کفش های سری ایر جردن برند نایکی


در اواسط دهه 1980، کمپانی نایک یک جفت کفش بسکتبالی با ویژگی های خاصی از Tarheel (کارولینای شمالی امریکا) منتشر کرد. پس از آن ایر جردن به بازار آمد. امروزه کتونی‌های نایک ایر جردن در مدل‌ها و تنوع بسیار زیادی دیده می‌شوند که ما در این مقاله برخی از اولین ایر جردن‌های کمپانی نایک را معرفی خواهیم کرد.

 

اگر به فکر سلامت خود هستید کفش‌های اورجینال مخصوص پیاده‌روی و رانینگ را از اینجا بگیرید!

ورود اولین ایر جردن‌ها به دنیای بسکتبال

 

ایر جردن (Air Jordan) که گاهی به اختصار AJ نامیده می‌شود، یک مارک آمریکایی از محصولات و کفش‌های بسکتبال برند محبوب نایک می‌باشد. ایر جردن در اواخر سال 1984 به طور اختصاصی برای بازیکن مشهور آمریکایی مایکل جردن (Micheal Jordan) تولید شد. کتونی‌های ایر جردن توسط طراحان فوق‌العاده‌ای مانند پیتر مور (Peter Moor)، تینکر هتفیلد (Tinker Hatfield) و بروس کیلگور (Bruce Kilgore) طراحی شده‌اند.

همانطور که میدانید، سری کتانی های ایر جردن همیشه در اختیار همگان بوده است. بلافاصله پس از اینکه مایکل جردن از کتونی Air Jordan 1 استفاده کرد، انجمن ملی بسکتبال آمریکا (NBA) استفاده از این کفش را ممنوع کرد؛ زیرا آن کتونی‌ها دارای رنگ‌هایی بودند که خلاف آیین نامه بود. اما به هرحال مایکل جردن، ایر جردن 1 را در بازی پوشید و در نتیجه به ازای هر بازی 5000 دلار جریمه شد.

 

آن موقع این مدل کتونی با استقبال زیادی از طرف مردم روبه رو شد و تمامی چشم ها به خاطر کفش بسکتبالی ایر جردن 1 اصلی به سمت مایکل جردن بود. از این رو کمپانی نایک وقتی این حجم از خوشحالی و رضایت مردم را دید به فکر روانه کردن این محصول جدید به بازار شد که این یک فرصت استثنائی برای بازاریابی و محبوبیت بیشتر این برند بود. با این وجود، نایک با تمام خوشحالی جریمه های مایکل را پرداخت کرد. دراین میان نیز مایکل جردن برای محبوبیت بیشتر کتونی‌های جردن، با کمپانی نایک همکاری کرد.

قبل از رویت آرم Jumpman، نایک ایر جردن 1 دارای نشان دو بال کشیده شده بود که بین آنها یک توپ قرار داشت و بالای این تصاویر نوشته Air Jordan به چشم میخورد. کمپانی نایک در 7 مه 1985 آرم یا لوگوی Wings را به عنوان یک علامت تجاری ثبت کرد. 

 

کفش ایر جردن 1 برن نایک

 

کمپانی نایک پس از درخشش کفش Air Jordan 1 با چالشی جدی روبه رو شد. سوال آنها این بود که چگونه میتوانند محبوبیت کتونی‌های ایر جردن را حفظ کنند؟

کتانی ایر جردن که همراه با نام مایکل جردن بر سر زبان‌ها بود، رشد زیادی از محبوبیت را در کشور خود آغاز کرده بود. به همین دلیل برای شناخته شدن در سطح جهان، نایکی برای تولید Air Jordan II به ایتالیا رفت.

بروس کیلگور (Bruce Kilgore) که هواپیمای Air Force One را نیز طراحی کرده بود، ایر جردن 2 را به عنوان اولین آرم معروف Swoosh نایک معرفی کرد. در این کفش ایر جردن 2، نوشته "Nike" در پشت پاشنه کتونی حک شده بود. نایک ایر جردن 2 که در میان علاقه‌مندان کفش و کتانی به عنوان لوکس‌ترین کفش بسکتبال شناخته شد، راه را برای پیدایش Air Jordan III باز کرد.

 

کفش نایک ایر جردن 2

 

قبل از به بازار آمدن Air Jordan III، کتونی‌های ایر جردن فقط مخصوص بسکتبال بودند. اما هتفیلد می‌دانست که برند جردن در حال پیشرفت است. از آنجا که Air Jordan II از عناصر لوکس ایتالیایی ساخته شده بود، اما برند جردن به دنبال متریال هایی دیگر مانند چرم های مناسب برای استفاده در رویه کفش بود.

کفش ایر جردن 3 اولین کفشی بود که دارای نشان ورزشی معروف Jumpman بود. این تصویر طرحی از پرش‌های انفجاری مایکل جردن است بر روی زبانه این کتونی نیز حک شده است. سرانجام، در قسمت پاشنه کفش از فناوری نایک ایر استفاده شده بود این اولین کفشی بود که دارای یک لایه پلی اورتان (Polyurethane) معروف به PU برای سیستم لایه گذاری بود. مایکل هنگامی که در چهارمین بازی آل استار (All Star) بازی می‌کرد، کفش ایر جردن 3 را به پا داشت که به طور میانگین در هر باز توانست 35 امتیاز را کسب کند. سرانجام، کفش بسکتبالی ایر جردن 3 برای اولین بار در سال 1994 مجدد تولید شد.

 

کفش نایک ایر جردن 3

 

پس از موفقیت و محبوبیت ایر جردن 3، تینکر هتفیلد یکی از راحت‌ترین کفشهای سری ایر جردن را به نام Air Jordan IV را به این کمپانی تحویل داد. دومین مدل لوگوی Jumpman بر روی زبانه این کتونی به خوبی قابل مشاهده است که در زیر آن کلمه "Flight" (به معنی پرواز) نیز نوشته شده است. لایه میانی و زبانه Air Jordan IV همانند Air Jordan III می‌باشد.

برند ایر جردن برای اولین بار در کتونی Air Jordan IV رویه مش (Mesh) و چرم نبوک (Nubuck) را معرفی کرد که این متریال‌ها سبب افزایش قابلیت تنفس کفش شده‌اند. قسمت‌های مختلفی در این کتونی ایر جردن جدید دارای پلاستیک است. یک تکه پلاستیک مثلثی شکل در پشت کفش قرار دارد که به نبوک قسمت پاشنه متصل شده است. همچنین یک زبانه پلاستیکی مانند که بر روی آن نوشته "Nike Air" به چشم میخورد نیز این کتونی را شبیه به ایر جردن 3 کرده است.

 

ده سال بعد از ارائه نسخه اصلی، کمپانی نایکی Air Jordan IV را در سال 1999 مجدد تولید کرد که به محض ورود به بازار فروخته شدند. مایکل جردن با پوشیدن کفش ایر جردن 4 به پنجمین بازی متوالی خود در آل استار (All-Star) راه پیدا کرد و برای سومین سال متوالی عنوان قهرمان لیگ را از آن خود کرد.

 

کفش نایک ایر جردن 4

 

Air Jordan V در فوریه 1990 با قیمت 125 دلار به بازار عرضه شد. در قسمت لای میانی این کفش طرحی همانند دندان‌های کوسه به چشم میخورد که تینکر هتفیلد آن را از هواپیمای جنگ جهانی P-51 Mustang الهام گرفت.

هتفیلد لایه میانی این کفش را از ایر جردن 3 و ایر جردن 4 (Air Jordan III و Air Jordan IV) و رویه مِش را نیز از ایر جردن 4 الهام گرفته است. در زبانه کفش نیز لوگوی Jumpman به صورت برجسته دیده می‌شود. مورد دیگری که باعث شده ایر جردن 5 از سایر کتونی‌های قبلی متفاوت باشد قسمت مچ کفش است که کمی بلندتر از ایر جردن‌های قبلی می‌یاشد که برای پشتیبانی و در عین حال انعطاف پذیری بیشتر صورت گرفته است.

 

کفش نایک ایر جردن 5

 

 

فروشگاه اینترنتی اورجینال پَل


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید