اهمیت پوشیدن کفش مناسب چیزی است که همه ما می‌دانیم. فرقی نمی‌کند آن کفش را برای چه فعالیتی بخواهیم. ورزش، کار، پیاده‌روی و…

به همین خاطر لازم است که سایزبندی درست را در خرید کفش رعایت کنیم و آگاه باشیم که سایز پای ما چند است.


طریقه‌ی محاسبه‌ی صحیح سایز پای خود را بدانید | اورجینال پَل

برای این کار به یک متر پلاستیکی یا یک خط کش معمولی نیاز داریم. برای شروع خودکار را به صورت عمود درنوک شصت پا گذاشته و ابتدای متر یا خط کش را در محل برخورد خودکار با زمین قرار می‌دهیم، به طوری که خط کش زیر پای شما می‌ماند. توجه داشته باشید که خودکار یا مداد را عمود بر شصت خود گذاشته چون همان طور که می‌دانید نوک شصت ما قوس کوچکی دارد که باید محاسبه شود. استفاده‌ی درست از خودکار کمک می‌کند که اندازه‌ی قوس نوک شصت را هم در اندازه گیری محاسبه کنیم. بهتر است که برای نتیجه‌ی دقیق طبق عکس زیر عمل کنید.

 

 

 

 

در هنگام اندازه گیری مراقب باشید که خودکار را کج نکنید و مثل شکل زیر دچار خطا نشوید.

 

و در ادامه خودکار را عمود بر پشت پا گذاشته و علامتی در روی متر یا خط کش خود بزنید. عددی که به دست می‌آید اندازه‌ی پای شما است که در اصطلاح سایز کفش شما به سانتی‌متر می‌باشد.

 

دقت داشته باشید که مانند تصویر زیر دچار اشتباه نشوید.

برای دانستن اندازه‌ی پا در واحدهای دیگر چه کنیم؟

 پس از دانستن اندازه‌ی پا به سانتی متر برای تبدیل آن به اندازه های دیگری مثل UK و US از این جدول استفاده می‌کنیم.

 همه‌ی‌ ما با سایزبندی کفش ها آشنا هستیم. این سایزبندی بر اساس طول پا انجام می‌شود و در کفش های اورجینال و اصلی دارای استاندارد خاصی است. سایزکتونی معمولا در روی جعبه یا هولوگرام آن حک می‌شود و واحدهای سنجش آن متفاوت است. اطلاع دقیق از سایز پا برای خریدن کفش مناسب الزامی است و ما نیز برای دانستن آن یک روش خوب را معرفی کردیم، اما یک روش بسیار خوب دیگر هم وجود دارد که در تصویر زیر به طور دقیق شرح داده‌ شده است.

 

 

 

*نکته‌ی بسیار مهم: توجه داشته باشید که اگر خودکار را کج کنید اندازه‌ی شما درست نخواهد بود !!! خودکار باید دقیقاً عمود بر زمین باشد. 

 

سایز عرضی کفش چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

 

سایز عرضی پا در اصل بیان کننده این است که پای شما در ناحیه پاشنه، قوس پا و پنجه چقدر عرض دارد. دانستن این اندازه به شما کمک زیادی می‌کند تا کفش ورزشی بسیار مناسب تری را برای خودتان بیابید. سایز عرضی استاندارد پای زنان به طور معمول B است. در حالیکه سایز استاندارد پای مردان D است.دانستن این نکته در هنگام خریدن کفش اسپرت مردانه یا زنانه به شما کمک زیادی می‌کند.

 

معمولا سایز عرضی را در صورتی روی جعبه کفش اصلی می‌نویسند که کتانی اورجینال دارای سایز بزرگ‌تر یا کوچک‌تری نسبت به سایز نرمال باشد. یعنی اگر روی لیبل و جعبه‌ی کتانی اسپرت شما سایز خاصی نوشته نشده و حروف خاصی در آنجا نمی‌بینید، کتونی شما سایز نرمالی دارد. به عنوان مثال اگر روی لیبل کتانی مدل T5000N عبارت (T500N   2E) را مشاهده کنید یعنی سایز عرضی این کتانی 2E است. واژه‌ی 2E هم به معنای خیلی پهن است. البته بسیاری از کمپانی ها این تفاوت سایز عرضی پا را در مدل های مختلف می‌کنند که در ادامه آن را توضیح خواهیم داد.

 

اینجاست که یک سوال خوب پیش می‌آید،

از کجا بدانیم پایمان کفش عریض‌تر احتیاج دارد؟

 

اگر قسمت پنجه‌ی کفش پیاده روی شما چند ماه پس از استفاده دچار تغییر فرم شد و از قالب اصلی کفش خارج شد باید بدانید که سایز عرضی کفش اسپرت برای شما مناسب نیست، در واقع این اتفاق نشان می‌دهد که سایز عرضی کفش برای پای شما کم است و شما به کتانی اسپرت مردانه یا زنانه عریض‌تری نیاز دارید. این جاست که باید دست به کار شوید و دنبال یک کفش مناسب بگردید. قبل از هر کاری بهتر است بدانید که در بسیاری کتانی های اسپرت سایز عرضی روی جعبه‌ی کفش نوشته نمی‌شود و کمپانی های سازنده بر اساس مدل کفش سایز عرضی را متناسب با نیاز مصرف کنندگان می‌کنند. برای مثال کمپانی آدیداس کفش‌های سری Equipment را با سایز عرضی بیشتری نسبت به کفش SL72 تولید می‌کند تا شما در صورت نیاز به قالب عریضتر سراغ این کفش‌ها بروید. جالب است بدانید که در بین این کمپانی ها نیوبالانس معمولاَ کفش‌هایش را بیشتر مناسب پاهای پنجه‌ای می‌سازد. البته ما توصیه می‌کنیم که قبل از سفارش کفش از فروشگاه مورد نظرتان راهنمایی های لازم را از واحد پشتیبانی مربوطه دریافت کنید. به این نکته هم توجه کنید که تفاوت اندازه‌ی سایزهای عرضی مختلف در کتانی‌ها، خیلی کم است و به تناسب سایز خود کفش تغییر می‌کند، اما به طور کلی این تغییر اندازه ها به یک سانتی متر هم نمی رسند. جالب است بدانید که تفاوت سایز عرضی کفش های اسپرت معمولاً در قسمت پنجه کفش حس می‌شود.

 

جمع بندی و راهنمایی

همان طور که گفتیم، سایز عرضی پای زنان در اکثر موارد B است و این سایز در مورد مردان D است.پس اگر حس می‌کنید کفش زنانه یا مردانه در پای شما به خصوص در قسمت پنجه، بیش از حد تنگ است کفش های نیوبالانس530 و یا آدیداس zx را تست کنید. برعکس، اگر حس می‌کنید پای شما در کفش پیاده روی خیلی آزاد است کفشهایی مانند آدیداس SL و یا نایک روشه که عرضی کوچک‌تر دارند را امتحان کنید. لازم به ذکر است که کفشهای آسیکس نیز به طور کلی برای پاهای متوسط و باریک ایده آل هستند. در انتها ما توصیه می‌کنیم که از بین سایز "کمی کوچک تر" و "کمی بزرگ تر" همیشه سایز کمی بزرگتر را انتخاب کنید، چرا که با کمک کفی و جوراب و …. می‌توانید مشکل جزیی کفش رفع کنید.

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد.

 

ورود به فروشگاه اورجینال پَل

 

 


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید