چالش داشتن یک کفش خوب و راحت از کجا شروع شده؟ قدیمی ترین کفش تاریخ در کجا پیدا شد؟

با ما همراه باشید تا با هم گشتی شگفت انگیز در تاریخ زندگی بشر بزنیم و پاسخ این سوال های را بیابیم.


پیدا کردن یک جفت کفش خوب و راحت همیشه از چالش‌هایی بوده که بشر با آن مواجه بوده، حال تصور کنید که به جای خرید کفش مجبور باشید که کفش‌هایتان را خودتان بسازید! این قطعا یک چالش جذاب خواهد بود، اما آیا ما میتوانیم کتانی‌های برند مثل ادیداس و نایکی بسازیم؟ این داستان وقتی جالب می‌شود که پُلی به گذشته بزنیم و دریابیم که اولین کفش‌هایی که انسان ساخته به چه شکلی بودهاند؟چ

 

گردش جذابی در تاریخ کفش  

مردم نوادا (Nevada) در 10 هزار سال پیش کفش‌های چرمی را استفاده می‌کردند که شبیه به ساندویچ‌های دوخته شده بود. از طرفی بسیاری از مردم نیز بر اساس آنچه در تاریخ آمده تمایل داشتند که با پای برهنه رفت و آمد کنند اما در هر صورت انسان‌ها باید برای حفاظت از پاهای خود در شرایط سخت همانند رطوبت، گرما و سطوح سنگلاخی و صعب‌العبور فکری می‌کردند. این‌گونه بود که بشر به فکر ساخت کفش‌ها و صندل‌ها افتاد که جالب ترین نوع این صندل‌های تاریخی در غرب نوادا ساخته شدند. در واقع قدیمی‌ترین کفش‌های انسان از نوع صندل و مربوط به فورت‌راک در جنوب غربی ایالت اورِگون(Oregon)  بودند. جنس این صندل‌ها از پوست خرچنگ و قدمت آن‌ها بیش از 10 هزار سال است. البته انواع دیگری از کفش‌های قدیمی هم مثل کفش‌های چندمنظوره‌ی وارپ بوده که از پوست مرجان‌های دریایی ساخته شده بودند که آن‌ها نیز حدود 9 هزار سال قدمت دارند. پس از آن‌ها هم کفش‌های (Nevada fiber spirals) که از جنس پوست یا چوب بودند و به طرز خاصی بافته می‌شدند هم توسط انسان‌ها استفاده شدند. البته قدمت صندل‌های بافته شده در دو قسمت تقسیم بندی می‌شوند، برخی از آن‌ها بین 7 تا 9 هزار سال و برخی دیگر کمتر از 2 هزار سال قدمت دارند. اغلب این کفش‌ها در داخل غارها یافته شده‌اند که نمایان‌گر این است که انسان‌ها در زمان‌هایی بین 5 تا 10 هزار سال پیش به صورت دائم یا موقت و فصلی در غارها زندگی می‌کرده‌اند. هر یک از این کفش‌ها داستان خود را دارند اما در این بین داستان آرنی 1 (Areni-1 shoe) بسیار جذاب و شگفت‌انگیز است...

 

 

داستان قدیمی‌ترین کفش دنیا

آرنی 1 (Areni 1  Shoe) قدیمی‌ترین کفش چرمی تاریخ است که حدود 5500 سال قدمت دارد. در سال 2008 باستان‌شناسان هنگامی که در حال کار روی سایت آرنی 1 (Areni 1  winery) واقع در روستای آرنی کشور ارمنستان بودند به این کفش‌ها برخوردند. در ابتدا از نظرشان این کفش‌ها نمی‌توانستند بیشتر از 700 سال قدمت داشته باشند و علت این حدس هم این بود که ظاهر این کفش‌ها بسیار سالم بودند.

قدیمی ترین کفش دنیا ساخته شده از چرم

حتی بندهای این کفش‌ها هم کاملا سالم بودند، به همین خاطر آن‌ها حدس می‌زدند که این کفش‌ها مربوط به حدود قرن چهاردهم باشند، یعنی زمانی که مغول‌ها هنوز کم و بیش در غارها زندگی می‌کردند، ولی آنها پس از آزمایشات رادیوکربن در دانشگاه‌ آکسفورد (university of oxford) و همچنین تحقیقات گسترده‌ای در دانشگاه کالیفرنیا(university of California, Berkeley)  بر روی این کفش‌ها دریافتند که نتایج واقعی با حدس آنها زمین تا آسمان فرق میکند!

لباس های غارنشینان ارمنستان (Armenian Cave Man)

 آزمایشات نشان می‌دادند که این کفش‌های چرمی بر طبق آزمایش رادیوکربن مربوط به 5500 سال پیش بودند! به این ترتیب باستان‌شناسان فهمیدند که کفشی را پیدا کرده‌اند که از اهرام ثلاثه‌ی مصر و استون هنج (Stonehenge) و حتی از مومیایی مرد یخی اوتسی(Otzi)  هم قدیمی‌تر است، علاوه بر این کفش‌ها، آنها قدیمی‌ترین شراب خانه‌ی تاریخ(arena-1 winery)  و تفاله‌ی بیش از 30 نوع میوه، ظروف، خمره‌های متعدد، پارچه، خنجر، ابزارآلات، مصنوعات و منسوجات بسیار قدیمی و با ارزشی را نیز پیدا کردند، اما جالب‌ترین آنها این کفش‌ها بوده که سایز آن‌ها حدود 38 اروپایی بوده‌است (سایز 7 آمریکایی و سایز 5 بریتانیایی). این سایز نشان دهنده‌ی این است که این کفش‌ها متعلق به یک زن بوده اما نمی‌توان با قطعیت در مورد آن نظر داد، با این حال از پاشنه و پنجه‌ی فشرده شده‌ی کفش مشخص است که با آن مسیر زیادی پیموده شده‌است.

 کفش آرنی 1 از نمای زیر و بالا

 

 

 

داستان اکتشاف از زبان رهبر تیم

گریگوری آرشیان(Gregory Areshian)  که از رهبران تیم اکتشاف آرنی 1 و از نویسنده‌های مجموعه‌ی نشنال‌جئوگرافیک(National Geographic)  است درباره‌ی این اکتشاف می‌گوید: انسان‌ها در گذشته‌های دور مسیرهای زیادی را پیاده‌روی می‌کردند و دلیل این حرف اکتشاف ما‌بقیه‌ وسایل این شخص در چند کیلومتری غار است.

گریگوری آرشیان باستان شناس و نویسنده مستند

اولین چیز عجیب برای ما این کفش‌های چرمی سالم بود. چون چرم با گذشت زمان فرسوده می‌شود و این اتفاق نسبتا سریع رخ می‌دهد، اما این کفش در یک محل خنک و استثنایی قرار داشت که با چندین لایه از مدفوع گوسفند پوشیده شده بود و همین باعث شده بود که این کفش‌ها پس از سالیان سال به طرز حیرت‌آوری سالم باقی بمانند. امروزه این کفش‌ها در موزه ملی ارمنستان واقع در شهر ایروان قرار دارد و یکی از جاذبه‌های توریستی فوق‌العاده برای گردشگران و علاقمندان تاریخ در سرتاسر دنیاست.

 

 

قبل از آرنی 1

آرنی 1 (Areni 1  Shoe) قدیمی ترین کفش در جهان به شمار می‌آید اما تحقیقات و اکتشافات مختلف نشان می‌دهند که بشر قبل از این هم به فکر محافظت از پاهای خودش بوده‌است! اکتشافاتی در غار تحقیقاتی آرنولد واقع در ایالت میسوری آمریکا انجام شده که منجر به اکتشاف کفش‌هایی از الیاف گیاهان گردیده، گیاهانی که بسیار قبل‌تر از پیدا کردن چرم وجود داشته‌اند و قدمت آن‌ها حداقل به 2 هزار سال قبل از کفش چرمی آرنی 1 (Areni-1 shoe) بر می‌گردد. از طرف دیگر غار صخره‌ای فورت (Fort Rock Cave)  که محل زندگی انسان‌های نخستین بوده نیز محلی است که بسیاری از صندل‌های باستانی مربوط به 9 تا 13 هزار سال پیش در آن کشف شدند.

صندل‌های باستانی بافته شده از الیاف گیاهان

 

 

غار صخره‌ای فورت

کاوش‌هایی که توسط باستان‌شناسان دانشگاه اورگان ایالات متحده (university of Oregon) در غار صخره‌ای فورت (Fort Rock Cave) صورت گرفت نشان داد که اقامت انسان‌های اولیه از 13 هزار و 200 سال پیش در این منطقه وجود داشته‌است. این تیم تحقیقاتی همچنین نمونه‌های متعددی از صندل‌هایی را که از پوسته‌ی درخت ساخته شده‌ بودند را کشف و بازیابی کردند. آزمایشات رادیو کربنی که روی این صندل‌ها صورت گرفت نشان داد که برخی از آن‌ها بیش از 10 هزار سال قدمت دارند و اکنون نیز به عنوان یکی از جاذبه‌های تاریخی در موزه تاریخ طبیعی و فرهنگی اورگان  (Oregon historical Society Museum)قرار داده شده‌اند. امروزه این سبک از صندل تاریخی به نام فورت راک شناخته می شود زیرا برای اولین بار نمونه های آن در این منطقه کشف شده است.

غار صخره‌ای فورت محل سکونت غارنشینان

 غار صخره‌ای فورت ایالت اورگان از نمای بغل

 

 

نتیجه‌گیری

با مطالعه‌ی تاریخ در می‌یابیم که انسان‌ها از دیرباز همواره به دنبال یافتن راه‌های جدید برای محافظت و بهبود سلامت پاهای خود بوده اند. با این حال امروزه با پیشرفت تکنولوژی و علم نیز هنوز برخی از ناراحتی‌های مربوط به پا همچنان در افراد وجود دارد. هر ساله به تعداد افرادی با ناراحتی‌هایی نظیر خار پاشنه، تاول‌ها و پینه‌ی پا اضافه می‌شود که یکی از دلایل اصلی آن عدم استفاده از کفش مناسب می‌باشد، اما اوریجینال پَل (فروشگاه اینترنتی کفش) با بررسی انواع ناراحتی‌های رایج پا، راهکارهای درمان، و معرفی کفش‌های مناسب و فروش آنها همواره به فکر بهبود سلامتی و البته استایل خاص شماست. شما می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت اورجینال پَل به آرشیوی از کفش‌های اورجینال و اصل از بهترین برندهای دنیا مانند ادیداس، نایکی، اسیکس، نیوبالانس، ریبوک، پونی و رنوما دسترسی داشته باشید. همچنین شما می‌توانید با مراجعه به بخش وبلاگ ما در وب‌سایت از به‌روزترین دانستنی‌ها و اطلاعات در مورد کمپانی‌های بزرگ و همچنین سلامت پا استفاده نمایید. شما عزیزان می توانید برای دریافت جذاب‌ترین ویدیوها و شگفت‌انگیزترین مطالب اورجینال پَل را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

 

 

ورود به سایت اورجینال پَل

 

 


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید