در این پست به سراغ تاریخچه‌ی کفش های اسیکس (Asics) خواهیم رفت و دستاوردهای آنها را بررسی خواهیم کرد 

با ما همراه باشید تا این داستان جذاب را با هم دنبال کنیم و از آن لذت ببریم.


 داستان کفش های کمپانی آسیکس 1 (Asics)

1949 - Kihachiro Onitsuka بنیان گذار Onitsuka Co. Ltd

پس از اینکه آقای Kihachiro Onitsuka از جنگ به خانه برگشت، در سال 1949 ONITSUKA Shokai، اولین کمپانی تولید کفش اورجینال خود را، در Kobe، یکی از شهرهای ژاپن، تاسیس کرد. در همان سال این کمپانی پس از سازماندهی مجدد با نام جدید Onitsuka Co. Ltd و با تعداد چهار کارمند و سرمایه اولیه سیصد هزار ین به کار خود در زمینه تولید کفش برند ادامه داد.

 

پس از مدتی اسم شرکت به نام Asics تغییر پیدا کرد. این اسم از یک عبارت معروف زبان لاتین "Anima Sana In Corpore Sano"  گرفته‌شده و از نویسنده رومی  به نام Juvenal به معنی "روح سالم در بدن سالم " است. این ضرب‌المثل را یکی از دوستان زمان جنگ آقای Kihachiro Onitsuka به نام Kohei Hori، که هم اکنون ریاست بهداشت و تربیت بدنی در وزارت آموزش و پرورش ژاپن را عهده‌دار است، به عنوان یک نصیحت در زمینه کسب و کار مطرح کرد. این کلمات او تاثیر عمیقی بر Kihachiro Onitsuka گذاشت، تا جایی که این کلمات الهام بخش او شد و تمام سعی خود را کرد که کفش‌های اورجینالی (اصلی) تولید کند که سلامت افراد جوان را در طول انجام حرکات ورزشی حفظ کند.

 

 

 

1950: عرضه اولین کفش اسیکس (Asics) بسکتبال

کفش بسکتبال اولین دستاورد کمپانی Onitsuka Co. Ltd در زمینه تولید کفش‌های ورزشی استاندارد بود. در آن زمان باور بر این بود که تولید و طراحی کفش‌های اسپرت بسکتبال از بقیه کتونی های ورزشی سخت‌تر است، ولی آقای Kihachiro Onitsuka عقیده داشت که اگر بتواند در ابتدا از مانعی به این بلندی عبور کند، عبور کردن از موانع دیگر نیز برای او به مراتب راحت‌تر خواهد بود. آقای Kihachiro Onitsuka کفش‌های تولیدی را میان بسکتبالیست‌ها از ورزشگاه‌های مختلف برای تست نمونه اولیه توزیع کرد. این کفش‌های اصلی اسیکس  Asics) بارها و بارها مورد تست و بررسی قرار گرفتند و هر دفعه یکی از نواقص کفش برطرف می شد. تا اینکه در بهار سال 1950 اولین مدل ازاین کفش‌های اسیکس (Asics) اصلی مخصوص بسکتبال به بازار عرضه شد.

کفش بسکتبال اسیکس قهوه ای و سفید از بغل و زیر
 

1951: عرضه کفش بسکتبال Suction Cup

این مدل که ابتدا در سال 1950 طراحی شد تمامی خطاها و اشکالات کفش‌های اسیکس قبلی را تا حد زیادی برطرف نمود به طوری که این مدل جدید انجام انواع حرکات را برای بسکتبالیست‌ها راحت‌تر کرد و این بهبود ایجاد شده باعث شد که این کفش‌های اورجینال بسکتبال به یکی از بهترین‌های زمان خود در زمینه بسکتبال تبدیل شود. منبع الهام آقای Onitsuka برای طراحی این مدل جدید، مدل پاهای هشت پا می‌باشد. با عمیق‌تر کردن چالگی‌های موجود در کف کفش که برگرفته از شکل پاهای هشت پا می‌باشد، حرکت بسکتبالیست‌ها در حین بازی آسان‌تر انجام می‌گیرد. نمونه اولیه این کتونی مخصوص بسکتبال، هم مانند مدل قبلی در ابتدا توسط خود بسکتبالیست‌ها تست شد و تمامی نواقص و مشکلات کفش آسیکس (Asics) برطرف گردید.

کفش بسکتبال آسیکس سفید مشکی

 

 

1953: عرضه ی کتونی ماراتون اسیکس

کفش ماراتون ONITSUKA Marathon TABI، که از مدل کفش‌های tabi (کفش‌های سنتی ژاپن که هم اکنون هم مورد استفاده می باشد) الهام گرفته است، همه ویژگی‌های لازم برای یک کفش اصل ماراتون را دارا می‌باشد. ویژگی ظاهری این کفش شامل زیره پلاستیکی و رویه این کفش و بند‌های آویزان است که همگی از مواد بسیار بادوام ساخته شده‌اند. کفش‌هایی که مخصوص مسابقات ماراتون ساخته می‌شوند باید دو ویژگی اصلی را دارا باشند: سرعت و دوام.

این کفش به گونه‌ای طراحی شده که خستگی را در طول ماراتون‌های طولانی مدت کاهش دهد. رویه کفش‌های اصلی آسیکس(Asics) از vinylon ساخته شده است. این ماده سه برابر نخ قدرت و دوام دارد و از تعریق پا جلوگیری می‌کند. در قسمت پاشنه پا هم اسفنجی تعبیه شده است.

 

1954: عرضه کفش‌هایی از جنس Nylon

برای اولین بار از Nylon در صنعت تولید کفش استفاده شد. این ماده بسیار با دوام و ضد آب است و از طرفی وزن بسیار سبکی دارد. اولین سری از این کفش‌ها با نام AFTER BOOTS تولید شد که برای انجام ورزش‌هایی همچون گلف، کوه‌گردی (طبیعت‌گردی) و بسکتبال مناسب است.

کتانی اسیکس سورم ای قدیمی
 

1955: عرضه اولین کفش‌های کشتی

اولین کفش‌های کشتی ساخت این اسیکس (Asics) با رویه نایلونی در 1955 ساخته شد. ظاهر رویه کتونی‌های اسیکس به این صورت است که سوراخ‌های تعبیه شده مخصوص بندها که از جنس آهن می‌باشد، به جای این که روی کفش قرار گرفته باشد برای جلوگیری از آسیب در حین مسابقات در داخل کفش پنهان است. یکی دیگر از ویژگی‌های قابل توجه کفش وجود سوراخ‌های مخصوص تهویه هواست که در ناحیه شست کفش قرار دارد. علاوه بر آن زیره مخصوص کفش‌های اورجینال کشش لازم را فراهم کرده و از سر خوردن جلوگیری می‌کند و در عین حال دوام لازم را هم فراهم می‌کند. این کفش یک نمونه اولیه از کفش‌های اصلی کشتی مدرن می‌باشد.

کفش اسیکس ساق دار ابی

 

 

1956: عرضه کفش‌های Rubber Sponge (اسفنج لاستیکی)

این اولین کفشی است که در زیره از Rubber Sponge (اسفنج لاستیکی) استفاده شده است. این نوع زیره قابلیت ارتجاعی کفش را افزایش می‌دهد و در عین حال ضد آب هم هست. این کفش در مقایسه با کفش‌های امروزه که با زیره لاستیکی تولید می‌شوند بسیار سبک است اما در برابر ضربه مقاومت بسیار کمی دارد. ساختار این کفش شامل رویه  چرمی باکیفیت و زیره کفش هم از مواد بادوام می‌باشد که علاوه بر وزن سبک کفش، آن را بسیار راحت کرده است. این کفش برای اولین بار توسط تیم ملی ژاپن مورد استفاده قرار گرفت.

کفش‌ اسفنجی سفید و قرمز دو خط

 

 

1960: عرضه کفش ماراتون MAGIC RUNNER Marathon

آزمایش اول

بسیاری از دوندگان و شرکت‌کنندگان در مسابقات ماراتون از اینکه کفش‌ها در مسافت‌های طولانی باعث ایجاد تاول در پایشان می‌شود شکایت داشتند. همین باعث شد طراحان به فکر ساخت کفشی باشند که این مشکل را بهبود ببخشد. تاول‌ها در اثر گرمایی که از اصطحکاک ایجاد می‌شود به وجود می‌آیند. در ابتدا از ساختار موتور خنک‌کننده آب ماشین الهام گرفته شد، به این صورت که در داخل زیره کفش آب تزریق شد ولی نتیجه آزمایش در نهایت با شکست مواجه شد زیرا کفش‌های ساخته شده بسیار سنگین بود و از طرفی آبی که در زیره کفش تزریق شده بود گاهی نیز به داخل کفش هم وارد می شد و پا را خیس می‌کرد.

 

آزمایش دوم

آزمایش بعدی با الهام از ساختار موتور خنک‌کننده‌ی هوا در موتور سیکلت‌ها بود به این صورت که کفش به گونه‌ای طراحی شد که سیستم تهویه هوای داخل کفش هوا را به چرخش در می‌آورد. در قسمت جلو و کناره‌های کفش‌هایی تعبیه شده است که هنگامی که فرد پایش را روی زمین قرار می‌دهد هوای گرم داخل کفش به بیرون فرستاده می‌شود. این راه حل در به حداقل رساندن تاول‌های پا موفق عمل کرد. زیره کفش در ناحیه قوص پا خمیدگی دارد که این باعث می‌شود ورود و خروج هوا به راحتی صورت گیرد.

Kenji Kimihara ( برنده مدال نقره در مسابقه بین المللی ماراتون سال 1968 ) این کفش را پوشیده بود.

کفش اسیکس سفید
 

1964: توسعه انواع مختلفی از کفش‌های ورزشی برای گسترش جهانی

علاوه بر کفش‌های ماراتون و کشتی، دسته‌های دیگری از کفش‌های ورزشی طراحی و ساخته شد. کفش‌های اورجینال اسیکس (Asics) ساخته شده شامل کفش‌های مخصوص ژیمناستیک، شمشیربازی، فوتبال و والیبال می‌باشد. در این زمینه ورزشکاران علاقه‌مندی هم بودند که در زمینه رفع نواقص و بهبود کفش‌ها کمک شایانی کردند.

کفش ورزشی اسیکس نقره ای و مشکی

 

 

 

 

تاریخچه کفش اسیکس قسمت دوم

 

خرید کفش‌های اسیکس

 

ورود به فروشگاه اورجینال پَل

 


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید