بعید است که تا به حال نام آدیداس (Adidas) به گوش شما نخورده باشد، اما داستان جذاب برند آلمانی آدیداس از کجا شروع شده است؟ با ما همراه باشید تا تاریخچه‌ی جذاب این کمپانی استثنایی را با یکدیگر مرور کنیم.

 

کفش‌های مخصوص پیاده‌روی و رانینگ اورجینال به استقبال شما می‌آیند!

 


داستان کمپانی آدیداس (قسمت اول)

 

بدون شک آدیداس یکی از معروفترین برندهای کفش و کتونی ورزشی است که تولیدات خود را در تمام دنیا عرضه کرده و طرفداران زیادی دارد. این کتونی‌های اورجینال علاوه بر ظاهر و طراحی بی‌نظیر و جذاب، عملکرد و کیفیت فوق‌العاده‌ای را برای همه اقشار اعم از مردم عادی تا ورزشکاران حرفه‌ای فراهم کرده است.

                                                                             ادیداس از سال 1900 تا 1949

 

سال‌های ابتدایی آغاز به کار یک افسانه

 

هر موفقیتی تاریخچه‌ای بزرگ و ارزشمند در گذشته خود دارد.

تاریخچه و داستان ادیداس نیز از يك شهر كوچك بنام باواريا (Bavaria) در آلمان آغاز شد.آدى داسلر (Adolf Dassler) در 3 نوامبر 1900 در شهر هرزُگِنوراچ (Herzogenaurach) متولد شد و پس از بازگشت از جنگ جهانی اول، در زیرزمین خانه مادری شروع به تولید کفش کرد. کریستوف داسلر (Christoph Dassler) پدر آدی، تولیدکننده کفش بود که از تجارت جدید پسرش حمایت کرد. در سال 1924 برادر بزرگتر آدی داسلر نیز به آنها پیوست و "کارخانه کفش برادران داسلر" را راه اندازی کردند. در سال 1928 برادران داسلر به تامین کننده کفش ورزشی بسیاری از ورزشکاران تبدیل شدند.

یکی از این ورزشکاران آرتور جوناس (Arthur Jonath) بود که اولین کفش تِرک (track shoes)، ویتزر (Waitzer) را در المپیک آمستردام 1928 به پا کرد و برنده مدال برنز دو صد متر شد. در جریان المپیک 1936 برلین نیز کفش‌های ادیداس در پای دونده معروف آمریکایی، جسی اوونز (Jesse Owens) به چشم خورد که توانست در همین مسابقات 4 مدال طلا را کسب کند. درخشش در مسابقات المپیک نام کارخانه برادران داسلر را بر سر زبان‌ها انداخت. موفقیت برند ادیداس روز به روز در حال افزایش بود تا آنجا که دو برادر به اختلاف نظرهای شدیدی رسیدند. در نتیجه در سال 1948 برادر بزرگتر (رادولف) از شرکت آدیداس خارج شد و کمپانی پوما (PUMA) را تاسیس کرد. 

 

آدی داسلر در حال بررسی کفش یک دونده

لینا رادک در مسابقات دو با کفش آدیداس

لینا رادک یکی از ورزشکارانی که کفش‌های آدولف دسلر را می پوشید.

جسی اوونز دونده که از کفش ادیداس استفاده میکند

جسی اوونز یکی دیگر از ورزشکارانی بود که از کفش‌های آدولف دسلر استفاده کرد.

 

 در این شرایط، در سال 1949، آدی داسلر که مدیریت تمام امور را بر عهده داشت نام شرکت را به آدیداس (ADIDAS) که ترکیبی از نام و نام خانوادگی او بود تغییر داد. وی كار خود را با 47 توليدكننده در شهر كوچك هرزُگِنوراچ (Herzogenaurach) شروع كرد. در همان روزهای اولیه آدی دسلر به همه اعلام كرد كه به زودى کتونی‌های اسپرت و ورزشی آديداس سه خط معروف‌ترين كفش جهان خواهد شد. از شروع تولید و فروش تا موفقيت جهانی‌ این سری از کفش‌های روزمره مردانه پسرانه و زنانه دخترانه ادیداس، مثل يك معجزه به سرعت اتفاق افتاد.

 

چه کسی تصور می‌کرد تغییر در وزن کفش‌های فوتبالی، انقلابی در عرصه تولید کتونی ورزشی ایجاد کند؟

وقتی تيم ملی آلمان در فينال جام جهانی 1954 کفش‌های فوتبالی آدیداس را به پا کرد، در مقابل تيم شكست‌ناپذير مجارستان (Hungary) قرار گرفت و توانست با یک پیروزی فوق‌العاده، افتخار بزرگی کسب کند. پس از ده‌ها سال، این پیروزی  به گوش همه رسید و آوازه معجزه کفش های ادیداس در سراسر دنیا پخش شد. آدولف داسلر تیتر اول مجلات و روزنامه‌های ورزشی شد. شهرت بسیاری به دست آورد. در همین مدت کوتاه آدی داسلر (Adolf Dassler) ثروت زیادی به دست آورد تا اینکه در 6 سپتامبر 1978 (4 سال بعد از برادر بزرگتر)، قلبش از حرکت باز ایستاد.

 

آدى داسلر و آديداس در سال 1949

 

 

عجب دسلری!

مطلب در مجله قدیمی درباره کفش آدیداس

 اولین مجله‌ای که درباره آدولف دسلر مطلب چاپ نمود.

 

در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی بیشتر تاریخچه شرکت ادیداس بپردازیم. همچنین برای مشاهده 10 برند برتر کفش ورزشی در جهان به فروشگاه اینترنتی اورجینال پَل مراجعه نمایید.

 

1. قسمت دوم تاریخچه ادیداس

2. قسمت سوم تاریخچه ادیداس

3. قسمت چهارم تاریخچه ادیداس

ورود به فروشگاه اینترنتی اورجینال پَل

  


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید