مرد دونده در فضای باز در حال ورزش کردناین ساعات را از دست ندهید!

ساعت و زمان ورزش کردن ما همان اندازه اهمیت دارد که مدت زمان آن مهم است. کری گریر (Kerry Greer) از اعضای کمپانی اکسوز EXOS (شرکتی با بیش از 1میلیون و 200 هزار عضو متخصص در فعالیت‌های ورزشی) پاسخ خواهد داد که بهترین زمان برای ورزش کردن چه موقع است؟

 

کفش اسپرت مناسب ورزش روزانه را در اورجینال پل پیدا کنید.

 

اگر این سوال را از یک متخصص در حوزه ورزش بپرسید به احتمال زیاد چنین پاسخی را خواهید شنید: "بهترین زمان برای انجام فعالیت‌های ورزشی، صبح زود است. مطالعات نشان می‌دهد که انعطاف پذیری، قدرت و انرژی در ساعات اولیه روز در بالاترین سطح خود قرار دارد. بنابر مدارک علمی موجود، زمانی که حرارت بدن در بهترین حالت خود قرار دارد می‌توانیم راحت‌تر خود را به چالش بکشیم. این زمان تقریبا پنج صبح می‌باشد."

اما با تمام پژوهش‌های انجام شده در این زمینه، باید گفت که این پرسش یک مسئله شخصی است و به ژنتیک و عادات هر فرد بستگی دارد. اگر شما فرد سحر خیزی هستید قطعا بهترین حالت برایتان این است که صبح زود به باشگاه بروید، ولی توجه به مسائل دیگری نظیر شغل، خانواده، دوستان و بایدهای دیگر، حقیقتی انکار ناپذیر است. برای مثال اگر شما مجبور هستید که ساعت هفت صبح در محل کار حاضر شوید ورزش صبحگاهی برای شما ایده‌ی چندان معقولی به نظر نمیرسد حتی اگر شدیدا اهل ورزش صبحگاهی باشید.

 برای این منظور بهترین کار این است که یک عادت ایجاد کرده و آن را رها نکنید! با این روش بدن و از همه مهم‌تر ذهنتان را عادت می دهید که چه زمانی ورزش حال ما را خوب می کندیک شیوه عالی دیگر این است که ساعت‌های مختلف را مورد ارزیابی قرار دهید. اگر حق انتخاب دارید تا مناسب‌ترین زمان را برای خودتان انتخاب کنید، با ازمون و خطا می‌توانید این زمان ایده آل را پیدا کنید. اما اگر جز آن گروهی هستید که مشغله‌های زندگی به شما اجازه نمی‌دهد تا انتخابی داشته باشید، تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

 

آقای در حال دویدن در فضای آزاد کنار دریاچه که پشتش ساختمان های زیادی وجود دارد

 

گام اول: خودتان را با یک آزمایش محک بزنید

 

با انجام یک تست ساده بهترین زمان ورزش کردن را برای خود پیدا کنید. ابتدا مطمئن شوید که حداقل به مدت شش هفته می‌توانید این تست را انجام دهید چرا که این زمان، حداقل زمان مورد نیاز بدن برای انطباق با یک برنامه جدید است.

در دو هفته اول قبل از سر کار رفتن و در ساعات اولیه روز ورزش کنید. هفته سوم و چهارم ظهرها ورزش کنید. و در نهایت ورزش کردن در هفته پنجم و ششم را به عصرها موکول کنید.

 

در هر مرحله از تست این سوالات را از خودتان بپرسید:

 • آیا من بهتر می‌خوابم؟

 • آیا انرژی بیشتری دارم؟ 

 • آیا می‌توانم همیشه در این ساعت ورزش کنم؟

 • آیا احساس و حال خوبی دارم؟

 • آیا در طول روز احساس خستگی می‌کنم؟

 • صبح ها عملکرد بهتری دارم یا شب‌ها؟

 • ورزش کردن در کدام تایم برایم راحت تر است؟

در هر نوبت پاسخ به این سوالات را یادداشت کرده و هنگامی که یک نوبت ورزشی را از دست می‌دهید آن را نیز یادداشت کنید. در پایان هفته ششم همه موارد، اعم از نوشته هایتان را مرور کرده تا بتوانید بهترین زمان ورزش خود را بیابید.

 

مردی که خوابیده و یک ساعت که نور آبی روی آن افتاده و جلوتر از او روی میز است

 

گام دوم: قبل از تصمیم گیری، مزایا و معایب ورزش کردن در هر بازه زمانی را بدانید

 

 • مزایای ورزش صبحگاهی

 

1. پتانسیل بیشتر بدن برای چربی سوزی در صبح

ورزش صبحگاهی با شوکی که به سیستم متابولیسمی بدن وارد می‌کند باعث کالری سوزی بیشتری می‌شود. بنابراین اگر هدف شما لاغری است ورزش صبحگاهی می‌تواند بسیار تاثیرگذار باشد. پس یکی از بهترین راه ها برای لاغری ورزش کردن اول صبح است. هرگز سیستم بدنی خود را با رژیم های پرفشار به هم نریزید.

 

2. انتخاب های بهتر برای رژیم غذایی

از آنجایی که روزتان را با یک ورزش عالی شروع کرده‌اید، قطعا نمی‌خواهید که تمام تلاشتان را با خوردن غذاهای ناسالم و چرب هدر دهید. در این حالت غذاهایی مانند سالاد با پروتئین بالا بیشتر به مذاق شما خوش آمده و بهتر می‌توانید رژیم غذاییتان را در طول روز کنترل کنید.

 

3. آغاز کردن روز با آرامش 

ورزش کردن به شما کمک می‌کند تا هورمون اندروفین و ادرنالین بیشتری در بدنتان آزاد شود. این هورمون‌ها باعث ایجاد حس مثبت، شادی و آرامش می‌شود. بنابراین می‌توان گفت ورزش صبحگاهی یک راه عالی برای آغاز روزی پر نشاط است که کارایی شما را تا چندین برابر افزایش خواهد داد.

 

4. به آسانی خوابیدن در شب

بر اساس پژوهش‌های محققان حوزه سلامت دانشگاه استیت (state university)، چنین به دست آمده است که برخلاف باور عمومی که ورزش در شب موجب خستگی و در نتیجه خواب آسوده تری می‌شود، ورزش صبحگاهی تاثیر بیشتری در داشتن خوابی خوب و عمیق دارد.

 

 

 • معایب ورزش صبحگاهی:

 

1. ریسک بالای مصدومیت

ماهیچه‌ها و مفاصل انسان در صبحگاه چندان نرم نیستند، بنابریان برای کاهش احتمال مصدومیت باید زمان بیشتری را به گرم کردن بدن اختصاص دهید. مطالعات نشان داده است که ماهیچه‌ها و مفاصل شما عصرها حدود 20 درصد انعطاف‌پذیری بیشتری دارد. بنابراین با گرم کردن بدن خود نسبت به نرم کردن ماهیچه ها و مفاصل خود اقدام کنید تا نهایت لذت را از ورزش کردن ببرید.

 

2. زود بیدار شدن هنگام روز

این مورد کاملا واضح است! اگر با زود بیدار شدن میانه خوبی ندارید، بیرون آمدن از تخت می‌تواند برای شما به چالشی نه چندان خوشایند تبدیل شود، خصوصا که مجبور باشید آن را براساس قاعده و قانون انجام دهید.

 

مردی در رخت خواب که دستان خود را بر روی صورتش گرفته و بالش روی سرش قرار دارد

 

3. کمبود مواد مغذی و انرژی لازم

اگرچه که ورزش با معده خالی برای عده‌ای کارساز است و مشکلی در پی ندارد، اما برای بعضی از افراد چندان خوشایند نیست بنابراین شما باید پیشتر وعده‌ مناسبی را برای ورزش خود آماده کنید. دانستن اینکه چه مقدار و چه غذایی برای بدن شما مناسب است ممکن است مدتی به طول انجامد. با هر بار آزمون و خطا خواهید فهمید که چه مواد غذایی برای وعده‌ی ورزشی خود نیاز دارید.

 

 

 • مزایای ورزش کردن در عصر

 

1. فرصتی برای پاکسازی روح و روان

اگر روز سختی را پشت سر گذاشته‌اید، به راحتی می‌توانید با ورزش کردن تمام انرژی‌های منفی را از خود دور کنید. وزنه زدن در پایان روز و هنگام عصر به شما کمک می‌کند تا ذهنتان را از اتفاقات بدی که در روز داشته‌اید پاک کنید. این یک روش فوق العاده است تا ذهنتان را از مسائل کاری و مشکلات خالی کرده و با خیالی آسوده به استراحت بپردازید.

 

2. آمادگی جسمی بیشتر

برای بیشتر افراد سطح هورمون‌ها و حرارت بدن در عصر، خصوصا ساعت 6 بعد از ظهر در بالاترین میزان خود قرار دارد. علاوه بر این موضوع ماهیچه‌ها و مفاصل نیز در این ساعت از شبانه روز از انعطاف بیشتری نیز برخوردار بوده و به اصطلاح آمادگی جسمانی ما بیشتر خواهد بود.

 

ورزشکار خسته از ورزش کردن در کنار وزنه ورزشی

 

 • معایب ورزش کردن در عصر

 

1. بی‌نظمی در برنامه

یک برنامه شام و یا دورهمی دوستانه و یا هر برنامه لحظه آخری، به راحتی می‌تواند برنامه باشگاه و ورزش شما را مختل کند. به علاوه ممکن است بعد از یک روز طولانی و خسته کننده، انرژی لازم برای ورزش کردن را نداشته و ترجیح دهید بعد از ظهر خود را به استراحت کردن بپردازید.

 

2اختلال در خواب

دو الی سه ساعت ورزش کردن قبل از خوابیدن می‌تواند بر کیفیت خواب شما اثر گذارد. پس از ورزش کردن، بسته به نوع و شدت فعالیت، بدن همچنان در حالت آماده‌ باش قرار دارد و خوابیدن در این شرایط کار آسانی نیست.

 

 

گام سوم: مناسب ترین زمان برای ورزش روزانه من کدام است؟ کدام جمله بهتر شما را توصیف می‌کند؟

 

"من همیشه در دنبال کردن برنامه ورزشی‌ام دچار مشکل می‌شوم و نمی‌توانم به ساعت خاصی پایبند باشم"

به گفته گریر مربی و متخصص استاد تیم اکسوز EXOS، قبل از اینکه وارد شلوغی‌ها و مشغله روزانه در محیط کار، مدرسه یا دانشگاه شوید ورزش کردن را آغاز کنید. پس می‌توان گفت که ورزش صبحگاهی برای شما انتخاب هوشمندانه‌ای خواهد بود. در این زمان به راحتی می‌توانید از ورزش‌های معجزه‌آسایی نظیر پیاده روی و دویدن در محیط باز بهره برده و بازده فعالیت ورزشی خود را چندین برابر کنید.

 

 "من با مشکل اختلال در خواب مواجه هستم و شب‌ها نمی‌توانم به راحتی بخوابم"

اگر با مشکلات خواب دست و پنجه نرم می‌کنید، زمان مناسب ورزش کرن برای شما صبح‌ها و یا بعدازظهر خواهد بود. انجام فعالیت‌های ورزشی در شب و دیروقت، دمای بدن و ضربان قلب را به مقدار قابل توجهی بالا برده و در نتیجه مستقیما بر خواب شما تاثیر منفی خواهد گذاشت.

 

"من از ورزش صبحگاهی متنفرم"

اگر به هر دلیلی ورزش صبحگاهی برای شما مناسب نیست و تمایلی به انجام آن ندارید هرگز این ساعات را برای شما ایده‌آل نخواهد بود. چرا که پس از مدتی قطعا از انجام برنامه ورزشیتان سر باز زده و آن را نیمه کاره رها می‌کنید. برای رفع این مسئله عصرها و یا بعد از ظهرها برای شما مناسب‌تر است چرا که بعد از کار و یا دانشگاه فرصت کافی در اختار دارید تا به بدن اجازه استراحت دهید.

مردی در حال ورزش در فضای خانه با دمبل و تبلت و طناب ورزشی که روی زمین هستند

 

نتیجه‌گیری

فراموش نکنید که انجام انواع تمرینات ورزشی برای بهبود سلامت جسمی و فکری بوده وهرگز نباید آسیبی به بدن وارد کنند، پس هرگز به خودتان فشار نیاورید. بر اساس آخرین یافته‌های مجله پزشکی، ورزشاستقامت و مقاومت (Strength & Conditioning Research) در هر ساعت از شبانه روز که بدن شما بتواند بهترین عملکرد خود را داشته باشد بهترین زمان ورزش محسوب می‌شود. اگر شما به طور مداوم ساعت 7 عصر ورزش را آغاز کنید در نهایت ورزش کردن در این ساعت برایتان آسان‌ترخواهد شد. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت که مثل تمامی فعالیت‌ها هرچند سخت، به طور مداوم انجام شود کم کم تبدیل به عادت خواهد شد. البته که اتفاقات زندگی هرگز قابل پیش‌بینی نیست و ممکن است اتفاقی غیرمنتظره برنامه روزانه شما را تغییر دهد اما انتخاب ساعتی از شبانه روز که بتوانید به طور مداوم بر آن پایبند باشید بهترین نتیجه را برایتان به ارمغان آورده و سلامتیان را تضمین خواهد کرد.

 

مردی در حال شنا سوئدی با دمبل های مشکی در زمین باشگاهی

 

 

شما می‌توانید آخرین اخبار برندهای معروف دنیا و نیز جدیدترین اطلاعات ورزش و سلامت را در وبلاگ ما دنبال کنید. همچنین برای مشاهده کفش‌های اورجینال برندهای آدیداس، نایکی، نیوبالانس و... به فروشگاه اینترنتی اورجینال پَل مراجعه نمایید.


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید