دویدن یک فعالیت گروهی و اجتماعی است و فایده های زیادی دارد، اما معجزه‌ی واقعی وقتی اتفاق می‌افتد که این فعالیت استمرار داشته باشد...

پس با ما همراه باشید تا با هم فویاد باورنکردنی دویدن به صورت مستمر را بررسی کنیم.


دویدن مستمر چه فایده ای دارد؟ | اورجینال پَل

 

همان طور که در مقاله‌ی  راهی باورنکردنی برای کاهش وزن و سلامتی گفتیم دویدن تا حد زیادی کیفیت روحی و ذهنی افراد را بهبود می بخشد. شما هم حتما بارها شنیده اید که ورزش مثل داروست. شاید فکر کنید این مبالغه است امّا این یک واقعیت مسلّم است!

دویدن یک مرد روی کوه و تپه و رودخانه

 

تحقیقات علمی در دانشگاه آلبرتای کانادا University of Alberta نشان داده که تمرین مستمر 150 دقیقه در هفته (یعنی پنج تمرین 30 دقیقه ای در طول هفته و دویدن) فواید بسیار زیادی برای سلامت جسمی و روحی انسان دارد، این فعالیت مستمر باعث تنظیم شدن اتوماتیک بدن میشود، یعنی توازن را در بدن شما ایجاد می‌کند و هورمون ها را تنظیم می‌کند و به طور خلاصه به شما کمک می‌کند تا مریض نشوید. پس با توجه به این موارد می‌توان گفت که ورزش خیلی بهتر و بسیار مفیدتر از دارویی است که پزشکتان برای شما تجویز می کند. تحقیقات انجام شده در دانشگاه استنفورد آمریکا Stanford University نشان داده دویدن در پیشگیری از چاقی، دیابت نوع 2، بیماری های قلبی، فشار خون، سکته، برخی از سرطان‌ها و سایر شرایط نامناسب موثر است. در ضمن این تحقیقات پژوهشگران ثابت کرده که دویدن، تا حد زیادی کیفیت روحی و ذهنی افراد را هم بهبود می‌بخشد. این تمرینات به شما کمک می کند عمری طولانی‌تر داشته باشیددویدن خیلی بهتر و مفیدتر از دارویی است که پزشک شما تجویز می کند.

 

از نظر علمی و تجربی ثابت شده که دویدن شما را خوشحال تر می کند

دویدن زن و مرد در سربالایی کوه کنار درختان

اگر به طور مستمر تمرین می کنید، حتما این نتیجه را دیده اید: مهم نیست اگر حال شما خوب است یا بد، تمرین و ورزش حال شما را بهتر می‌کند. این داستان مربوط به هورمون حس خوب یا همان اندوکانابینوئید است امّا

در تحقیقی که دانشگاه استنفورد آمریکا که در سال 2006 در انجام شد و نتیجه‌اش در مجله Medicine & Science in Sports & Exercise منتشر شد، محققان به این یافته رسیدند که تنها یک تمرین ساده مثل 30 دقیقه قدم زدن روی تردمیل می‌تواند به سرعت بیماری افسردگی شدید را بهبود بخشد. در می 2013 تحقیقی دیگر در این حوزه صورت گرفت و مشخص شد دویدن در چرخ و فلک برای موش ها تاثیری همچون داروهای ضدافسردگی دارد. پژوهشگران می گویند این یعنی فعالیت فیزیکی یک جایگزین موثر برای درمان افسردگی است.

در روزهایی که اصلا حال و حوصله ورزش ندارید هم این تمرینات به شما کمک می کند از اضطراب و کسالت دوری کنید. طبق پژوهش دیگری  که دردانشگاه استنفورد آمریکا و سال 2012 انجام شد که نتیجه اش را هم مجدداً مجله Medicine & Science in Sports & Exercise منتشر کرد، تمرین معمولی می تواند به افراد در مبارزه با استرس و مدیریت آن کمک کند. البته تحقیقی دیگر نیز در سال 2012 انجام شد و نتیجه آن هم در مجله Adolescent Health منتشر شد که نشان داد که دویدن مستمر بعد از سه هفته (30 دقیقه در روز) باعث افزایش کیفیت خواب، حال روحی فرد و تمرکزش در طول روز می شود.

از همه جالب تر این است که طبق نتایج تحقیقی که در دانشگاه استنفورد آمریکا و در حوزه تاثیر داروها بر کارکردهای بدن انجام شد، مشخص شد که دویدن همان تاثیری را بر مغز انسان دارد که داروهای سیستم عصبی مغز دارند.

به همین خاطر دویدن و فعالیت فیزیکی یک درمان بسیار موثر برای درمان افسردگی است.

  

دویدن به شما کمک می کند وزن تان را کاهش داده یا آن را ثابت نگه دارید

دویدن خانوادگی زن و مرد و بچه روی اسفالت پارک

قطعاً می دانید که تمرین و ورزش باعث می شود کالری ها بسوزند و وزن شما متعادل شود، اما جالب است بدانید که این است که  حتی بعد از پایان فعالیت هم کالری های شما همچنان سوزانده می شوند! این پدیده "پس‌سوزی" نام دارد. تحقیقات در این حوزه نشان می دهد که ورزش مستمر باعث می شود پدیده "پس سوزی" بیشتر اتفاق بیفتد. این پس سوزی همان کالری هایی است که بعد از پایان تمرین بدنی می سوزانید. پژوهشگران از سرواژه EPOC استفاده می کنند؛ یعنی مصرف اکسیژن بعدی اضافی. در واقع مثل این است که شما بازنشسته شوید ولی باز هم از محل کارتان حقوق بگیرید. البته لازم نیست برای رسیدن به این سطح، حتما با سرعت نور بدوید. فقط کافی است به حدی تمرین و ورزش کنید که به 70 درصد VO2 max برسد. این یعنی کمی سریع تر از سرعت پایین دویدن شما و کمی کندتر از سرعت دویدن ماراتنورزش مستمر باعث می شود پدیده "پس سوزی" بیشتر اتفاق بیفتد.

 

 

دویدن، زانوهای شما را قدرتمند می کند

تصویر از کمر به پایین دویدن دو مرد در کوه خاکی

دویدن باعث مستحکم شدن استخوان های شما می شود. این تمرینات باعث می شود کهولت سن هم به سلامتی استخوان های شما ضربه نزند. احتمالا برخی به شما هشدار خواهند داد که دویدن برای زانوها آسیب زاست. ولی علم ثابت کرده که این طور نیست. مطالعات علمی نشان می دهد دویدن، سلامت زانوها را بهبود می بخشد. دیوید فلسون، پژوهشگر دانشگاه بوستون در مصاحبه ای با رادیو National Public در این باره گفت:

 

تحقیقات طولانی مدتی در این باره انجام شده و نشان می دهد دویدن مشکل چندانی برای زانوها ایجاد نمی کند. وقتی به بیمارانی که دچار آرتروز زانو هستند نگاه می کنیم می بینیم در گذشته دویدن را در برنامه روزانه شان قرار نداده اند. وقتی افرادی که این تمرین را به طور مستمر انجام می دهند را بررسی می کنیم، احتمال ابتلای آنها به آرتروز مفاصل بیش از بقیه نیست.

 دویدن کمک می کند کهولت سن هم به سلامتی استخوان های شما ضربه نزند

 

 

دویدن شما را سرزنده و شاداب می کند

دویدن دو مرد در پارک و تابیدن خورشید روبه دوربین

آیا نگران هستید که با بالارفتن سن دیگر نتوانید بدوید؟ تمرین و ورزش مستمر به شما کمک می کند در سن بالا هم به همین ترتیب ادامه دهید. پژوهشی که در سال 2012 انجام شد و نتیجه اش در بولتن Psychonomic منتشر شد نشان می دهد تمرین و ورزش مستمر به شکست دادن کاهش قدرت ذهنی به خاطر بالارفتن سن و کارکردهایی چون تعویض کار، توجه انتخابی و حافظه کاری کمک می کند.

پژوهش های مختلف ثابت کرده افراد مسنی که بدنی آماده و فیت دارند در مقایسه با هم سالان غیر آماده و غیر فیت خود بهتر می توانند در تست های ذهنی نتیجه بگیرند. در ضمن در بیمارانی که سابقه سکته دارند، تمرین و ورزش مستمر به بهبود حافظه، تکلم، تفکر و قدرت قضاوت تا 50درصد کمک می کند. طبق نتیجه پژوهش ها، تمرین و ورزش مستمر باعث ایجاد پیشرفت چشمگیر در کارکرد کلی مغز می شود. بیشترین پیشرفت در زمینه توجه، تمرکز، برنامه ریزی و سازماندهی دیده می شود.

 تمرین و ورزش مستمر به شکست دادن کاهش قدرت ذهنی به خاطر بالارفتن سن کمک می کند.

 

 

دویدن ریسک ابتلا به سرطان را کاهش می دهد

پریدن یک مرد از روی رودخانه و رفلکت نور خورشید روی آب

شاید دویدن نتواند سرطان را درمان کند اما مدارک و شواهد زیادی نشان می دهد که دویدن در پیشگیری از سرطان موثر است. بررسی 170 پژوهش در حوزه همه‌گیرشناسی در مجله Nutrition ثابت می کند تمرین و ورزش مستمر باعث کاهش ریسک ابتلا به برخی انواع سرطان می شود. اگر به سرطان مبتلا شده اید، دویدن (بعد از تایید پزشک) در جریان روند شیمی درمانی می تواند کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد.

 تمرین و ورزش مستمر باعث کاهش ریسک ابتلا به برخی انواع سرطان می شود

 

 

دویدن عمر شما را طولانی می کند

پیرمرد در حال دویدن در مسابقه دو با لباس سیاه

پیرزن در حال دویدن در مسابقه دو با لباس قرمز

تصاویر بالا مربوط به آقای اورویل راجرز و خانم جولی هاپکینز است که هم اکنون هر دوی آنها بالای 100 سال سن دارند! آنها در حالی که حتی یک رژیم غذایی مشخص نیز نداشتند  یک تمرین بدنی ساده 30 دقیقه ای آن هم 5 بار در هفته، می تواند عمر شما را طولانی کند. مطالعات اثبات کرده است افرادی که تمرین و ورزش مستمر دارند، از عمر طولانی تری برخوردار می شوند. طبق پژوهشی که در این باره انجام شده، افرادی که تمرین و ورزش مستمر دارند در صورت سیگاری بودن 4 سال، و غیرسیگاری ها 6.6 سال بیشتر زندگی کرده اند. حتی اگر همچنان به سیگار کشیدن ادامه می دهید، این تمرین بدنی می تواند 2.6 سال به عمر شما اضافه کند. این رقم در مورد کسانی که سرطان را شکست داده اند 5.3 سال و در مورد بیماران مبتلا به بیماری قلبی، 4.3 سال بوده است. با اندکی دقت به این ارقام درمی‌یابیم وقت آن رسیده که ورزش را آغاز کنیم. اما بهتر است برای جلوگیری از آسیب دیدن یک جفت کفش رانینگ اورجینال تهیه کنیم، اینجاست که یک سوال مهم ذهن ما را درگیر می‌کند، سوالی که برای پاسخ به آن باید نکات مهمی را در نظر گرفت سپس اقدام به خرید نمود. این سوال مهم این است که:

 

یک کفش دویدن (رانینگ) مردانه یا زنانه خوب چه ویژگی هایی دارد؟

کفش آسیکس سورمه ای و نارنجی زمینه سفید از بغل

همان طور که قبلاً نیز به آن اشاره کردیم داشتن یک کفش اسپرت زنانه یا مردانه اصلی وخوب برای دویدن الزامی است. کفش مخصوص دویدن یا رانینگ باید دارای رویه ای تنفس پذیر و منعطف باشد تا پاهای شما در حین ورزش کردن و دویدن در مسافت های طولانی خسته نشوند و بو نگیرند. این ویژگی ها به لذت بخش تر شدن دویدن و انگیزه‌ی مضاعف شما برای فعالیت های ورزشی کمک بسیاری می‌کنند. اما نکات بسیار مهم و حیاتی در یک کفش رانینگ مربوط به زیره و لایه‌ی میانی کتانی است. یک کفش مخصوص دویدن و رانینگ در لایه‌ی میانی خودش فناوری هایی خاص را دارد تا شما هنگام پیاده روی های طولانی دچار درد در پا و یا کمرتان نشوید. انعطاف بالا، نرمی و ضربه گیری از ویژگی های اصلی و حیاتی در لایه میانی هستند. امروزه کمپانی های بزرگی مانند آدیداس، نایک، نیوبالانس، آسیکس، پونی، ریبوک و رنوما همواره به دنبال بهتر کردن این ساختار و بهبود راحتی در کفش های ساخته‌ی شده به دست خود هستند. لایه ی میانی خوب می‌تواند فشارها را به طور کامل از روی کمر و ستون فقرات شما بردارد تا شما پس از پیاده روی های طولانی حس درد یا گرفتگی در کمر و زانو های خود نداشته باشید. زیره‌ی یک کفش اسپرت دویدن و رانینگ مناسب ضرباتی که زمین به کف پای شما وارد می‌کند را خنثی می‌کند تا شما هنگام دویدن در کف پاهای خودتان احساس درد و کوفتگی نکنید. زیره‌ی کتانی مردانه یا زنانه رانینگ باید دارای چسبندگی مناسبی نیز باشند تا شما هنگام ورزش و دویدن در سطوح خیس دچار مشکل نشوید. روی هم رفته یک کتانی اسپرت دویدن باید نرم و منعطف باشد وفشار را از روی ستون فقرات، کمر و زانوی شما بردارد تا شما نهایت لذت را از ورزش و دویدن در کار دوستانتان ببرید ببرید. شما می‌توانید بهترین فناوری‌های کتانی‌های اورجینال را در وبلاگ ما ملاحظه فرمایید.

 

 

تعدادی از کفش‌های رانینگ مردانه و زنانه اصلی در سایت اورجینال پَل عبارت اند از:

 

 

1. کفش زنانه و دخترانه اصلی نایک روشه تو فلای‌نیت مخصوص دویدن و پیاده روی

کفش نایک سبز و ابی از بغل

 

2. کفش زنانه و دخترانه اصلی اسیکس ژل ساگا

کفش چند رنگ اسیکس از بغل

 

3. کفش پیاده روی و دویدن اصلی پونی آکوا اچ2اُ 

کفش پونی طوسی از نمای بغل

 

4. کتانی زنانه و مردانه رانینگ ریبوک اِل ایکس 8500

کفش ریبوک سبز ابی از بغل

 

5. کتانی دخترانه و پسرانه نیوبالانس 999 اصل

کفش نیوبالانس طوسی نارنجی

 

6. کتانی مردانه و زنانه آدیداس ماراتون تی آر 10 اصلی

کفش آدیداس طوسی و سفید از بغل


1 نظر

avatar
سارا محمدزاده

توی توضیحاتتون تو کفشای سایت توصیه کرده بودید این مطلبو بخونیم، چقدر مطلبتون خوب و کامل بود، منو به ورزش کردن متقاعد کرد


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید