تکنولوژی بوست چیست؟ در کدام قسمت کتونی قرار می‌گیرد؟ همراه با چه فناوری های دیگری استفاده می‌شود؟ امروز قرار است تا این فناوری شگفت انگیز را بررسی کنیم و سر از کار آن دربیاوریم. پس با ما همراه باشید.

جهت مشاهده کتونی‌های مخصوص پیاده‌روی و رانینگ اورجینال اینجا را کلیک کنید.

ترکیب فناوری بوست با سایر تکنولوژی‌های منحصر به‌فرد آدیداس

 

از زمان معرفی این تکنولوژی نوآورانه در سال 2013، بوست (Boost) تغییرات عظیمی در زمینه صنعت کفش‌های اورجینال آدیداس ایجاد کرد. ولی این فناوری بوست دقیقا چیست؟

ادیداس در سال 2013 با شرکت آلمانی BASF (این شرکت در زمینه تولید مواد شیمیایی فعالیت می‌کند و از جمله بزرگترین شرکت‌های تولید مواد شیمیایی در دنیا می‌باشد) همکاری خود در زمینه تولید زیره کتونی‌های اورجینال را شروع کرد. در تولید زیره کفش‌های اصلی از پلی‌اورتان ترموپلاست (Thermoplastic PolyUrethane) استفاده می‌شود. به این صورت که TPU یا پلی اورتان ترموپلاست که به صورت جامد می‌باشد ذوب می‌شود و به شکل هزاران کپسول انرژی در می‌آید. از این کپسول‌های انرژی برای تولید زیره کفش‌های اورجینال برند آدیداس استفاده می‌شود.

چرا از اسم کپسول انرژی استفاده کردیم؟ زیرا این زیره این قابلیت را دارا می‌باشد که بر خلاف دیگر محصولات تولیدی آدیداس، انرژی را دریافت کند، آن را ذخیره سازی کند و آن انرژی را در هنگام فعالیت دوباره به پای شخص برگرداند. این قابلیت، راحتی و انعطاف‌پذیری کفش اسپرت ورزشی را چندین برابر می‌کند و کتانی آدیداس اصل، در صورت تغییر حالت می‌تواند به خوبی به حالت اولیه خود باز گردد. 

کپسول های انرژی تکنولوژی بوست

تکنولوژی بوست و کپسول های انرژی

 

تی پی یو چیست؟

 

پلی یورتان ترموپلاستیک TPU یک الاستومر ترموپلاستیک کامل مانند سایر پلیمرهای ترموپلاستیک می‌باشد. تی پی یو یک پلیمر الاستیک و قابل ذوب است که می‌تواند به خوبی در فرایندهای اکستروژن مانند تزریق، قالبگیری بادی و فشاری مورد استفاده قرار گیرد. هم‌چنین با روش شکل دهی تحت خلاء، پوشش‌ها و بطورکلی رنجِ وسیعی از روش‌های شکل دهی کاربرد دارد. هم‌چنین تی پی یو قابلیت رنگ‌پذیری توسط تعدادی از فرایندها را دارد.

 

استفاده TPU در زیره کفش‌های ادیداس اورجینال

برخلاف سایر الاستومرهای ترموپلاستیک، تی پی یو خواص فیزیکی ویژه‌ای دارد که آن را در دسته خاص‌ترین و پرکاربردترین مواد فوق‌انعطاف‌پذیر قرار می‌دهد. شرکت BASF (که یک شرکت آلمانی در زمینه¬ تولید مواد شیمیایی و از جمله بزرگترین تولید کنندگان مواد شیمیایی در دنیا می‌باشد) گونه جدیدی از TPU را معرفی نموده که میتوانند به خصوص در ساخت قسمت های تزئینی کفش‌های خاص برند مورد استفاده قرار گرفته و درعین حال خواص مکانیکی عالی و مقاومت در برابر اشعه UV را نیز ایجاد نماید.

این گونه TPUها که الاستولن (Elastollan) نام گرفته‌اند این قابلیت را ایجاد می‌کنند که قطعه‌ها به راحتی از قالب جدا شده و آزادی طراحی بیشتری را دارا باشد. شرکت BASF اکنون سالهاست که در زمینه تولید مواد مورد نیاز برای انواع کفش‌های مخصوص پیاده‌روی فعالیت می‌کند. این ماده جدید، استاندارد تولید کفش را ارتقا بخشیده و در عین حال هزینه‌های تولید آن را کاهش می‌دهد. کاربری اصلی کفش‌های اورجینال آدیداس دارای زیره TPU، کارگاه‌های تولید رنگ، کارخانجات تولید مواد شیمیایی، پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها می‌باشد.

 تلفیق TPU و فناوری بوست به صورت کپسول های انرژی در زیره کتونی های اورجینال ادیداس

 

PU چیست؟

 

زیره PU مصارف گوناگونی در صنعت کتونی اورجینال دارد؛ از پوتین کار گرفته تا کفش اسکی، کفش ورزشی، کفش ایمنی و کفش پاشنه‌بلند را می‌توان با مواد پی یو (PU) تولید کرد. در تولید هر کدام از این زیره‌ها فرمولاسیون و سیستم خاصی از مواد پلی یورتان (polyurethane) موردنیاز است.

صنعت کفش برند در تولید محصولاتی با عملکرد بهتر در زمینه مقاومت حرارتی، مقاومت سایشی و ظاهری زیبا روز به‌روز درحال‌ توسعه است. مسلماً یکی از بخش‌های مورد توجه و در حال رشد، تولید کفش ورزشی با دِنسیتی (چگالی) پایین و سبک‌ وزن است. هم‌چنین پیشرفت‌های مهمی در تولید زیره کفش تی¬ پی یو (TPU) با داشتن ویژگی کشسانی مناسب صورت پذیرفته است.

 

موارد استفاده PU

 

در مقایسه با تمام مواد پلیمری، مواد پی یو (پلی یورتان) فقط در حدود ۶% از کل مواد مورد استفاده در تولید زیره کفش اسپورت را شامل می‌شود. به ‌عنوان‌ مثال، در سال ۲۰۱۱ مقدار ۵۰۰ میلیون کیلوگرم مواد پی یو در تولید زیره کفش مصرف شد، در حالی‌ که موادی مانند پی‌وی‌سی (PVC) حدود ۲۵۰۰ میلیون کیلوگرم، لاستیک طبیعی حدود ۲۰۰۰ کیلوگرم، زیره استایرن- بوتادین (SBS) که به زیره لاستیک ترموپلاستیک (TPR) هم معروف است، حدود ۱۰۰۰ میلیون کیلوگرم اتیلن وینیل استات یا ایوا (EVA) در حدود ۷۵۰ میلیون کیلوگرم بوده است.

هم‌چنین میزان مصرف زیره چرمی در سال ۲۰۱۱ معادل با ۵۰۰ میلیون کیلوگرم یعنی برابر با میزان مصرف زیره پی یو بوده است.

زیره پی یو (پلی یورتان) به دلیل داشتن انعطاف بالا در دماهای پایین و در سرما، مقاومت ساییدگی و دوام بالا و هم‌چنین قابلیت تولید زیره با چگالی و وزن‌های متنوع مورد توجه تولیدکنندگان صنعت کفش برند قرار گرفته است.

زیره PU در کتونی های اورجینال ادیداس

 

مقدار سختی PU ،TPU

زیره پی یو (PU) به دو دسته پلی یورتان ترموست که به روش تزریق قالبی تولید می‌شود و زیره ترموپلاستیک پلی یورتان (TPU) تقسیم‌بندی می‌شود. سهم مصرف زیره ترموست چهار برابر زیره پلی یورتان ترموپلاستیک می‌باشد. مواد پلی یورتان ترموست که در صنعت کفش برند اورجینال مورداستفاده قرار می‌گیرد، معمولاً از سیستم‌های پلی یورتان از پیش فرموله شده برای تولید یک محصول خاص با سختی، چگالی و دوام مشخص تهیه می‌شود.

تا همین اواخر، کفش‌های اورجینال تولیدی با مواد TPU، به تولید تزریق قالبی مواد نسبتاً سخت مانند کفش اسکی محدود می‌شد. این موضوع به این دلیل بود که تولید زیره TPU نرم به‌ صورت گرانولی (نوعی از ساختار است که در پلیمرها وجود دارد) امکان‌پذیر نبود.

حداقل مقدار سختی که به‌ طور مرسوم از زیره کفش برند آدیداس، TPU حاصل می‌شد معادل با ۷۰‌A بوده است که به‌عنوان زیره کفش اورجینال به‌اندازه کافی نرم و منعطف نیست. به‌ منظور دستیابی به زیره کفش با راحتی و کشش کافی بر روی یک سطح صاف، سختی زیره کفش می‌بایست عددی بین ۴۵‌A تا ۶۵‌A باشد.

با رشد تکنولوژی دستیابی به فرمولاسیون جدید در مواد TPU، این محدودیت‌ها به‌ مرور برداشته شد و مواد TPU در محصولات متنوعی از زیره کفش مخصوص ورزش آدیداس مورد استفاده قرار گرفت. در برخی موارد، به‌ منظور اجتناب از تخریب مواد TPU در اثر حرارت، تولیدکنندگان زیره کفش اصلی آدیداس، اصولاً مواد مذاب TPU را به داخل قالب ریخته‌گری استانداردی می‌ریختند و آن را تا دمای بالایی برای رسیدن به ویسکوزیته (گران‌روی) مناسب تزریق حرارت می‌دادند.

 

نتیجه

امروزه تمام کفش‌های ادیداس ان ام دی (Adidas NMD) از این تکنولوژی برای زیره کفش‌های برندشان استفاده می‌کنند. این مواد باعث نرم شدن و راحت بودن زیره کفش ورزشی اسپرت شده و احساس خوبی به استفاده‌کنندگان می‌دهد. PU معمولا در لایه میانی قرار دارد سایش متوسطی دارد، قدرت اصطحکاک پایینی دارد و بسیار نرم است. هم‌چنین در زیر PU ،TPU قرار می‌گیرد که از اصطحکاک بالایی برخوردار است، سایش بالایی دارد و باعث طول عمر بیشتری می‌شود.

 

شما با پوشیدن این کفشهای فوق حرفه‌ای دارای فناوری بوست، احساس فوق‌العاده‌ای خواهید داشت و تا زمانی که خودتان امتحان نکنید، نمی‌توانید این احساس را داشته باشید. نمونه‌ از کفش های اورجینال برند ادیداس که دارای فناوری بوست است را میتوانید در تصویر زیر مشاهده کنید.

 

کفش Adidas NMD R2

 

 

ورود به فروشگاه اینترنتی اورجینال پَل

 

 


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید