ساختار کلی هر کفش از چندین بخش اصلی تشکیل شده است که شامل رویه (Upper)، لایه میانی (Midsole) و زیره (Outsole) می‌باشد. می‌توان گفت که متریال و تکنولوژی‌های به کار رفته در هر قسمت، تعیین کننده کیفیت کفش کتونی شما خواهد بود. آشنایی با هر کدام از این قسمت‌ها به شما در انتخاب کفش مناسب ورزشی کمک می‌کند. امروز به بررسی یکی ازمهمترین بخش‌ها، یعنی رویه کتانی (UPPER) می‌پردازیم که تاثیر بسزایی در عملکرد کفش دارد. همانطور که از اسم آن پیداست رویه به قسمتی گفته می‌شود که قسمت رویی پا و انگشتان، کناره‌ها و بخش پشتی پاشنه را پوشش داده و از پا محافظت می‌کند. این ساختار، پا را در جای خود نگه داشته و مانع از حرکت بالا و پایین یا چپ و راست آن می‌گردد. بسته به نوع استفاده و استایل کفش، رویه می‌تواند یکپارچه و یا چند تکه ساخته شود.

 کتانی نقاشی کامپیوتری طوسی برای نشان دادن قسمت های کلی کفش

 

در انواع مختلف کفش، از جنس‌های متنوعی در رویه استفاده می‌شود. در حال حاضر مشهورترین مواد برای رویه چرم، برزنت و جیر هستند. اما در کفش و کتانی ورزشی حساسیت مواد استفاده شده در رویه چندین برابر خواهد شد چرا که میزان مقاومت، نرمی و سبکی آن تاثیر زیادی بر فعالیت ورزشی شما دارد. امروزه برندهای مطرح دنیا در رویه کفش اسپرت و ورزشی از مِش (Mesh) بهره می‌برند. این پارچه بسیار سبک بوده و از وزن کتانی می‌کاهد. از طرفی مقاومت بالایی در برابر پارگی و آسیب دیدن دارد و کتانی ورزشی مردانه یا زنانه شما را به کفشی عمری تبدیل می‌کند. اما ویژگی اصلی مش کمک به گردش و تهویه هوا داخل کتانی است که این کار را توصط منافذذ ریزی که در ساختار دارد انجام می‌دهد.

 

 

5 قسمت اصلی رویه کفش (Upper) کدام‌اند؟

به طور کلی می‌توان گفت که وظیفه رویه کفش محافظت از پا است. این وظیفه را همه قسمت‌های رویه به کمک یکدیگر انجام می‌دهند. این 6 بخش عبارتند از:

 

  • کوارتر (Quarter)

این قسمت از رویه، کناره‌ها و پشت پا را می‌پوشاند. کوارتر معمولا برای ایجاد استحکام بیشتر، در قسمت پشت پاشنه کفش، ضخیم‌ در نظر می‌گیرند. متریال موجود در این قسمت حجیم‌تر از سایرین به کار گرفته می‌شوند تا راحتی و نرمی بیشتری را برایتان فراهم کند. این کار از تغییر شکل دادن پشت کتانی نیز جلوگیری می‌کند. گاها در بخش پشتی بعضی از کتانی‌های مردانه و زنانه مانند NMD آدیداس، تکه پارچه‌ای کار شده است که به بهتر پوشیدن و درآوردن کفش کمک می‌کند.. در تصویر زیر الگوی کوارتر یک کتونی ورزشی قابل مشاهده است:

برش و بافت الگوی رویه کفش اسپرت

 

  • ومپ (Vamp)

ومپ، قسمت‌ مرکزی، روی پا و جلو کتانی را پوشش می‌دهد. این بخش، اصلی‌ترین محل برای محافظت از پا است. معمولا در این قسمت از رویه کتونی‌های اصل، از پارچه‌ای مشبک مثل مِش استفاده می‌شود که به سبب داشتن منافذ متعدد به تهویه بهتر هوا کمک کرده و از تعرق پا و بو گرفتن کتانی جلوگیری می‌کند.

نام قسمت های کفش روی نقاشی دیجیتالی کتونی

 

  •  سوراخ‌های عبوری بند (Eyelets)

سوراخ‌های عبور بند، بنا به استایل و مدل کتونی می‌تواند روی کوارتر و یا ومپ قرار بگیرد. زمانی که سوراخ‌ها روی کوارتر قرار گیرند، این مزیت وجود دارد که راحت‌تر بتوان کفش را تنگ یا گشاد کرد و بهتر آن را پوشید. این نکته در محافظت و نگهداری کتانی بسیار موثر است. شکل و نوع طراحی این سوراخ‌ها در زیبایی ظاهری کفش شما تاثیرگذار خواهد بود.

 

کتانی سفید با بند رنگین کنمانی و زیره رنگی

 

 

  •  زبانه (Tongue)

ایجاد زبانه، یک نوآوری هوشمندانه در طراحی کتانی‌های بندی است که سبب راحت‌تر قرار گرفتن پا در کفش می‌شود. این قسمت برای پوشاندن پا در زیر بندها استفاده می‌شود و اجازه تنگ و گشاد کردن کفش را هم به استفاده کننده آن می‌دهد. یکی از خلاقانه‌ترین طراحی‌های زبانه در کفش آسیکس (Asics) دیده می‌شود که به جای شکل متداول و همیشگی، زبانه را به دونیم تقسیم کرده است.

کفش نیم بوت آدیداس نقره ای و صورتی جفت شده

 

  • محافظ انگشتان (Toe Cap)

 در حالیکه در بیشتر کفش‌ها رویه ومپ به تنهایی تا جلوی انگشتان پا ادامه میابد، در برخی کتانی‌ها لایه‌ای محکم برای افزایش مقاومت و حفاظت بیشتر از انگشتان بر روی لایه اصلی قرار می‌گیرد. این لایه علاوه بر محافظت کمک می‌کند تا کفش سریعا تغییر شکل پیدا نکند. یکی از نمونه‌های بی‌نظیر استفاده از محافظ انگشتان (Toe Cap) در کتانی ورزشی سوپر استار آدیداس (Adidas Superstar) دیده می‌شود. وجود این پلاستیک هلالی شکل (به اصطلاح فنجانی) استایل منحصر به فردی به این کفش اسپرت دخترانه و پسرانه بخشیده است.

کتانی ادیداس سفید مشکی از بغل زمینه سفید

 

امیدواریم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد. در نظر داشته باشید که برای خرید اینترنتی کفش اورجینال می‌توانید به فروشگاه اورجینال پَل مراجعه کرده و از مدل‌های متنوع کتانی‌های برند دیدن نمایید.

 

 


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید