بردن درد‌های مزمن بسیار موثر بوده است. برای تسکین درد خار پاشنه، توصیه می‌شود این وسیله بین 1 تا 3 ماه مورد استفاده قرار بگیرد. قبل از عمل جراحی نیز توصیه می‌شود برای نتیجه بهتر از این وسیله استفاده شود.

اسپلینت پا برای درمان خار پاشنه

 

 

4 - استفاده از وسیله Walking Cast: این وسیله شبیه اسپلینت است با این تفاوت که در روز و برای انجام فعالیت‌های روزانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در بسیاری از موارد هنگامی که فرد دچار خار پاشنه حاد یا به اصطلاح کامل می‌شود، استفاده از این وسیله تجویز می‌گردد. در یکی از مطالعات انجام شده استفاده از این وسیله مدت زمان سه هفته نقش موثری در کاهش دردهای مزمن این عارضه داشته است.

وسیله والکینگ کست برای درمان

 

 

5 - کفی‌های طبی: این کفی‌ها طوری طراحی شده‌اند که کف پا و قوس پای شما را در حالتی مناسب قرار می‌دهند و مقدار فشار و تنش را بر روی پا کم می‌کنند تا آسیب کمتری به پا وارد شود. آزمایشات انجام شده، تاثیر مثبت این کفی‌های طبی را بر روی پای بیماران مبتلا به این عارضه به خوبی نشان می‌دهد. استفاده از کفی‌های طبی مناسب علاوه بر کاهش درد پا به بهبود عملکرد پا نیز کمک می کند. 

کفی های طبی سبز و ابی زیر پا

 

 

به صورت کلی مطالعات و تحقیقات انجام شده در این زمینه همگی بر روی این موضوع اتفاق نظر دارند که استفاده از وسایلی که در بالا ذکر شد و انجام حرکات کششی و ورزشی مناسب می‌تواند به خار پاشنه شما کمک کند تا به خودی خود بهبود یابد.

 

بدترین حالت برای عارضه خار پاشنه چیست؟ 

تنها 5 درصد از افراد بعد از درمان و استفاده از این وسایل، هنوز نیاز به عمل جراحی دارند. در زمینه عمل جراحی می‌توان یکی از این دو راه موجود را انتخاب کرد: انجام عمل جراحی بر روی استخوان و عارضه خار پاشنه یا، انجام عمل جراحی بر روی پاشنه پا.

در آخر...

رهایی یافتن و فرار از عارضه خار پاشنه کار راحتی نیست. شما باید علائم خود را به دقت مورد بررسی قرار دهید و وضعیت بدنی خود را ارزیابی کنید و ببینید در کدام یک از گروه‌ها یا مراحل این عارضه قرار می‌گیرید. پس از مشاوره با یک پزشک معتبر و تایید صدمات وارده، باید عادت‌های جدیدی از حرکات ورزشی و کشش را انجام دهید تا به این ترتیب میزان صدمات و جراحات را کاهش دهید. وسیله مناسب خود را انتخاب کنید و پروسه درمان را شروع کنید. طبق مطالعات انجام شده در زمینه درمان خار پاشنه، هر ماه 1000 نفر از بیماران مبتلا به این عارضه از طریق انجام درمان‌های خانگی بهبود می‌یابند. این مطالعات همچنین بیان می‌کند بدن انسان پتانسیل زیادی برای بهبودی از این عارضه دارد. مطمئن باشید پای خود را شیوه‌ای کاملا کارآمد درمان می‌کنید و جلوی بروز دوباره این عارضه را می‌گیرید.

 

در پایان امیدواریم که از این مطلب خوشتان آمده باشد، شما می‌توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی اورجینال‌پَل اطلاعات دقیق و قیمت‌های به‌روز برندهای معتبری مثل نیوبالانس، ریبوک، رنوما، آدیداس، نایکی و پونی را مشاهده فرمایید.

همچنین با دنبال کردن ما در صفحات اجتماعی از مطالب مختلف، ویدیوها، عکس‌ها و تازه ترین اخبار اورجینال پَل آگاه باشید.

و در پایان با بهترین آرزوها از طرف اورجینال پَل تا مطلب بعدی شما را به خدا می‌سپاریم.

 


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید