آشنایی با تکنولوژی‌های مختلف لایه گذاری (cushioning) کفش‌های ورزشی اصل

 

بوست (BOOST)، ایر (AIR) و ژل (GEL) فناوری‌های جدید در لایه میانی کتونی:

بدون شک لایه‌گذاری یا کوشن (cushioning) یکی از مهم‌ترین جنبه‌های تکنولوژی موجود در کفش ورزشی محسوب می‌شود. در طول دهه‌های گذشته فناوری‌های متفاوت بی‌شماری در مورد چگونگی افزایش راحتی کفش ارایه شده، تا از نیرو و ضربه وارده بر کتونی به نفع فعالیت ورزشکار استفاده شود. برندهای مختلف کفش‌های اصل ابداعات متفاوتی را برای استفاده در لایه میانی کتانی‌های خود به خرج داده‌اند. این فناوری‌ها تا سال‌ها پیش وجود نداشت. در ابتدا برای لایه میانی کفش‌های ورزشی و اسپرت، فوم‌های اتیلن وینیل استات (EVA) که ماده‌ای شبیه لاستیک بود وارد بازار شدند. اما در سال 1970 نایک تولید لایه میانی کفش‌های ورزشی خود را با استفاده از هوا فشرده آغاز کرد که به عنوان یک روش جدید در لایه‌گذاری یا کوشن (CUSHIONING) معرفی شد.

از سال 1980 برند اسیکس، ژل را به عنوان ماده مورد استفاده در لایه میانی به کار گرفت و کمپانی آدیداس در سال 2013 با معرفی تکنولوژی BOOST دنیای کوشن‌های فومی را از میان برد. پس از آن برندهای نیوبالانس، پوما و سایر برندهای کفش اورجینال، همچنان در تلاش برای ارتقا این تکنولوژی و تولید فناوری منحصر به خود هستند.

حال با یکدیگر نگاهی عمیق‌تر به این فناوری‌های شگفت‌انگیز بیاندازیم:

زیره کفش لایه گزاری شده سفید و ابی

 

برند آدیداس (ADIDAS):

هنگامی که انرژی بوست (ENERGY BOOST) برای اولین بار در سال 2013 نمایش داده شد، هزاران کپسول پلی اورتان ترموپلاستیک TPU کنار یکدیگر قرار گرفته و جایگزین فناوری ایوا (EVA) شدند. آدیداس نرمی، سبکی و راحتی تکنولوژی ایوا را با قدرت بازگشت انرژی، دوام و مقاومت دمایی TPU ترکیب کرد و کفش ورزشی جدیدی را روانه بازار نمود. برای ساخت تکنولوژی بوست، آدیداس با یک شرکت بین‌المللی تولیدکننده مواد شیمیایی (BASF) همکاری کرد. این دستاورد جدید آغازی بر تحول دنیای کوشن یا لایه‌گذاری در کفش اورجینال بود. حال پس از گذشت 5 سال از معرفی تکنولوژی BOOST، فرآیند لایه‌گذاری نه تنها در کفش‌های ورزشی رانینگ و دویدن، بلکه به تمامی سبک‌های ورزشی و لایف استایل‌ها وارد شده و همچنان در حال رشد به سوی محصولی فراتر از نمونه اولیه می‌باشد.

زیره کفش آدیداس طوسی و سفید

 

برند نایک (NIKE):

پس از معرفی تکنولوژی اولیه ایر (AIR)، نایک تجربه‌های این فناوری جدید خود را در سال 1995 در کفش پیاده‌روی و روزمره ایر زوم ارتقا داد. این کفش دارای بالشتکهای کوچکی بوده که شامل رشته های پلی اورتان و فیبر بسیار متراکم می‌باشد و پس از وارد شدن فشار بر کفش دوباره آن را به حالت اولیه باز میگرداند. این کپسول‌ها حین فعالیت شما انرژی را ذخیره کرده و سپس به شما بازمیگرداند. این ذخیره انرژی در کفش ورزشی موجب می‌شود تا در پیاده‌روی و مسافت‌های طولانی دچار خستگی زودهنگام نشوید. نسخه برتر ابن تکنولوژی فوم لونارلون (LUNARLON) بود که توسط کمپانی نایک که برای المپیک 2008 چین (beijing) معرفی شد. پس از آن نایک در سال 2017 نمونه اولیه فناوری جدید خود را با عنوان نایک ری اکت (REACT) نمایش داد و در سال 2018 به عنوان یک ویژگی منحصر به فرد در دنیای کفش ورزشی معرفی شد. نایک ری اکت ناسازگاری های بین دو فناوری ایوا و lunarlon را برطرف کرد. اگرچه فوم LUNARLON ساختاری نرم تر و منعطف‌تر از ایوا داشت اما به تنهایی قابل استفاده نبود در نتیجه کمپانی نایک را مجبور کرد که آن را با یک حامل محافظ و محمکتر احاطه کند که این امر فرآیندی ایده‌آل برای این کمپانی نبود. هم اکنون نایک در برخی کفش‌های ورزشی خود از فناوری ری اکت REACT تک لایه‌ای استفاده کرده که با کاهش لایه‌ها موجب سبکتر کردن کفش و بهینه کردن این تکنولوژی می‌شود. شما می‌توانید نمونه این فناوری‌ها را در کفش‌های ورزشی موجود در فروشگاه اینترنتی اورجینال پَل ملاحظه نمایید.

قسمت عقب کفش نایک سفید و ابی و قرمز

 

برند اسیکس (ASICS):

ژل‌های اسیکس که متریالی بسیار نرم برای افزایش پایداری و دوام داخل ساختار کفش هستند، در سال 1986 به دنیا معرفی شدند. فناوری ژل کفش اسیکس از زمان معرفی تا کنون حدود 9 بار، با افزایش سایز ژل، توانایی جذب ضربه، کاهش وزن، افزایش دوام و نرمی پیشرفت پیدا کرده است. برند اسیکس در سال 2016 با معرفی فناوری فوزژل (FUZEGEL) که از واحدهای فومی با ترکیب ژل ساخته شده بود، باعث کاهش وزن و سبکی کلیه کفش‌های ورزشی برند خود شد.

کفش آسیکس ابی با ژل زیره قرمز

 

برند نیوبالانس (NEW BALANCE):

نیوبالانس مدت‌های طولانی در مورد پیشرفت فناوری ایوا آزمایشات مختلفی انجام داده است. در دهه 1980 برند نیوبالانس پلی اورتان را برای افزایش ثبات به محیط ایوا اضافه کرده و سپس در ساله‌های دهه 1990 با شرکت لاستیک سازی دوپونت DUPONT (شرکت آمریکایی تولید کننده مواد شیمیایی)  برای تولید زیره ابزورب (ABZORB) همکاری کرده، که به محصولی انحصاری برای برند نیوبالانس تبدیل شد. در سال 2011 تکنولوژی REVLITE که بافتی شبیه به اسفنج داشت، عرضه شد. نیوبالانس در سال 2014 تلاش کرد تا از طریق فِرش فوم (FRESH FOAM) و شبیه سازی دقیق سه بعدی ویژگی مقاومتی را در نقاط مختلف کفش اورجینال ایجاد کند. این نوع جدید از فوم بر پایه تکنولوژی ایوا (EVA) است که با یک ترکیب شیمیایی جدید برای ایجاد ثبات بیشتر (به همراه شبیه سازی سه بعدی کامپیوتری) ارتقا پیدا کرده است.

زیره کفش نیوبالانس سفید و سیاه از نزدیک

 

 

در پایان امیدواریم که این مقاله برای شما مفید باشد. شما می‌توانید با مراجعه به فروشگاه اینترنتی اورجینال‌پَل اطلاعات دقیق و قیمت‌های به‌روز برندهای معتبری مثل نیوبالانس، ریبوک، رنوما، آدیداس، نایکی و پونی را مشاهده فرمایید.

همچنین با دنبال کردن ما در صفحات اجتماعی از مطالب مختلف، ویدیوها، عکس‌ها و تازه ترین اخبار اورجینال پَل آگاه باشید.

 


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید