نایک ایر Nike Air از قدیمی ترین و محبوب ترین فناوری های کمپانی نایک به حساب می‌آید و همچنان در بسیاری از کفش‌های پیاده روی استفاده می‌شود

اورجینال پَل امروز قرار است که این فناوری فوق العاده جذاب را برای شما شرح دهد.


غوغای نایکی !!!! تولید کفش های اسپرت نایک (Nike) با فناوری ایر Air

 

با این فناوری ما فشار و ضربات به پاشنه ی پا را خنثی خواهیم کرد ....

                                                                              « شعار نایک در تیزر تبلیغاتی رونمایی از کفش ایرمکس »

 

کفش نایک سفید با لوگو ابی نایک و پاشنه نورانی

این فناوری تجربه ای جدید از راحتی و زیبایی را به شما می‌دهد. به طور خلاصه می‌توان گفت که نایک ایر شامل کپسول‌های گازی است که در لایه‌ی میانی کفش اسپرت پسرانه و دخترانه قرار می‌گیرند و مانند بالشتک هایی نرم و منعطف از پای شما در برابر ضربات و فشار خارجی محافظت می‌نمایند. در ادامه به شرح پیدایش و تکامل این فناوری می‌پردازیم:

 

تولد تکنولوژی نایک ایر

کمپانی نایکی در اواخر دهه ی 70 آماده یک پرش عظیم در تولیدات و طراحی های خود بود. پس از تبلیغات موفقیت آمیز این برند توسط ورزشکاران مختلف و همچنین رونمایی از کفش های تمرین مخصوص خود به نام مون شو (Moon Shoe) بود که کمپانی نایک به فکر یک ابداع بسیار جدید افتاد تا بازار را به دست بگیرد. مون شو یا کفش ماه در واقع حاصل آزمایش موفقیت آمیز ریختن لاستیک مایع در دستگاه وافل سازبرای تولید زیره بود که در زمان تولید خود سر و صدای زیادی را به پا کرد و عملکرد خیلی خوبی نیز از خود نشان داد. اتفاقاً چند ماه پیش بود که اولین نمونه از کفش ماه (Moon Shoe) در ویترین حراج‌خانه ساتبی نیویورک به حراج گذاشته شد. در سال 1978 بود که نایک از فناوری جدید کتانی های اسپرت مردانه و زنانه خود پرده برداری کرد. این فناوری بزرگ اِیر Air نام داشت. این تکنولوژی برای اولین بار توسط آقای فرانک رودی M. Frank Rudy تولید و ساخته شد. آقای رودی که از مهندسان ناسا (Nasa) بود این تکنولوژی را از نحوه‌ی ساخت کلاه ایمنی فضانوردان در ماموریت های فضایی آپولو الهام گرفته بود. آقای رودی که بسیار خلاق بود از این ایده برای ساخت لایه های میانی جدید کفش های مردانه و زنانه کمپانی نایک استفاده کرد. در این لایه های میانی فضایی خالی تعبیه شده بود که در آن محفظه های پر از گاز پلی یورتان غلیظ قرار داده میشد تا با لایه گذاری در زیر پاشنه‌ی پا موجب برداشته شدن فشار از کمر و زانو شود. آقای رودی این ایده را در سال 1979 به ثبت رساند و از آن به بعد بسیاری از کفش های اسپرت زنانه و مردانه نایک از این فناوری بهره بردند.

نقاشی کفش نایک و نوشته عشق در ایر است

 

شروع افسانه‌ی ایرفورس و ایرجردن

در دهه ی 80 کفش های اسپرت Air Force 1 و Air Jordan جای پای خود را در دنیای بسکتبال محکم کرده بودند، به طوری که غیر ممکن بود که شما بسکتبالیست باشید و کفشی به غیر این دو آرزوی شما باشد ! در سال 1986 بود که کمپانی نایک به یک شرکت با ارزش بیش از یک میلیارد دلار تبدیل شد و بخش زیادی از بازار را تحت سیطره‌ی خود گرفت. تقریباً در همان سال ها بود که نایک تصمیم گرفت که به‌ روزرسانی های گسترده ای در خط تولید کفش های ورزشی خود با لایه میانی ایر Air ایجاد کند. یک سال بعد از تغییرات بود که کمپانی نایک کفش مخصوص دویدن(رانینگ) Air Max 1 را وارد بازار کرد. در لایه‌ی میانی این کتانی محفظه های گاز کمی بزرگتر و منعطف تر از مدل های قبل شده بود و قسمتی از زیره کفش هم گود و خالی شده بود، به گونه ای که محفظه های گاز از بیرون زیره و بغل کفش کاملاً مشخص بود. نسخه اورجینال این کفش توسط آقای تینکر هتفیلد Tinker Hatfield طراحی شده بود.

کفش نایک مشکی نارنجی جفت شده پس زمینه سیاه

 

هتفیلد در مصاحبه با مجله گاردین گفته بود: "این کفش به منظور تنفس ، انعطاف پذیری و تناسب خوب طراحی شده است ، وجود محفظه ی هوا در کف و رنگ فریم در اطراف آن به این معنی است که تفاوت زیادی با سایر کفش ها دارد و خبر از ظهور فناوری های جدید می‌دهد."

کتانی نایک سیاه و سفید روی زمین طوسی

 

در اواخر دهه 90 روند صنعت کفش های ورزشی بیشتر به سمت تولید کفش های معقولانه و با دوام حرکت می کرد، اما نایکی همواره خلاقیت را در راس کار قرار می‌داد و با طراحی و توسعه ی کتانی هایی مانند اِیرمکس 95Air max مسیری کاملا جدا و متفاوت را طی می کرد. مسیری که این سری از کفش‌ها را به سمت افسانه شدن هدایت می‌کرد. امروزه مدل های مختلفی از این سری کفش ها بازتولید می‌شوند. ایر مکس 95 اولین کفش نایک بود که کپسول های گازی در آن علاوه بر پاشنه در پنجه نیز به کار رفته بودند.

 

کتانی نایک مشکی نارنجی روی صفحه بتنی

 

بعد از این که Air Max 95 ثابت کرد که استفاده از فناوری نایک و محفظه های گاز، نه تنها در قسمت پاشنه پا بلکه در قسمت های دیگر پا نیز می توانند موثر واقع شوند، نایک تصمیم گرفت که یک لایه میانی یکپارچه از پاشنه تا پنجه ی پا با استفاده از این تکنولوزی تولید کند. حاصل کارAir Max 97 بود که شامل یه لایه میانی بود که با گاز پر شده بود. بسیاری از طرفداران نایک بر این باورند که این کتانی از برترین تولیدات نایک در طول تاریخ است.

کفش نایک طوسی و سفید روی سنگ فرش پیاده رو

 

 در سال های اخیر هم نایک از مدل‌های جدید و خیابانی ایرمکس 270 Air max رونمایی کرده است که علاوه بر ویژگی های فنی این فناوری دارای زیبایی های ظاهری نیز می‌باشند. این کتانی های زیبا در نزد طراحان مد و استایلیست ها بسیار محبوب و پر طرفدارند.

 

کفش نایک مشکی قرمز در پا روی بتن

 

خلاصه ای از ویژگی های بارز نایک ایر

 نایک ایر با لایه گذاری در زیر پاشنه‌ی پا فشار را به طور کامل از روی پا و ستون فقرات شما بر‌می‌دارد تا شما پس از پیاده روی های طولانی و دویدن احساس خستگی یا کوفتگی نکنید. نایک ایر به کمک کپسول های گازی خود پاشنه‌ی شما را در ایده‌آل ترین حالت خود قرار می‌دهد و با حمایت از قوس پای شما موجب می‌شود تا ضربات و فشار های خارجی در هنگام دویدن آسیبی به زانوها و کمر شما وارد نکند. این فناوری موجب چابکی و عملکرد بهتر پنجه‌ی پای شما نیز می‌شود که در نتیجه‌ی آن عملکرد شما در هنگام فعالیت های ورزشی سالنی مانند بسکتبال بسیار بهتر از قبل خواهد شد. با این فناوری شما دیگر لازم نیست نگران آسیب دیدگی زانو و مفاصل خودتان بعد از پرش‌های متوالی باشید، چرا که خاصیت ارتجاعی این فناوری ضربات زمین به پای شما را کاملاً خنثی می‌کند. کتانی های اورجینال نایک دخترانه و پسرانه با فناوری ایر برای پیاده روی و فعالیت های ورزشی ایده‌آل هستند.

 

آینده‌ی نایک ایر Nike Air

با گذشت چندین سال از تولید اولین مدل از کفش های سری ایر نایک همچنان به بازتولید آنها و بهبودشان در مدل‌های مختلف ادامه می‌دهد و هر روز به مخاطبان این کتونی اسپرت افزوده می‌شود. نایک هم نهایت خلاقیت را چاشنی تولید این کتانی‌ها کرده است تا بهترین پاسخ ممکن را از تولید و فروش آنها بگیرد. با این تفاسیر می‌توان گفت که افسانه‌ی نایک ایر کماکان ادامه دار خواهد بود و فصل های جدیدی از داستان کمپانی نایکی توسط ایر رقم خواهد خورد.

 

  

در پایان امیدواریم که از این مطلب خوشتان آمده باشد، شما می‌توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی اورجینال‌پَل اطلاعات دقیق و قیمت‌های به‌روز برندهای معتبری مثل نیوبالانس، ریبوک، رنوما، آدیداس، نایکی و پونی را مشاهده فرمایید.

همچنین با دنبال کردن ما در صفحات اجتماعی از مطالب مختلف، ویدیوها، عکس‌ها و تازه ترین اخبار اورجینال پَل آگاه باشید.

 

و در پایان با بهترین آرزوها از طرف اورجینال پَل تا مطلب بعدی شما را به خدا می‌سپاریم.

 


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید