بعید است که نام این آدیداس به گوش شما نخورده باشد، اما داستان جذاب برند آدیداس از کجا شروع شده است؟

با ما همراه باشید تا قسمت چهارم تاریخچه‌ی جذاب این کمپانی استثنایی را با هم مرور کنیم.


روی کار آمدن ریبوک

30 سال بعد جو و جِف فُستِر (Joe and Jeff Foster) نام كمپانى پدر بزرگشان را عوض كردند. ريبوك (Reebok) لايق اين رهبرى بود.
به دنبال جنبش و پيشرفت سريع و عظيم گرايش سلامتى و تندرستى زنان در سرتا سر دنيا و زمانيكه متخصص حرفه‌اى سلامت جين ميلر (Gin Miller) با طرح‌های ريبوك مواجه شد. سری جدید کفش های اورجینال ريبوك، با نام (Reebok Freestyle) در اوایل سال 1982 میلادی روى كار آمد. این سری از کتونی‌های اسپرت زنانه جز اولین کفش‌های اورجینال طراحی و تولید شده برای زنان توسط ریبوک (Reebok) می‌باشد. البته اين همه چيز نبود. پامپ (PUMP) باعث تغيير بازار و موفقيت ريبوك درسال 1989 و ساخت نام ریبوک به عنوان نام خانوادگی نیز شد.

 

کفش های ریبوک و متن توضیحی به وجود امدن ریباک

 

یک کامپیوتر برای پای شما 

امروزه داشتن کامپیوتر یک امر عادی به نظر می‌رسد اما در دهه ۸۰ میلادی  که کسی کامپیوتر شخصی نداشت ادیداس با تولید کفش میکروپیسر (Micropacer) دست به اقدامی جالب زد. این کتونی برند اورجینال بر روی خود کامپیوتر کوچکی داشت که یک تغییر و نو‌آوری در آن زمان محسوب می‌شد.

 

کفش کیلومتری ادیداس نقره ای و سفید 1984

 

 

ادغام هنر با ورزش

 

در امريكا گروه هيپ‌هاپ RUN DMC آهنگی را به اسم (آديداس من) منتشر كرد. این آهنگ با هدف نشان دادن مردمی که در محله‌های بد زندگی و سخت کار می‌کردند و شور و اشتیاق خالص آنها، نسبت به کفش‌هایشان بود. اديداس خود اين داستان عاشقانه را وقتی متوجه شد که این گروه هيپ‌هاپ كفش‌هاى سه خط آديداس را در طول كنسرت در مقابل 40000 تماشاگر پوشيده بودند. از طرفی يكى از برگزاركنندگان این كنسرت يك تاجر برند آديداس بود.
آهنگ يك ضربه و RUN DMC و اديداس شريك غير منتظره و منحصر به فرد هم شدند. اين ادغام و يكى‌شدن هنر و ورزش نه تنها موجب تمايل استايل خيابانى و هميشگى به اين علامت (سه خط اديداس) شد، بلکه يك تولد غير ورزشى در ترويج و ترقى وسايل ورزشى نیز بود.

کفش سه خط اديداس سفید 1986

 

 

اتمام تجارت خانوادگی

 

هورست داسلِر (Horst Dassler) ناگهان در سال ١٩٨٧، دو سال بعد از مرگ مادرش كَته (Käthe) در گذشت و اين آغاز مشكلات آديداس بود.
بعد از اينكه خانواده داسلر از كمپانى خارج شدند، مديريت آن تغيير كرد و اين شروع تصميماتى بود كه باعث ركود اقتصادى آديداس در سال ١٩٩٢ شد و ادیداس را به ورشکستگی نزدیک و نزدیک‌تر کرد.
اما چه كسى دوست نداشت داستان آديداس دوباره ادامه پيدا كند؟

 

  1. خواندن قسمت اول تاریخ ادیداس
  2. خواندن قسمت دوم تاریخ ادیداس
  3. خواندن قسمت سوم تاریخ ادیداس

 

برگرفته شده از سایت آدیداس (Adidas)

 

مدل‌های کفش‌های ادیداس

 

ورود به فروشگاه اورجینال پَل

 


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید