در هر سن و سالی که باشید، ورزش کردن و داشتن تحرک برای داشتن بدنی سالم و پیشگیری از انواع بیماری‌ها توصیه می‌شود. در این مطلب به بررسی برخی از نکات مهم در زمینه خرید و نگهداری کفش‌های ورزشی می پردازیم.

 

کفش‌های اسپرت مخصوص ورزش اورجینال خود را در اینجا پیدا کنید!

همانطور که می‌دانید ورزش کردن یکی از نیازهای بدن برای سلامت بودن است، به همین دلیل در راستای انجام تمرینات ورزشی برای سلامتی، بهتر است از کفش و لباس‌هایی استفاده کنید که نه تنها از بدن شما محافظت می‌کند، بلکه برای کاهش میزان خستگی بدن و پا مناسب است. به جرات می‌توان گفت یکی از مهم‌ترین تجهیزات شما در انجام همه ورزش‌ها، کفش مناسب است. تاثیر کتانی ورزشی مناسب بر روی سلامت بدن و پا به حدی زیاد است که نمی‌توان از آن چشم پوشید. یک کفش ورزشی می‌تواند تمرینات را برای شما لذت‌بخش کند و یا شما را به انواع دردهای کمر و ستون فقرات یا زانوها و پا دچار کند، پس انتخاب کتونی ورزشی مناسب بسیار مهم است. انتخاب کفش مناسب از بین برندهای مختلف که ظاهر، رنگ، مدل و وزن متفاوتی دارند ممکن است کمی مشکل به نظر برسد. ما در ادامه چند نکته مهم در این زمینه را برای اطلاعات بیشتر و انتخاب راحت‌تر در اختیار شما قرار می‌دهیم.

 

نکات مهم در هنگام خرید کتانی‌های ورزشی

 

در ابتدا ساختار پای خود را بشناسید

قوس کف پا، ساختار انگشتان پا و پاشنه پا در افراد مختلف متفاوت است. بنابراین بهتر است در صورت احساس درد یا مشاهده هرگونه ناهنجاری در پای خود به یک متخصص مراجعه کنید یا حداقل کمی در این زمینه مطالعه داشته باشید تا با ساختار پای خود آشنا شوید. برای مثال مشکلاتی از قبیل کف پای صاف، انحراف شست پا و یا خار پاشنه باید در همان مراحل اولیه درمان شوند تا آسیب بیشتری به پای شما وارد نکنند و به همین دلیل باید کفش مناسب با این عارضه را نیز، زیر نظر متخصص مربوطه، انتخاب کنیدهمچنین آشنایی با ساختار پا به شما کمک خواهد کرد که با توجه به مدل پایتان کفشی مناسب‌تر با نیاز خود پیدا کنید.

 

کفش ورزشی را منتاسب با نوع فعالیت خود را انتخاب کنید

افرادی که به صورت تخصصی ورزشی را دنبال می‌کنند و یا حتی افرادی که پیاده‌روی روزانه انجام می‌دهند بهتر است قبل از خرید کفش ورزشی کمی در این زمینه، که چه کفشی برای چه ورزشی و چه پایی مناسب است، اطلاعات کسب کنند تا بتوانند انتخاب بهتری داشته باشند. برای مثال کفش‌های پیاده‌روی زیره سخت‌تری نسبت به کفش‌های مخصوص دویدن دارند ولی کفش‌های دو به نسبت نرم‌تر هستند و همچنین در داخل این کفش‌ها پدهای اضافی برای کاهش خستگی و کاهش فشارهای وارده به پا وجود دارد. بنابراین کفش خود را با توجه به نوع فعالیت خود انتخاب کنید. در هنگام خرید کفش جوراب‌های مخصوص تمرین خود، که با آنها تمرینات ورزشی را هم انجام می‌دهید به همراه داشته باشید. اگر از کفی‌های طبی هم استفاده می‌کنید آن‌ها را هم به همراه داشته باشید. کفش ورزشی خود را به یک کفش چندکاره تبدیل نکنید. هنگامی که کفش ورزشی می‌خرید بهتر است فقط و فقط از آن برای انجام تمرینات ورزشی استفاده کنید.

 

زمان مناسب برای خرید کفش

برای خرید کفش ورزشی بهتر است در هنگام عصر و یا بعد از انجام تمرینات ورزشی اقدام کنید زیرا در این زمان‌ها پای شما در بزرگترین حالت خود قرار دارد.

 

کفشی را انتخاب کنید که پای شما در آن احساس راحتی می‌کند

اینکه کفش بعد از مدتی جا باز می‌کند باور کاملا غلطی است زیرا کفش تنگ بسیار خطرناک است و ممکن است به پای شما آسیب جبران‌ناپذیری وارد کند. شست کج و انواع میخچه از آسیب‌های کتانی ورزشی تنگ به شمار می‌روند. پس قبل از اینکه کفشی را بخرید آن را امتحان کنید تا از راحتی ‌آن اطمینان حاصل کنید. برای انتخاب سایز مناسب کفش‌های ورزشی، می‌توانید از قانون شست استفاده کنید. به این صورت که در هنگام پوشیدن کفش، شست خود را به قسمت جلوی کفش بچسبانید و فاصله پشت کفش تا پشت پاشنه پا را اندازه بگیرید. این فاصله باید در حدود 2 تا 5 سانتی‌متر باشد. آکادمی جراحان ارتوپدی آمریکا می‌گوید که یکی از نشانه‌های کفش راحت این است که در هنگام پوشیدن کفش‌ ورزشی، شما باید قادر باشید تمامی انگشتان پای خود را در داخل کفش تکان دهید.

 

کفش خود را در زمان مناسب تعویض کنید

بهتر است کفش‌ ورزشی خود را در زمان مناسب تعویض کنید. معمولا کفش‌های ورزشی به طور متوسط بعد از هر 500 تا 700 کیلومتر دویدن کارایی خود را از دست می‌دهند. اگر شما دونده نیستید بهتر است کفش‌های خود را هر سال یک بار تعویض کنید. اگر شما به طور مرتب ورزش نمی‌کنید ممکن است بتوانید از کفش‌های ورزشی‌تان بیشتر از یک سال هم استفاده کنید. ولی اگر به طور مرتب و هر روز ورزش می‌کنید بهتر است کفش‌های خود را هر شش ماه یک بار تعویض کنید. البته زمان تعویض کفش ورزشی شما تا حد زیادی به ساختار زیره و رویه کفش شما مربوط می‌شود. بعد از مدتی که از کفش استفاده کردید اگر کفش مثل قبل راحت نبود و یا میزان محافظت کفش از پای شما کم شده بود و یا اینکه زیره کفش کمی از بین رفته بود، این یعنی وقت آن است که کفش‌های خود را تعویض کنید. معمولا بعد از 300 ساعت ورزش، کفش‌های ورزشی میزان نرمی و حالت اولیه خود را از دست می‌دهند.

 

 تغییرات پا

دکتر استیون رایکن از موسسه راتمن در فیلادلفیا، در این زمینه می‌گوید که بهتر است هر چند وقت یکبار پای خود را اندازه بگیریم. این باور غلط در بین مردم وجود دارد که اندازه پای بزرگسالان تغییری نمی‌کند ولی واقعیت این است که با افزایش سن اندازه پا به تدریج بزرگ‌تر می‌شود و تغییر می‌کند. بنابراین پای خود را هر سال دو بار اندازه بگیرید. در بین برندهای مختلف سایز پا فرق می‌کند پس بهتر است به سایز درج شده روی کفش توجهی نکنید و فقط کفشی را انتخاب کنید که پای شما در آن احساس راحتی می‌کند. ما به شما مطالعه وبلاگ نحوه اندازه گیری سایز پا را پبشنهاد می‌کنیم چرا که به طور دقیق میتوانید از اندازه‌گیری سایز پای خود اطمینان حاصل کنید.

 

اشتباهات رایج مردم در انتخاب کفش ورزشی 

 

استفاده کفش‌های مناسب برای ورزش

بسیاری از افراد در هنگام ورزش هر کفشی که دم دستشان باشد را به پا می‌کنند و برای انواع ورزش و فعالیت استفاده می‌کنند. کفش‌های قدیمی به میزان کافی از پای شما محافظت نمی‌کنند و حتی ممکن است به پای شما صدمه نیز وارد کنند. یا حتی ممکن است که کفشی را که انتخاب کرده‌اید مناسب فعالیت شما نباشد. برای ورزش خود کفش مناسب انتخاب کنید. کفشی که برای دو مناسب است با کفش که برای بیسبال یا بسکتبال استفاده می‌شود کاملا متفاوت است. توصیه می‌شود که اگر می‌خواهید در یک ورزش به خصوص دو تا سه بار در هفته شرکت کنید کفشی مخصوص با نوع فعالیت خود را انتخاب کنید.

 

استفاده از یک کفش برای مدت طولانی

یکی دیگر از اشتباهات رایج در زمینه انتخاب کفش‌های ورزشی این است که اگر کفش خود را به صورت مرتب تعویض نکنید ممکن است پای شما صدمه ببیند. بسیاری از افراد فکر می‌کنند زمانی باید کفش‌های خود را تعویض کنند که کفش از شکل و قیافه افتاده باشد و یا پاره یا خراب شده باشد. ولی کفش شما ممکن است حتی زمانی که همچنان سالم به نظر می‌رسد، کارایی خود را از دست داده باشد و نیاز به یک کفش نو داشته باشید. کفش‌هایی که برای مدت زمان طولانی از آن‌ها استفاده می‌کنید، قابلیت خود را از دست داده و باعث می‌شود که شما درد عجیبی در زانوها و کمر و پشت خود احساس کنید.

 

 

ورود به فروشگاه اینترنتی اورجینال پَل

 


1 نظر

avatar
حسین حسینی

با سلام وخسته نباشید ، مطلبتون عالی بود و کاربردی


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید