کمپانی آدیداس همیشه به نوآوری و ابداعات جدید معروف بوده و هست، لوگوی این کمپانی هم از این قائده مستثنی نیست

امروز قصد داریم تا در این مطلب تاثیر این خلاقیت را روی لوگوی آدیداس در گذر زمان بررسی کنیم


 

کمپانی Adidas (آدیداس) یک شرکت آلمانی تولیدکننده تجهیزات ورزشی می‌باشد. این کمپانی بزرگ شامل زیرمجموعه‌هایی همانند کمپانی Reebok و کمپانی‌های تولید‌کننده تجهیزات گلف می‌باشد. Adidas (آدیداس) بزرگترین کمپانی تولیدکننده تجهیزات ورزشی در اروپا و در دنیا بعد از برند Nike (نایک)، رتبه دوم را دارد. Adidas (آدیداس)، علاوه بر کفش‌های ورزشی، تولیدکننده انواع محصولاتی مانند انواع کیف و ساک دستی، تی شرت، عینک و سایر وسایل و لباس‌های ورزشی می‌باشد. یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت این برند، لوگو Adidas (آدیداس) می‌باشد. امروزه کمتر کسی پیدا می‌شود که با دیدن این لوگو به یاد این برند نیفتد.

 

آدیداس در سال 1948

کمپانی آدیداس در سال 1948، توسط Adolf adi dassler (آدولف آدی داسلر)، تاسیس شد. در ابتدا Adolf adi dassler و برادرش Radolf adi dassler در یک کارخانه تولید کفش اسپرت به نام Gebrüder Dassler Schuhfabrik (کارخانه تولید کفش برادران داسلر) با هم همکاری می‌کردند.

بعد از درگیری که بین این دو برادر ایجاد شد، آدولف کمپانی خود به نام آدیداس و برادرش رادولف هم کمپانی Puma (پوما) را تاسیس کردند. این دو کمپانی هم اکنون هم در شهر Herzogenaurach آلمان مشغول به فعالیت هستند.

لوگو برند Adidas (آدیداس) در ابتدا سه خط موازی بود که بر روی تمامی کفش‌های اورجینال آدیداس تولید شده قرار می‌گرفت. البته لازم به ذکر است که لوگو آدیداس در ابتدا برای برند تجهیزات ورزشی Karhu بود ولی آدیداس این لوگو را به قیمت 1600 یورو در سال 1949 از این کمپانی خریداری کرد.

آدیداس در اواخر دهه‌ 60 میلادی

لوگو آدیداس در گذر زمان تغییراتی را تجربه کرده است. به طور مثال در اواخر دهه ۶۰، تولیدات برند ادیداس علاوه بر کتانی‌های اسپرت ورزشی‌، به انواع لباس و تجهیزات ورزشی افزایش یافت. این افزایش در تولیدات کمپانی آدیداس باعث تغییراتی شد. Adolf adi dassler (آدولف آدی داسلر) به فکر لوگو جدید برای محصولات تولید شده افتاد. در سال ۱۹۷۱، پس از بررسی بیش از ۱۰۰ لوگو و طرح مختلف، طرح trefoil (تری فویل) انتخاب شد.

این طرح شامل سه برگ می‌باشد که در کنار هم قرار گرفته است. این علامت که باز هم سه خط معروف در آن قابل مشاهده می‌باشد، نشان‌دهنده سه قاره پهناور آمریکا شمالی و آسیا و اروپا می‌باشد. لوگو جدید ادیداس، همچنین نشان‌دهنده تنوع و گوناگونی محصولات برند ادیداس میباشد. این لوگو برای اولین بار در سال 1972، بر روی محصولات برند ادیداس قرار گرفت و پس از آن به لوگو انحصاری آدیداس تبدیل شد.

لوگو آدیداس سفید و سیاه

این علامت همانند مدل‌های آدیداس سوپراستار و استن‌اسمیت، بیشتر بر روی محصولات کلاسیک برند آدیداس قرار می‌گیرد.

 

شعار آدیداس الهام گرفته از سه خط موازی

آدیداس، شعار کمپانی خود که The Brand with the 3 Stripes (برندی با سه خط)، را با توجه به این لوگو انتخاب کرد. این سه خط امروزه در سرتاسر دنیا به عنوان لوگو و نشان آدیداس شناخته می‌شود. کمتر کسی با  دیدن این سه خط به یاد آدیداس نمی‌افتد. 

 

آخرین لوگو آدیداس

لوگو آدیداس در گذر زمان تغییراتی را تجربه کرده است. سومین و آخرین لوگو طراحی شده توسط این کمپانی، علامت سه خط کج می‌باشد که در کنار هم قرار گرفته است. این سه خط همانند کوه می‌باشد و ایده‌ای که پشت طراحی این لوگو است، غلبه بر تمامی محدودیت‌ها و سختی‌ها برای پیشرفت می‌باشد. این لوگو توسط Peter Moore (پیتر مور) در سال ۱۹۹۷ طراحی شد. این لوگو امروزه بر روی تمامی محصولات برند آدیداس استفاده می‌شود.

ارم شرکت آدیداس

شاید بتوان یکی از مهم‌ترین دلایل محبوبیت برند Adidas (آدیداس) را شکل و طرح ساده لوگو این برند دانست. سادگی در طراحی لوگو باعث می‌شود این لوگو به راحتی در ذهن حک شود. امروزه هر کسی با دیدن سه خط موازی به یاد این برند می‌افتد. همچنین طراحی لوگو به گونه‌ای می‌باشد که می‌توان آن را بر روی تمامی محصولات چاپ کرد. امروزه کمپانی‌های معروف حاضراند میلیاردها دلار پول خرج کنند تا به این میزان شهرت دست یابند.

 

  1. خواندن قسمت اول تاریخ ادیداس
  2. خواندن قسمت دوم تاریخ ادیداس
  3. خواندن قسمت سوم تاریخ ادیداس
  4. خواندن قسمت چهارم تاریخ ادیداس

 

خرید کفش‌های برند ادیداس

 

ورود به فروشگاه اورجینال پَل

 


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید