نکات بسیار زیادی در مورد تشخیص کتانی های اصلی از کتانی های کپی وجود دارد که به ما در خرید کمک بسیاری می‌کند. اورجینال پَل امروز در این مطلب به بررسی راه های تشخیص کفش اصلی و اورجینال از کفش های کپی می‌پردازد.

 

کتونی‌های پیاده‌روی خود را 100% اورجینال بگیرید.

مقایسه کفش های اصل و تقلبی

 

امروزه این سوال برای بسیاری پیش می‌آید که "چگونه تشخیص بدیم کفش اورجینال هست یا نه؟"

 

 چرا کفش‌های کپی و فیک تولید و وارد کشور می‌شوند؟

برندهای آدیداس (Adidas)، نایک (Nike)، نیو بالانس (Newbalance)، اسیکس (Asics)، پونی (Pony)، رنوما (Renoma) و ... از جمله محبوب‌ترین و پرفروشترین برند‌های کفش‌های ورزشی در سرتاسر دنیا می‌باشند. به همین دلیل برخی از تولید کنندگان سودجو به فکر تولید کفشهای کپی و بدون کیفیت با ظاهری مشابه آنها می‌افتند تا بخشی از بازار را به خرید از خودشان جذب کنند. این که یک تولید کننده فقط از طرح ظاهری یک کفش اصلی و پر فروش کپی برداری کند قطعاً موجب فروش خوبی برای وی خواهد شد، اما کیفیت کفش های کپی در همه نوع ( کپی، های کپی، جنس خوب و ...) در سطح بسیار پایین تری نسبت به کفش‌های اورجینال قرار دارند. لازم به ذکر است که هزینه‌ی تولید و واردات این کتانی ها بسیار پایین است و کشور تولید کننده ی کفش تقلبی نیز در بسیاری موارد با کشور سازنده‌ی کفش اصل یکی است. همین موارد باعث ایجاد یک بازار موازی در کنار بازار کفش های اصلی شده که بسیاری از افراد به دلیل قیمت پایین تر به سمت آنها کشیده می‌شوند.

 

مقایسه کتانی ادیداس اصل و غیراصل روی کارتن کفش ابی

 

توانایی جا زدن کتانی فیک به جای اورجینال!

در بسیاری از موارد کلاهبرداران برای سود بیشتر محصولات تقلبی خود را به قیمت محصول اصلی می‌فروشند! همواره باید مراقب این گونه افراد باشیم زیرا این افراد فقط به فکر سود مقطعی خود هستند و هیچ گونه تضمینی در قبال خدمات پس از فروش و آسیب های احتمالی به شما نخواهند داشت. هنگام صحبت و خرید از آنها باید به شدت مراقب باشید چرا که این افراد ممکن است به شما اطلاعات غلطی بدهند تا کفش خود را به فروش برسانند، اما با آگاهی از چند نکته‌ی ساده میتوانید مچ آنها را بگیرید!

 

سود بسیار بالا به قیمت آسیب زدن به مصرف کنندگان

تولید کتانی های کپی و فیک و واردات آنها به داخل کشور یک تجارت بسیار پرسود است ولی باید توجه داشت که در مواردی این کتانی ها موجب آسیب رساندن به مصرف کنندگان می‌شوند. برای مثال کم بودن سطح کیفیت لایه های زیرین در این کتانی ها ممکن است پس از فعالیت های سنگین به پای مصرف کننده آسیب برساند. در صورت تداوم فشار و استفاده‌ی طولانی مدت ممکن است که این کتانی ها باعث ایجاد عارضه‌ی خار پاشنه نیز بشوند که درمان آن نیاز به زمان و هزینه دارد.

 

آیا در خرید آنلاین هم احتمال خرید محصول کپی وجود دارد؟

بله وجود دارد! حتی بسیاری از فروشگاه ها فقط کتانی فیک و های کپی (High Copy) می‌فروشند! البته با ذکر این موضوع که جنس عرضه شده اصل نمی‌باشد. بعضی فروشگاه ها هم ترکیبی از کتونی های اصل و فیک را به فروش می‌رسانند. به طور کلی فرقی نمی‌کند که شما کتونی اسپرت مورد نظر خودتان را به صورت آنلاین و یا به صورت حضوری از فروشگاه‌های سرتاسر شهر خریداری می‌کنید، امکان اینکه محصول خریداری شده‌ کپی یا فیک باشد در هر حالتی وجود دارد.

ولی با رعایت چند نکته ساده در هنگام خرید اینترنتی کتانی اورجینال‌، می‌توان از خریداری محصولات تقلبی جلوگیری کرد. این نکات به دو بخش کلی تقسیم می‌شوند:

 

1. نکاتی در مورد ویژگی های محصولی که آن را خریداری می‌کنید.

2. نکاتی در مورد فروشگاهی که محصول را از آن خریداری می‌کنید.

 

در ادامه‌ی این مطلب به شرح هر دوی این موارد خواهیم پرداخت.

 

ویژگی های خاص یک کتونی اورجینال و نکات کاربردی هنگام خرید

 

1-  درهنگام خرید کفش اورجینال، ابتدا به لوگوی برند مورد نظر بر روی کفش، دقت نمایید. برای مثال تولیدکننده کفش‌های آدیداس فیک معمولا با ایجاد تغییراتی در شکل لوگو آن را تغییر می‌دهند. علاوه بر شکل لوگو، املا کلمه Adidas بر روی بیشتر اجناس فیک معمولا به صورت اشتباه نوشته می‌شود. 

 

تفاوت لوگو های اصل و فیک ادیداس

 

همانطور که در شکل بالا مشاهده می‌کنید، شکل لوگو آدیداس برای روی محصول از اهمیت بسیاری برخوردار می‌باشد. در صورت مشاهده هرگونه از لوگوهای بالا بر روی محصول مورد نظر، آن محصول قطعا فیک می‌باشد. علاوه بر شکل لوگو، املای کلمه آدیداس در برخی از محصولات فیک به صورت اشتباه نوشته شده است که نشان دهنده کپی بودن محصول است.

 

 

2 - اگر به اورجینال بودن کتانی ورزشی که خریداری کرده‌اید شک دارید، شماره سریال کفش را که در قسمت زیر زبانه کفش چاپ شده است با شماره سریال کفش اورجینال در وبسایت برند مورد نظر چک کنید (برای اطلاعات بیشتر در این مورد با کارشناسان اورجینال پَل تماس بگیرید.)

 

مقایسه سریال کتانی در پشت زبانه کفش

 

گاهی اوقات اتفاق می‌افتد که کتونی اسپرت فیک یا کپی از نظر ظاهری کاملا به مدل اصلی و اورجینال شباهت دارد. در این صورت برای اطمینان از کپی نبودن کفش می‌توان شماره سریال کتانی را با شماره سریال کتانی اصل در وبسایت برند مورد نظر چک کنید. همچنین می‌توان محل قرار گرفتن شماره سریال کفش را با کفش اورجینال مقایسه کرد. در کفش‌های اورجینال، همانطور که در تصویر بالا می‌بینید، شماره سریال در سمت راست وجود دارد ولی در کفش‌های فیک شماره سریال در سمت چپ موجود می‌باشد. در مواردی که کاملاً از نظر ظاهری خوب کپی شده اند نوع چاپ، فونت و برجستگی و ظرافت در کفش‌های اورجینال کاملاً با کفش‌های فیک متفاوت است. در بسیاری از کشورها اسکنرهایی برای آنالیز نوع و کیفیت چاپ وجود دارند. 

 

3 -  قیمت کتانی ورزشی که می‌خرید باید مناسب باشد. معمولا قیمت کفش‌های اصل کمی بالا می‌باشد ولی اگر قیمت کتانی خیلی بالا و یا خیلی پایین باشد، احتمال اورجینال نبودن کفش افزایش پیدا می‌کند.

 

 

 

4 -  اگر به صورت حضوری کفش را خریداری می‌کنید، باید به جعبه‌ی کفش بسیار دقت کنید. جعبه کتانی‌های فیک چون از مواد نامرغوب ساخته شده است به راحتی ممکن است خراب یا پاره شود. ولی جعبه کفش‌های اورجینال معمولا سالم هستند. گاهی اوقات هم اتفاق می‌افتد که جعبه‌ی کفش اورجینال خراب می‌باشد، در اینصورت راه‌های دیگری نیز برای تشخیص فیک بودن کفش وجود دارد. مانند شکل زیر:

 

فرق کارتن و جعبه کتانی اورجینال با فیک

               

تصویر پایین جعبه کفش فیک یا جعلی می‌باشد و تصویر بالا جعبه کفش اورجینال می‌باشد. همانطور که می‌بینید، مدل کفش Air Yeezy 2 NRG می‌باشد که بر روی برچسب هر دومحصول نوشته شده است. ولی در تصویر پایین روی برچسب فاصله بین حروف بیشتراست همچنین سایز کفش بر روی برچسب پایین به اشتباه 10 نوشته شده است، این در صورتی است که سایز کفش در اصل 10.5 می‌باشد.

 

5 -  شکل ظاهری کفش فیک هم در اکثر مواقع با کفش اورجینال متفاوت است، با مقایسه ظاهر کفش خود با عکس‌هایی که از مدل اصلی کفش در وبسایت اصلی برند مورد نظر موجود می‌باشد، در صورت وجود تفاوت می‌توان متوجه کپی بودن کفش شد.

 

6 - ساختار داخلی و جنس پارچه و زیره استفاده شده در داخل کتانی‌های اسپرت فیک و کتانی‌های اسپرت اورجینال کاملا متفاوت است. برای بررسی میزان تفاوت‌های کفش‌ اورجینال و فیک، کفش Nike air max 90 (نایک ایر مکس 90) را مورد بررسی قرار می‌دهیم. 

 

                                 فرق طرح زیره کتانی اصل و تقلبی

 

در ابتدا به بررسی زیره کفش می‌پردازیم؛ زیره کفش نایک اورجینال در تصویر بالا، از لاستیک PU ساخته شده است که دوام و مقاومت کفش را افزایش می‌دهد و استحکام لازم برای انجام انواع ورزش‌ها را فراهم می‌کند. در تصویر پایین، زیره کفش فیک از لاستیک رنگ شده نامرغوب ساخته شده است.

 

مقایسه کفه کفش اورجینال از تقلبی

 

      در قسمت داخل کفش، کفی‌هایی طبی قرار دارد، این کفی‌های طبی نقش محافظت از پا و راحتی بیشتر کفش را بر عهده دارند. همانطور که در شکل می‌بینید، کفی بالایی یک کفی اورجینال نایک می‌باشد که از ماده پلیمری ایوا (EVA) ساخته شده است و برجستگی‌های موجود بر زیر کفی طرحی همانند برجستگی زیره‌ کفش دارد، به همراه لوگوی نایک که روی کفی چاپ شده است. کفی پایینی یک کفی فیک می‌باشد که از مواد ارزان قیمت ساخته شده و اصلا شبیه کفی اورجینال نیست و خاصیت طبی ندارد.

 

نگاهی به ظاهر کفش اصل و فیک

 

در قسمت‌های پشت پا و زبانه کفش اورجینال برای راحتی و محافظت از پا، فوم‌هایی قرار داده شده که در کفش‌های فیک مشاهده نمی‌شود. همانطور که در تصویر بالا قابل مشاهده است، کفش نایک اورجینال پدهایی در قسمت زبانه و پشت پا قرار دارد. در تصویر پایین کفش نایک فیک، فاقد این فوم‌ها می‌باشد. در واقع این کفش احتمال آسیب وارده به پا را افزایش می‌دهد و پا را در طول ورزش و فعالیت خسته‌تر می‌کند.

 

 تشخیص جنس کفش اورجینال از تقلبی

 

ساختار فوم‌ها در هر دو کفش. کفش بالایی کفش اوجینال نایک و کفش پایینی کفش فیک نایک می‌باشد.مثلا همانطور که در شکل بالا مشاهده می‌کنید، در قسمت زبانه و پشت کفش و هم‌چنین دیواره‌های کفش، چند لایه فوم وجود دارد که این فوم ها در عین محافظت از پا، محیط مناسبی را  برای کاهش خستگی پا فراهم می‌کند. در عکس بالایی، بر خلاف عکس پایین که یک کفش فیک می‌باشد از یک لایه فوم زخیم‌تر در داخل کفش استفاده شده است. 

    

فرق لایه میانی و زیره کتانی اصل و کپی

 

      

در قسمت لایه میانی کفش نایک ایر مکس 90 (Nike air max 90)، حباب‌هایی تعبیه شده است که داخل این حباب‌ها با هوا پر شده است. قرار دادن این حباب‌های هوا میزان آسیب‌ها و ضربه‌های وارده به پا را کاهش می‌دهد.عکس بالا مربوط به کفش اورجینال می‌باشد که تعداد حباب‌ها 3 عدد می‌باشد. نایک از روشی خاص برای پر کردن این سلول‌ها با هوا استفاده می‌کند. در عکس پایینی که مربوط به کفش فیک می‌باشد، تعداد 4 عدد از این حباب‌های هوا وجود دارد و برای ساخت این حباب‌ها از پلاستیک‌های PVC استفاده شده است.

 

اکنون با هم سایر ویژگی های یک کتانی اصل را مرور خواهیم کرد:

 

مساله ای به نام وزن

در بحث اورجینال بودن کفش مساله‌ی وزن همیشه مطرح بوده است. به سبب استفاده از متریال اختصاصی و فوق‌العاده انحصاری هر قسمت از رویه، لایه میانی و زیره کفش دارای وزن خاصی است، به همین سبب است که کل کفش نیز دارای وزن بسیار مشخصی است، به گونه ای که اگر شما یک مدل کفش را از یک فروشگاه در اروپا و مشابه همان کتانی را از یک فروشگاه درآمریکا خریداری کرده باشید هر دو مدل دارای وزن کاملاً یکسان خواهند بود. در پشت این قضیه دلیل دیگری هم وجود دارد، آن هم فناوری‌ها و خطوط تولید بسیار پیشرفته و درجه یکی هستند که کارخانه ها از آنها بهره می‌برند. جالب است بدانید که کمپانی های بزرگ صنعت کفش برای تولید یک سایز خاص از یک مدل کتانی زنانه یا مردانه اصلی میزان خاصی از مواد اولیه را مصرف می‌کنند که همین میزان معین و مشخص باعث می‌شود تا کفش تولید شده وزن خاصی داشته باشد. برای مثال کفش سایز 41 از یک مدل خاص دارای وزن مشخصی است که با سایز 41.5 متفاوت است! حتماً موضوع برایتان جالب شده است، اما جالب تر اینجاست که وزن لنگه ی راست و چپ یک کتانی نیز با هم متفاوت است! همه اینها نیز نشانه هایی برای تشخیص اورجینال بودن کفش هستند که وجه تمایز کمپانی های بزرگ و غول های تولید با کارگاه های کوچک هستند. 

 

ویژگی های یک فروشگاه مطمئن برای خرید کتونی اورجینال 

 

وجود نمادها و نشان های اعتباردهی و اعتبارسنجی در سایت‌های اینترنتی

وجود این نمادها نشان می‌دهد فروشگاهی که از آن خریداری می‌کنید مطمئن است یا خیر. اگر روی این نمادها کلیک کنید مشخصات کامل فروشگاه اینترنتی در یک صفحه برای شما باز می‌شود و شما می‌توانید با مطالعه‌ی آن قسمت از بابت مطمئن بودن فروشگاه اینترنتی مطمئن شوید.  

 

نماد های اعتماد و مجوز قانونی وبسایت و فروشگاه اینترنتی

  

 خدمات فروش و راهنمایی های کامل و معتبر

وجود اطلاعات به روز، کامل و صحیح در سایت و وبلاگ یک فروشگاه نشانه‌ی تخصصی بودن آن فروشگاه است و طبیعتاً در فروشگاهی که خدمات فروش و راهنمایی ها درست و اصولی است، محصول خوبی هم وجود دارد. هیچ وقت در سایت هایی که اجناس بی کیفیت می‌فروشند هزینه ای برای اطلاعات بروز و یا مقاله‌های تخصصی نمی‌شود، در صورتی که در فروشگاه‌های تخصصی و حرفه‌ای در مورد هر میلی متر از محصول اطلاعات دقیق (مطابق با اطلاعات کمپانی های تولید کننده) و کاملی در اختیار شما قرار می‌گیرد تا شما هم بابت هر ریالی که خرج می‌کنید آگاهی کاملی داشته باشید.

 

ضمانت اصل بودن کالاهای سایت و وجود قوانین محکم برای اصالت کالا

ضمانت قرص و محکم از نشانه های صداقت است. فروشگاه هایی که از بابت جنس خودشان مطمئن نیستند هیچوقت تضمینی برای برگشت کالا و پرداخت هزینه‌ها در صورت اصلی نبودن کالا ندارند. هنگام توضیح خواستن و سوال پرسیدن از این افراد متوجه فقر اطلاعاتی آنها در مورد کمپانی‌ها و محصولات خواهید شد.

 

نحوه‌ی بسته بندی کالا و سیستم ارسال

کالاهای اورجینال و درجه یک دارای بسته بندی و پکیجینگ (packaging) عالی می‌باشند، چرا که یک محصول خوب همیشه در یک پکیج خوب بسته بندی می‌شود تا در در حین ارسال آسیبی به آن نرسد. همه‌ی اینها نشانه‌ی‌ این هستند که محصول خریداری شده توسط شما یک محصول عالی با کیفیتی بالاست. هیچ وقت یک فروشگاه برای محصولی بی ارزش هزینه‌ی بسته بندی زیادی را متحمل نمی‌شود. پس همواره دقت داشته باشید که نوع پکیج و بسته بندی نشان دهنده‌ی کیفیت محصول خریداری شده توسط شماست. نکته‌ی بعدی پیگیری فروشنده بعد از خرید شماست، یعنی دقیقا زمانی که کالا در حال ارسال برای شماست. فروشنده های خوب پس از خرید شما به سرعت پیگیر کارهای ارسال کالا می‌شوند و در سریع‌ترین حالت ممکن محصول را به دست شما می‌رسانند و تا انتهای پروسه‌ی ارسال نیز برای راهنمایی شما و خدمات پس از فروش در دسترس شما هستند. این مورد نیز نشان می‌دهد که شما محصولی با ارزش و اصل را خریداری کرده اید.

 

از کسی که تجربه خرید اینترنتی دارد سوال کنید

دانستن تجربه ی یک مشتری می‌تواند خیال شما را بابت خرید از یک فروشگاه یه طور کامل راحت کند. تجربه ی یک خرید خوب باعث می‌شود تا خریدار خود به خود تبلیغ محصول و فروشگاه را انجام دهد.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه راه‌های تشخیص کفش اورجینال از تقلبی به قسمت دوم این مقاله مراجعه نمایید.

 

 

ورود به فروشگاه اینترنتی اورجینال پَل

 


1 نظر

avatar
Amir malmir

عااااااااااالی بود مرسی حتما ایندفعه که خواستم کفش بخرم نکاتی که گفتین رو لحاظ میکنم


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید