خیاطی و آرایشگری برای شروع، طراحی لباس و کفش برای ادامه، کافه گالری و هتل نیز برای امروز، همه فقط از یک کمپانی بسیار خاص!

اورجینال پَل امروز قرار است که داستان جذاب "رنوما" را برای شما بازگو کند.


بررسی داستان کمپانی رنوما

 

رنوما در زمینه های مختلف هنری و تجاری فعالیت می‌کند؛

از کافه گالری و بوتیک گرفته تا تولید پوشاک!

 

رنوما کجا تشکیل شد؟ 

رنوما یک برند فرانسوی است که دراواخر دهه‌ی 50 میلادی در پاریس تاسیس شد. طراحی های مدرن رنوما باعث شد تا کمپانی سر از بوتیک‌ها (boutiques) و کافه گالری‌ها (Cafe Gallery) نیز در بیاورد! تلفیق طرح‌های قدیمی و جدید، استفاده از متریال و رنگ‌های جدید و خاص و ساختارشکنی در طراحی‌های روتین از عادت‌های طراحان کمپانی رنوماست. این برند هم اکنون در جای جای دنیا شعبه دارد. در ادامه تاریخ این کمپانی را با هم بررسی می‌کنیم.

 

بنیان گذاران رنوما - پاریس (Renoma Paris)

بنیان‌گذاران این برند فرانسوی، سیمون رنوما (Simon Renoma) به همراه پسران هستند. آنها در 1944 بود که در پاریس (Paris) مستقر شدند. در سال 1955 بود که سیمون رنوما یک خیاطی را برای دوخت لباس‌های مردانه افتتاح کرد که محل آن خیاطی در خیابان نوتردام پاریس بود.

نقاشی فروشگاه رنوما در سال 1958

رنوما در گذر زمان

در سال 1959 بود که سیمون رنوما تصمیم به ثبت رسمی برند رنوما پاریس (Renoma Paris) وافتتاح یک بوتیک به نام خانواده رنوما نمود. آنها در این بازه از زمان تصمیم گرفتند که روابط خودشان را با مردم و مشتریان بهتر کنند تا مشتریان بیشتری را برای لباس‌هایشان جذب کنند، لازم به ذکر است که محصول تولیدی آنها در آن زمان شامل چند مدل کت و شلوار مردانه (Mens Suits) بود.

مشتریان رنوما در بوتیک خانه رنوما

در سال 1960 سیمون رنوما تصمیم گرفت تا در حوالی بوتیک خودش یک مغازه را خریداری کند تا پسرانش یعنی میشل رنوما(Michel Renoma) و ماوئریس رنوما (Maurice Renoma) هم مشغول به کار شوند. این شروعی بود برای طراحی‌های شیک و خاص رنوما که در آن زمان به وفور در خیابان‌ها دیده می‌شد. آنها در این سالها بود که کت و شلوار افسانه‌ای رنوما بلیزر را تولید کردند.

عکس سیاه و سفید مردی که کت رنوما بلیزر پوشیده است

در سال 1963 بود که برادران رنوما پس از موفقیت فوق‌العاده‌ی کت و شلوار بلیزر یک بوتیک دیگر در خانه‌ی سفید واقع در خیابان بیس‌رو افتتاح نمودند و اقدام به طراحی و تولید لباس های آوانگارد (avant-garde) خود نمودند. آنها پس از گذشت فقط 3 ماه با استقبال بسیار زیادی از سمت هنرمندان و افراد مشهور آن زمان مواجه شدند. باب دیلن (Bob Dylan)، جان لنون (John Lennon)، جیم موریسون (Jim Morrison)، اریک کلاپتون(Eric Clapton) و بریجیت باردو(Brigitte Bardot) از مشتریان معروف بوتیک‌های رنوما بودند. توجه داشته باشید که این اشخاص از شخصیت‌های بزرگ و تاثیر گذار تاریخ هستند و این برای رنوما دستاورد بزرگی به حساب می‌آید که روزگاری این گونه مشتری های درجه یکی داشته است. در آن سال ها مائوریس روی عکاسی نیز کار می‌کرد و این گونه بود که آنها با توجه به اقتضای زمان تصمیم به تبلیغات گسترده از طرق پوسترها و عکس‌ها نمودند که در نتیجه‌ی آن پای رنوما به دنیای تبلیغات و عکاسی نیز باز شد.

عکس سیاه و سفید فروشگاه رنوما و دوربین عکاسی

در سال 1965 بود که برادران رنوما تصمیم گرفتند تا تجارتشان را در قاره‌ی کهن هم گسترش بدهند. آنها شروع به افتتاح نمایندگی‌های خود در ژاپن، سنگاپور و چین نمودند. پس از مدت کمی نمایندگی های بوتیک رنوما در آسیا به 300 عدد رسید.

فروشگاه رنوما نبش خیابان شلوغ در اسیا 1965

در سال 1966 بود که رنوما تصمیم به معرفی یک شاخه‌ی جدید در دنیای مد گرفت. آنها قالب اتاق نمایش (showroom) را در بوتیک های خود به کار گرفتند. اتاق نمایش یک اتاق پر از وسایل و لباس‌های مختلف بود که همگی قابل فروش بودند و با سلیقه‌ی نمایندگان مد و هنر رنوما چیده میشد. این آغازی بود بر سنت شکنی‌های رنوما و طراحی های به شدت مدرن و هنرمندانه‌! حالا طراحان و هنرمندانی که در نمایندگی ها بودند خود را از نظر چیدمان متمایز و آزاد می‌دیدند. این موجب شد هر نمایندگی شکل و شمایل خاص خودش را داشته باشد. این آزادی عمل و نبوغ در طراحی باعث شد که کمپانی رنوما در سال 1968 ژاکت مشهور لنین (Lenin) را تولید کند. در سال 1970 هم رنوما اولین شوی مد (fashion Show) خود را در پاریس به راه انداخت که موجب نمایش عمومی لباس‌های خلاقانه‌ی آنها در جاهای مختلف اروپا و بعدها آمریکا و آسیا شد.

ژاکت لنین پوشیده شده توسط یک مرد

دفتر رنوما و عکس های فراوان روی دیوار

در سال 1978 بود که افتتاح دومین بوتیک رنوما در پاریس تیتر شماره یک روزنامه‌ها  شد. این بوتیک متفاوت ترین بوتیکی بود که فرانسه به خود دیده بود! در واقع دیگر صِرفاً یک بوتیک نبود، بلکه یک کافه ، رستوران، آرایشگاه مجهز برای آقایان، خدمات تمیزکاری، شستشو و نگهداری از البسه و کفش، سالن آب‌درمانی و استخر می‌شد! ساختمان این نمایندگی در خیابان متینون(matignon) پاریس بود. همزمان با این پیشرفت‌ها در سال 1979 بود که رنوما کاپشن معروف چندجیب (Multipockets) خود را ساخت که به تنهایی در فرانسه 150000 عدد از آن را در 3 ماه فروخت.

بوتیک در خیابان متینون فرانسهزن عکاس با کاپشن چند جیب رنوما درحال عکاسی با دوربین

 

در سال 1992 رنوما تصمیم گرفت که تمرکز خود را کمی به سمت تولید کفش ببرد. آنها در آن مقطع از پیشگامان عرصه‌ی مد و لباس بودند، کت و شلوار (Suit) و جلیقه‌ ای (Vest) که آنها می‌ساختند درجه یک و بسیار شیک بود. به همین دلیل میشل رنوما دو کفش زیبای چرمیدورنگ و تک‌رنگ را ساخت که فروش بسیار خوبی هم در سطح اروپا و آمریکا داشتند. ترکیب این کت و شلوار و کفش بسیار مورد استقبال قرارگرفت، علی الخصوص خلافکاران و گانگسترها! شما احتمالا تعدادی از آن‌ها را در سریال پیکی بلایندرس (peaky blinders) دیده‌اید. حق تولید این استایل اسطوره‌ای توسط بسیاری از کمپانی‎های بزرگ دنیا از رنوما خریداری شد و رنوما از این طریق سود بسیار زیادی کسب کرد.

کفش دو رنگ سیاه و سفید رنوما مردانه

چند مرد درحال قدم زدن روبه دوربین با کفش های تک رنگ رنوما

 

در دهه‌ی 90 میلادی مائوریس رنوما سنت شکنی‌های بسیاری را وارد طراحی‌های رنوما کرد و آزادی عمل زیادی را هم به طراحان و صاحبان نمایندگی‌ها داد. در این سالها پای مائوریس به صنعت سینما هم باز شد! مائوریس فیلمی را در جشنواره فیلم پاریس(Paris Film Festival) نمایش داد که به واسطه‌ی آن نشان شوالیه‌ی خلق هنرهای زیبا (chevalier des arts et lettres) توسط وزیر فرهنگ فرانسه به وی اهدا شد. در اواخر دهه‌ی 90 میلادی برادران رنوما به طراحی استایل (stylist) و عکاسی مد (Modography) روی آوردند.

عکس مائوریس رنوما و وزیر فرانسه در روزنامه

 

با شروع سال 2000 بود که رنوما یک کافه‌گالری (cafe gallery) را در خیابان جورج پنجم (George V) افتتاح کرد. کافه‌گالری جایی بود که در آن محیط کافه و رستوران با یک گالری هنری و فروشگاه ترکیب شده بود. در کافه‌گالری های رنوما همه چیز قابل فروش بود! فرش، مبلمان، تابلوهای نقاشی و اکسسوری‌های دکوراسیون و صدالبته لباس‌های بسیار خاص و کفش‌های شیکی که طراحان مدرن آنها را با به‌روزترین دستاوردهای مُد روز و دنیای فشِن (Fashion) تولید می‌کردند. رنوما هم همزمان با این اتفاقات مثبت در ساختار بوتیک‌ها و نمایندگی‌ها تغییراتی را ایجاد کرد که هدف از این تغییرات این بود که هر نمایندگی آزادی عمل کاملی در ارائه‌ی پوشاک خود داشته باشد. این کار باعث شد تا هر فروشگاه( یا بهتر بگوییم کافه‌گالری) حال و هوای خود را داشته باشد. با این کار هر کافه‌گالری خدمات و کالاهای خاص خود را ارائه می‌داد و این فرصت برای طراحان ایجاد شده بود تا دست به خلق آثار ساختارشکنانه تر، مدرن و غیر متعارف‌تر بزنند. در این جا بود که طراحان معاصر رنوما دیگر فقط ملزم به طراحی لباس نبودند و درهای جدیدی را به سمت خود باز می‌دیدند که در ادامه به بررسی آنها خواهیم پرداخت. 

 

نمای خارجی یکی از فروشگاه های برند رنوما در پاریس

 

مائوریس رنوما در سال 2005 تصمیم به ترکیب هنر عکاسی با صنعت مبلمان و فرش گرفت که حاصل آن خلق آثار مفهومی و جالبی شد که با استقبال بسیار زیادی نیز مواجه شد. این ترکیب باعث شد که رنوما در هنر معاصر سبک و جایگه خودش را پیدا کند. این مساله باعث شد تا آنها در نمایشگاه‌های هنری بیشتر از قبل شرکت کنند و آثار بیشتری را در ژانرهای گسترده‌تر و جدیدتر عرضه کنند.

مبل چوبی و چرمی مشکی و سفید

 

در سال 2006 بود که برادران رنوما یک گالری اختصاصی برای کت‌های بلیزر (Blazer) معروف خودشان برپا کردند. البته آنها این کت و شلوارها را با سبک وسیاق جدید و به روز شده‌ای نمایش دادند که در نوع خود بسیار جدید و متفاوت بود. از این نمایشگاه هم استقبال بسیار خوبی به عمل آمد و اعتبار هنری رنوما پس از آن به شدت افزایش یافت. محل نمایشگاه نیز در گالری مِیِرلُ بیهِن (Meyer le Bihan) در پاریس بود که در آن سالها جزو پرترافیک‌ترین سالن‌ها در پاریس بود. طرح‌های خلاقانه رنوما در این نمایشگاه توسط مجله‌ها و هنرمندان معاصر به صورت موشکافانه بررسی شد و در نهایت هم با تحسین‌های فراوان مواجه شد. 

 

شش کت رنگی متفاوت برند رنوما

 

در طی 10 سال گذشته هم رنوما همواره فعالیت‌های خودش را در تعقیب زمینه‌ی تولید انواع لباس، کفش، تزیینات لوکس خانگی، معماری داخلی و چندین و چند زمینه‌ی هنری دیگر ادامه داده است. برگزاری نمایشگاه‌های عکس و لباس، طراحی استایل‌های جدید و نوآوری در طراحی با نام رنوما گره خورده است، آنها در همه‌ی کشورها دست نمایندگان خود را برای طراحی مطابق با فرهنگ خودشان کاملاً باز گذاشتند و این آزادی عمل را به تولید هم رساندند، به گونه ای که شما هرگز دو نمایندگی رنوما در فرانسه یا هیچ جای دنیا نخواهید یافت که دارای طراحی داخلی و محصولات یکسان باشند! این حجم از خلاقیت موجب باز شدن درهای جدیدی از هنر مدرن و صنعت به روی رنوما شد و این گونه بود که آنها در سال 2018 دست به کاری بزرگ زدند و اولین هتل خود را افتتاح کردند. 

 

یکی از اتاق های اولین هتل رنوما با ویو عالی

 

طراحی های خاص و چند ملیتی

در هیچ کدام از نمایندگی‌های رنوما تشابه خاصی در نوع و شکل محصولات دیده نمی‌شود. در آسیا با نام و کیفیت رنوما لوازم آرایشی هم تولید می‌شود که در نوع خود بی‌نظیر است. داستان وقتی جالب می‌شود که بدانیم این لوازم آرایشی در آمریکا به فروش می‌روند و بسیار هم پرطرفدارند! یکی از جالب ترین این همکاری ها در کفش است! جالب است بدانید که در فرانسه استایلیست های رنوما طراحی مدل‌های خاصی از کفش را انجام می‌دهند که کره جنوبی از خریداران پر و پا قرص آنهاست. نکته‌ی جالب انجاست که این کفش‌ها به دلیل کیفیت مواد خامی مثل لاستیک و چرم در ویتنام تولید می‌شوند! ER16 و ER96 که در فروشگاه اورجینال پَل موجودند از این کفش‌ها هستند. جالب است که رنوما بعضی از لباس‌های خود را در چین و ژاپن تولید می‌کنند، بعضی دیگر را نیز در آمریکا! هر کدام از کافه‌گالری‌های آنها در اروپا به یک شکل متفاوت طراحی شده است و در آسیا و آمریکا هم به شکل های متفاوت دیگر! اما چیزی که به وضوح قابل دیدن و تجربه است کیفیت بالا و استثنایی محصولات رنوما در سرتاسر دنیاست.

بسیار عجیب و شگفت انگیز است که محصولات رنوما در نقطه‌ی دیگری از جهان به نقاط دیگر صادر می‌شود! بهترین مثال برای این موضوع کفش‌های رنوما هستند.همان طور که گفتیم کفش‌های زنانه ER16 و ER96 در فرانسه و کره جنوبی طراحی شدند، با توجه به وسواس فرانسوی ها در طراحی و حساس بودن پای کره‌ای ها این کفش به شدت معرکه از آب درآمد و تقاضای بالایی برای فروش پیدا کرد، این کفش پیاده روی هم در آسیا، هم در اروپا و هم در آمریکا و کانادا بسیار مورد استقبال قرار گرفت و به سرعت جزو پرفروش‌های رنوما شد.

کفش اسپرت رنوما لژ دار مشکی از بغل

کفش اسپرت ابی کرمی از بغل

 

 به طور کلی پس از یک بررسی تخصصی می‌توان گفت که رنوما در همه‌ی محصولات خود رضایت مصرف کننده از ظاهر و عملکرد محصول را در اولویت قرار می‌دهد. همین باعث می‌شود که مصرف‌کننده وارد دنیای طرح و رنگ محصولات رنوما شود و حسی فوق‌العاده را بعد از خرید تجربه کند تا عزیزان خود را نیز به خرید ترغیب کند. مشخص است که رنوما رضایت مشتری را بهترین تبلیغ می‌داند و این در طول زمان باعث پیشرفت رنوما در شاخه‌های مختلف هنر و صنعت شده است. گستردگی رنوما در سطح دنیا بسیار زیاد است و همچنان نیز به پیشرفت خود ادامه می‌دهد! تعداد شعبه‌های رنوما در دنیا هر روز بالاتر می‌رود و هر کشوری  محصولات معرکه‌ای را تولید می‌کند که با ارائه‌ی آنها همه‌ی دنیا را شگفت‌زده می‌کند! باید دید که آنها در آینده چه شاخه هایی را برای فعالیت جدید مورد هدف قرار خواهند داد، مسلماً خبرهای زیادی از این کمپانی در راه است...

 

این مورد برای ما نیز بسیار جذاب خواهد بود! شما می‌توانید با دنبال کردن اخبار اورجینال پَل از به‌روزترین اتفاقات در کمپانی‌های بزرگ دنیا مطلع شوید. ما هم اکنون کفش‌های رنوما ER16 و ER96 را در فروشگاه سایتقرار داده‌ایم. شما می‌توانید این محصول را با جزییات کامل در آن جا ببینید. البته شما می توانید مراجعه به فروشگاه اینترنتی اورجینال‌پَل اطلاعات و قیمت به‌روزترین کفش‌های برندهای معتبری مثل نیوبالانس، ریبوک، رنوما، آدیداس، نایکی و پونی را مشاهده فرمایید.

همچنین با دنبال کردن ما در صفحات اجتماعی از مطالب، ویدیوها، عکس‌ها و اخبار جدید و به روز بهره مند خواهید گشت.

در انتها امیدواریم که از این مطلب خوشتان آمده باشد؛ با بهترین آرزوها تا مطلب بعدی خدانگهدار.


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید