بسکتبال ورزشی بر پایه ی حرکات سرعتی و پر انرژی می‌باشد، کفش‌های بسکتبال خوب نیز سه ویژگی های خاصی دارند

امروز می‌خواهیم در این مطلب به بررسی نکات مهم در هنگام خرید کفش بسکتبال و ویژگی های یک کفش بسکتبال خوب بپردازیم.


انتخاب کفش مناسب بسکتبال 

انتخاب کفش مناسب بسکتبال یکی از مهم‌ترین انتخاب‌ها برای بسکتبالیست‌ها، به خصوص ورزشکاران حرفه‌ای این رشته، به شمار می‌رود. ورزش بسکتبال شامل حرکاتی مانند دو، پرش و تعویض سریع حرکات است که نیازمند یک کتانی ورزشی باکیفیت می‌باشد. موقع انتخاب کفش بسکتبال، ورزشکاران باید فاکتورهای مشخصی را برای انتخاب کفش مناسب در نظر بگیرند. کفش بسکتبال مناسب به بازیکنان کمک می‌کند که عملکرد بهتری در زمین بازی داشته باشند و خطر آسیب‌های موجود در ناحیه مچ پا و پا را کاهش می‌دهد.

 

چگونه کتانی بسکتبال مناسب را انتخاب کنیم؟

قبل از اینکه هر تصمیمی در رابطه با کفش بسکتبال بگیرید، بهتر است استایل بازی کردن و توانایی‌های خود را در نظر بگیرید. بررسی کنید که شیوه بازی شما چگونه است؟ آیا شما بر روی سرعت و چابکی در هنگام بازی تمرکز دارید یا به صورت قدرتی و خشن بازی می‌کنید؟ پوشیدن کفش‌هایی که خیلی سبک و یا خیلی سنگین هستند برای بسیاری از افراد کاملا نامناسب است. زمانی که شما با شیوه بازی کردن خود آشنا شدید راحت‌تر می‌توانید کفشی را انتخاب کنید که نیاز‌های شما در طول بازی را برطرف کند. 

برای انتخاب کفش بسکتبال مناسب، ابتدا باید به صورت کاملا دقیق اندازه طول و عرض پای خود را بگیرید. این اندازه‌گیری‌ها کمک خواهند کرد تا سایز واقعی پای شما و اینکه آیا پای شما کشیده یا پهن است، مشخص شود. کفش بسکتبال خود را با توجه به استایل بازی کردن خود انتخاب کنید. بسکتبالیست‌های سرعتی نیاز به کتانی‌های سبک‌تری دارند که زیره آنها نرم‌تر و میزان انعطاف‌پذیری و حفاظت آنان بیشتر است. بازیکنان قدرتی نیازمند کفش‌های سنگین‌تری هستند که میزان استحکام و قدرت آنها بالاتر باشد.

در هنگام خرید کفش بسکتبال بهتر است چند نمونه کفش را بپوشید و راحتی و اندازه کفش را امتحان کنید. بهتر است طول کفش بسکتبالی که انتخاب می‌کنید چند سانتی‌متر بیشتر از طول پای شما باشد و عرض کفش نیز باید به گونه‌ای باشد که کفش به پای شما کاملا فیت باشد ولی نه خیلی تنگ. در هنگام انتخاب کفش بهتر است ابتدا چند قدم با کفش راه بروید تا مطمئن شوید که پا در هنگام فعالیت از داخل کفش سر نخورد.

 

هشدار 

استفاده از کفش‌های بسکتبالی که برای مدت طولانی از آنها استفاده کرده‌اید، به گونه‌ای که دیگر خاصیت خود را از دست داده‌اند و یا استفاده از کفش‌های نامناسب، می‌تواند در نتیجه آسیب‌های جبران ناپذیری به پا وارد کند. آکادمی پزشکی ورزشی آمریکا به بسکتبالیست‌های دبیرستانی و کالج پیشنهاد می‌کند که کفش‌های بسکتبال خود را هر ماه تعویض کنند. استفاده روزانه از کفش‌ها برای تمرینات و بازی‌های بسکتبال باعث از بین رفتن کتانی اسپرت به مرور زمان می‌شود و پس از مدتی کفش نرمی و راحتی اولیه خود را از دست می‌دهد و دیگر نمی‌تواند آن گونه که باید از پای شما مراقبت کند. 

 

تاثیر یک کتونی بسکتبال خوب چیست؟

بهبود عملکرد

کتونی‌های بسکتبال اورجینال مناسب به شما آمادگی لازم برای انجام انواع حرکات مثل دویدن و پریدن و انجام انواع فعالیت‌های مختلف را می‌دهد و عملکرد شما را بهبود می‌بخشد. شما به کمک کفش‌های مناسب بسکتبال می‌توانید به راحتی حرکت کنید و از ایمنی کفش‌های خود مطمئن باشید. کفش‌های خوب به شما کمک می‌کند تا بهتر بازی کنید و نگرانی کمتری درباره پای خود داشته باشید. این کتونی‌ها کمک می‌کنند که تا سریع‌تر بدوید، بپرید و عملکرد بهتری داشته باشید. شما باید مطمئن باشید که کفشی مناسب با عملکرد و توانایی‌هایتان را انتخاب کرده‌اید.

 

خطر آسیب‌های احتمالی را کاهش می‌دهد

کفش مناسب بسکتبال در هنگام تمرین و بازی از صدمات پا و مچ پا جلوگیری می‌کند. کفش‌های بسکتبال از ضربات وارده به پای شما در هنگام پریدن و دویدن بر روی زمین سخت بسکتبال جلوگیری می‌کند. در هنگام ورزش بسکتبال شما در حالات و جهت‌های مختلف حرکت می‌کنید که باعث وارد شدن فشار بر روی پا و بدن شما و در برخی موارد باعث پیچ خوردگی مچ پا می‌شود که شایع‌ترین آسیب بین بسکتبالیست‌ها است. درهنگام بازی خطرات بازی عبارت‌اند از مشکلات مربوط پا، جراحات دردناک و کمردرد. کفش بسکتبال خوب از همه این مشکلات جلوگیری و به خوبی از پای شما محافظت می‌کند. 

 

ساختار یک کتونی مناسب چگونه است؟

قسمت های مهم کتانی ورزشی

ساختار کتونی ورزشی بسکتبال به سه قسمت تقسیم می‌شود که عبارت است از: رویه، لایه میانی و زیره کفش. میزان کیفیت و ساختار هر یک از این قسمت‌ها می‌تواند متفاوت باشد و به طور کلی میزان عملکرد و دوام کفش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. هر کدام یک از این قسمت‌ها ویژگی‌هایی دارند که شما باید با توجه به انتظارات خود از یک کفش بسکتبال، آنها را مورد بررسی قرار دهید.

 

رویه کفش

در هنگام بررسی رویه کفش بسکتبال، اولین تصمیمی که باید بگیرید این است که میزان ارتفاع ساق کفش چه اندازه‌ای می‌خواهید باشد؟ اندازه ساق کفش‌های بسکتبال در اندازه‌های متفاوت ساق بلند و ساق متوسط و ساق کوتاه تولید می‌شود که هر یک از این موارد بستگی به استایل بازی بسکتبالیست و توانایی‌های او دارد.

 

کفش‌های بسکتبال ساق بلند 

قسمتی از رویه کفش تا روی مچ پا ادامه یافته و دور مچ پای شما را می‌گیرد تا ایمنی و محافظت از پای شما را افزایش دهد. این پوشش اضافه باعث افزایش وزن کفش می‌شود بنابراین این کفش‌ها برای بازیکنانی که هیکل درشت‌تر و وزن بیشتری نسبت به سایر بازیکنان دارند یا برای بازیکنانی که در جایگاه‌های Center و Forward در زمین بسکتبال بازی می‌کنند و به دنبال کفش‌هایی با پوشش بیشتر و محافظت بیشتر هستند مناسب می‌باشد.

 

کفش‌های بسکتبال با ساق متوسط

این کفش‌های بسکتبال همانطور که از اسمشان مشخص است، تا حدی از مچ پای بازیکن محافظت می‌کنند ولی در عین حال انعطاف پذیری لازم برای بازی را هم به بازیکن می‌دهند. این کفش‌ها برای بسکتبالیست‌هایی که از استایل بازی و پوزیشن خود مطمئن نیستند مناسب می‌باشد.

 

کفش‌های ساق کوتاه

این کفش‌ها معمولا برای بازیکنان پرسرعت و چابک مناسب هستند. اما میزان محافظت از مچ پا به دلیل ساق کوتاه کفش کم می‌باشد.

پس از اینکه شما تصمیم خود را در مورد اندازه ساق کفش بسکتبال گرفتید، اکنون نوبت آن رسیده که درمورد نوع رویه و جنس رویه تصمیم‌گیری نمایید. رویه‌های نرم معمولا از جنس پارچه‌های بافتنی هستند. این نوع پارچه‌ها انعطاف‌پذیر، راحت و تنفس‌پذیر هستند و به علت وزن سبکشان سرعت حرکت و جابه جایی بازیکن را افزایش می‌دهند. این نوع رویه‌ها معمولا بر روی کفش‌های ساق کوتاه دیده می‌شوند. رویه‌های سخت‌تر که معمولا از جنس پلاستیک و مواد مصنوعی هستند، میزان دوام بالاتری دارند و به خوبی از پا محافظت می‌کنند. ولی به علت اینکه سنگین‌تر هستند میزان سرعت و چابکی بازیکنان را کاهش می‌دهند. این نوع رویه‌ها برای بازیکنان قدرتی مناسب هستند.

 

لایه میانی کفش

راحتی و نرمی کفش‌ بسکتبال اصل به لایه میانی کفش مربوط می‌شود. این قسمت یکی از مهم‌ترین قسمت‌هایی است که بیشترین تاثیر را بر روی عملکرد کفش می‌گذارد. بیشتر لایه‌های میانی کفش‌های بسکتبال از فوم‌های EVA، فوم‌های EVA فشرده، فوم‌های PU و یا ترکیبی از این مواد ساخته می‌شوند. فوم‌های EVA و فوم‌های فشرده شده EVA معمولا بسیار سبک هستند درحالی که لایه میانیPU بسیار بادوام‌تر است. بسیاری از بسکتبالیست‌ها به دنبال مواد سخت‌تری برای زیره کفش هستند زیرا این زیره‌ها میزان استحکامشان بیشتر است.

 

زیره کفش

زیره کفش بسکتبال قسمتی از کفش بسکتبال است که با زمین برخورد مستقیم دارد و معمولا از لاستیک و یا مواد مصنوعی با دوام ساخته می‌شود. برای انتخاب کفش بسکتبال مناسب، به دنبال کفشی با زیره تخت و پهن باشید که نقش و طرح‌های روی زیره ایمنی کفش را تضمین کند و از سر خوردن کفش جلوگیری کند. برای مثال در زمان بازی هنگامی که عرق بدن بازیکنان بر روی زمین ریخته می‌شود و زمین لیز می‌شود کفش باید به گونه‌ای باشد که سر نخورد و ایمنی بازیکن را تامین کند.

همچنین زیره برخی از کفش‌های بسکتبال با توجه به مکان بازی که در داخل سالن و یا خارج سالن است، ساختار متفاوتی می‌تواند داشته باشد. ولی تقریبا زیره بیشتر کفش‌های بسکتبال برای بازی در داخل سالن ساخته می‌شوند. اگر در محیط‌های خارج از سالن بازی می‌کنید باید به دنبال زیره‌هایی با دوام بیشتر باشید. برای مثال آسفالت باعث از بین رفتن زیره‌ برخی کفش‌ها می‌شود.

 

زیبایی و ظاهر کفش

علاوه بر تمامی ویژگی‌هایی که در زمان خرید کفش باید در نظر بگیرید و گفته شد، ظاهر کفش بسیار مورد توجه است. وقتی بحث از کفش‌های بسکتبال به میان می‌آید، نه تنها عملکرد کفش مورد نظر است بلکه، از نظر مد و فشن نیز مورد توجه است.

 

بهترین کفش‌های مناسب بسکتبال

پرطرفدارترین کفش‌های بسکتبال در بین بسکتبالیست‌های NBA در سال 2019 چه کفش‌هایی هستند؟

لیست کفش های پرطرفدار بسکتبال

امسال دنیای بسکتبال با برگشت کفش‌های قدیمی بسکتبال برندهای پوما و فیلا و نیوبالانس به بازار بسیار هیجان انگیزتر شد. ترند امسال، که پوشیدن لباس‌های رنگی بود، به بسکتبالیست‌های NBA این اجازه را می‌داد که از لباس‌ها و کتانی‌هایی بارنگ‌های خاص استفاده کنند. ولی بعضی از چیزها هنوز هم مانند سابق بود. مثلا برند نایک همچنان در رقابت بین کفش‌های بسکتبال برند‌های مختلف پیروز میدان است. طبق آمارگیری که بین بسکتبالیست‌ها انجام شد 63 درصد از ورزشکاران کفش‌های بسکتبال نایک می‌پوشند (در واقع 72 درصد اگر شما برند جردن را هم جزو نایک حساب کنید). 

در ابتدای لیست پرطرفدارترین کتانی‌های بسکتبال بین بسکتبالسیت‌های NBA، مدل Hyperdunk X از برند نایک مشاهده می‌شود. بازیکنانی مانند Karl-Anthony Towns و Ben Simmons از طرفداران این کتانی اسپرت نایک هستند. در حالی که مدل ساق کوتاه این کفش توسط بازیکنانی مثل Bradley Beal و Luka Doncic ترجیح داده می‌شود. کفش نایک Exodus Kobe AD  بعد از مدل Nike Hyperdunk X یکی از پرطرفدارترین کفش‌های بسکتبال است که در بین بسکتبالیست‌ها، از هر پوزیشنی در زمین بازی پوشیده می‌شوند مانند Giannis Antetokounmpo, Kyle Kuzma and Clint Capela.

با افزایش طیف رنگ کفش‌ها و لباس‌های ورزشی که به خصوص امسال مشاهده شد، ما ورزشکارانی را مشاهده می‌کنیم که به دنبال کفش‌هایی با استایل‌های کمی متفاوت‌تر از گذشته هستند. این کفش‌ها رویه‌هایی سبک‌تر از مدل‌های پیشین دارند و از تکنولوژی‌های خاصی برای ساخت آنها استفاده شده است. 

 

و در آخر...

بسکتبال در بین انواع ورزش‌ها جزو محبوب‌ترین‌ها در سرتاسر دنیا می‌باشد. در بازی بسکتبال چیزی که باید در ابتدا در نظر بگیرید کفش بازیکنان است زیرا کفش جزو اصلی‌ترین تجهیزاتی است که بازیکن در طول بازی دارد. تولیدکنندگان کفش‌های اسپرت سالیانه از این محبوبیت ورزش بسکتبال سود می‌برند و کفش‌هایی با ظاهر و عملکرد و ویژگی‌های متفاوتی برای بسکتبالیست‌ها تولید می‌کنند. این کفش‌ها در طراحی‌ها، راحتی، سایز، قیمت و استایل‌های متفاوتی ارائه می‌شوند تا نیازهای بسکتبالیست‌های مختلف با سلیقه‌های متفاوت را برآورده کنند. برخی از مردم تصور می‌کنند که کفش‌های بسکتبال گران هستند و خریدن کفش‌های بسکتبال به نوعی هدر رفت پول است، در حالی که بهتر است به اهمیت این کفش‌ها به عنوان وسیله‌ای برای حفظ سلامتی و افزایش ایمنی توجه بیشتری کنند.

 

 

خرید کتونی‌های مخصوص بسکتبال

 

ورود به فروشگاه اورجینال پَل

 


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید