انواع مختلف کفش‌های اورجینال اسپرت و ورزشی در زمینه زرد رنگاهمیت پوشیدن کفش مناسب در سلامتی بدن بر هیچ کس پوشیده نیست. یک کفش نامناسب می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری به پا، زانوها، کمر و غیره وارد کرده و سلامتی شما را به خطر اندازد. یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار در انتخاب کفش مناسب، سایز آن است، چرا که تنگ بودن و یا گشادی کفش بر عملکرد شما تاثیر خواهد گذاشت. پس لازم است که بتوانیم اندازه گیری پا را به دقت انجام داده تا در هنگام خرید دچار مشکل سایز نشویم.

 

مراحل اندازه گیری سایز پا:

 

تنها به یک خط کش یا متر نیاز دارید.

برای این کار به یک متر پلاستیکی یا یک خط کش معمولی نیاز داریم. برای شروع خودکار را به صورت عمود درنوک شصت پا گذاشته و ابتدای متر یا خط کش را در محل برخورد خودکار با زمین قرار می‌دهیم، به طوری که خط کش زیر پای شما می‌ماند. توجه داشته باشید که خودکار یا مداد را عمود بر شصت خود گذاشته چون همان طور که می‌دانید نوک شصت ما قوس کوچکی دارد که باید در اندازه گیری انجام شده محاسبه شود. استفاده‌ی درست از خودکار کمک می‌کند که اندازه‌ی قوس نوک شصت نیز در نظر گرفته شود. برای گرفتن نتیجه بهتر و دقیق‌تر مطابق شکل زیر عمل کنید. 

روش صحیح اندازه زدن جلو پا

  

در هنگام اندازه گیری مراقب باشید که همانند تصویر پایین خودکار را کج نکنید چرا که محاسبه سایز پا دیگر دقیق نخواهد بود.

روش غلط اندازه زدن جلو پا

 

و در ادامه خودکار را عمود بر پشت پا گذاشته و علامتی بر روی متر یا خط کش بزنید. عددی که به دست می‌آید اندازه‌ی پای شما یا در اصطلاح سایز کفش به سانتی‌متر می‌باشد.

روش صحیح اندازه زدن پشت پا

دقت داشته باشید که مانند تصویر زیر دچار اشتباه نشوید.

روش غلط اندازه زدن پشت پا

 

برای تبدیل اندازه‌ سایز پا به واحدهای دیگر چه کنیم؟

 پس از محاسبه اندازه‌ی پا به سانتی متر، برای تبدیل آن به سایزهای بین‌المللی دیگر مثل سایز کفش اروپایی EU، سایز کفش انگلیسی (بریتانیایی) UK و سایز کفش آمریکایی US می‌توانید از جدول زیر استفاده کنید.

جدول راهنمای سایزهای بین المللی کتانی دخترانه و پسرانه

 

 همگی ما با سایزبندی کفش‌ها آشنا هستیم. اگرچه که در انواع مختلف نظیر کتونی ورزشی، کفش مجلسی، کفش پاشنه دار، کتانی پیاده روی و غیره تفاوتی‌هایی وجود دارداین سایزبندی بر اساس طول پا انجام می‌شود و در کفش های اورجینال و اصلی دارای استاندارد خاصی است. سایز کتونی معمولا بر روی جعبه، هولوگرام و یا زبانه کفش ورزشی درج می‌شود و واحدهای سنجش آن متفاوت است. اطلاع دقیق از سایز پا برای خریدن کفش مناسب الزامی است. به همین منظور روش‌های گوناگون اندازه گیری پا وجود دارد که بهترین آن در قسمت بالا شرح داده شد. روش دیگری که می‌تواند اندازه صحیحی از پای شما را حاصل کند مطابق تصویر زیر است:

 

 

راهنمای پیداکردن سایزهای بین المللی کتانی دخترانه و پسرانه

 

  • نکته‌ی بسیار مهم: توجه داشته باشید که اگر خودکار را کج کنید اندازه‌ پا شما درست نخواهد بود !!! خودکار باید دقیقاً عمود بر زمین باشد.

 

سایز عرضی کفش چیست و چگونه محاسبه می‌شود؟

 

سایز عرضی پا در اصل بیان کننده آن است که پای شما در ناحیه پاشنه، قوس پا و پنجه چقدر عرض دارد یا به اصطلاح تا چه میزان پا پهن است. دانستن این اندازه به شما کمک می‌کند تا کفش اسپرت و ورزشی بسیار مناسب‌تری را برای خود انتخاب کنید. سایز عرضی استاندارد پای زنان به طور معمول B است. در حالیکه سایز عرضی استاندارد پای مردان D است. دانستن این نکته در هنگام خرید کفش ورزشی پسرانه یا دخترانه کمک شایان توجهی به شما خواهد کرد.

جدول بین المللی راهنمای سایز عرضی پا

 

سایز عرضی در صورتی روی جعبه کفش اورجینال درج می‌شود که کتانی دارای سایز بزرگ‌تر یا کوچک‌تری نسبت به سایز نرمال باشد. یعنی اگر بر روی لیبل و یا جعبه‌ی کتانی اورجینال سایز خاصی نوشته نشده و حروف خاصی دیده نمی‌شود، کتونی شما سایز نرمالی دارد.

به عنوان مثال اگر روی لیبل کتونی مدل T5000N عبارت (T500N   2E) را مشاهده کنید یعنی سایز عرضی این کتانی 2E است. واژه‌ی 2E به معنای خیلی پهن است. البته بسیاری از کمپانی‌های مطرح دنیا مثل برند نایکی، برند آدیداس و سایرین، این تفاوت سایز عرضی پا را در مدل‌های مختلف کفش اسپرت پسرانه و دخترانه اصل مدنظر قرار داده‌اند که در ادامه آن را توضیح خواهیم داد.

 

حال این سوال مطرح می‌شود که:

از کجا بدانیم پای ما پنجه پهن است و به کفش عریض‌تر نیاز دارد؟

 

اگر قسمت پنجه‌ی کفش روزمره شما چند ماه پس از استفاده دچار تغییر فرم شده و از قالب اصلی خود خارج شد باید بدانید که سایز عرضی کفش برای شما مناسب نیست. در واقع این تغییر فرم نشان می‌دهد که سایز عرضی کتونی برای پای شما کوچک است و شما به کفش ورزشی یا اسپرت زنانه مردانه عریض‌تری نیاز دارید. حال باید دست به کار شده و به دنبال کفش مناسب سایز خود بگردید. قبل از هر چیز باید بدانید که در بسیاری از کتانی‌ها سایز عرضی روی جعبه‌ی کفش نوشته نمی‌شود و کمپانی‌های سازنده بر اساس مدل کفش، سایز عرضی را متناسب با نیاز مصرف کنندگان اعمال می‌کنند. برای مثال کمپانی آدیداس، کفش‌های سری Equipment را با سایز عرضی بیشتری نسبت به کفش ورزشی آدیداس SL72 تولید می‌کند تا شما در صورت نیاز به قالب عریضتر، در بین این مدل های اورجینال جستجو کنید. جالب است بدانید که در بین شرکت‌های بزرگ تولید کفش، نیو بالانس معمولاَ کفش‌های مناسب پای پنجه دار تولید می‌کند. به این نکته نیز توجه داشته باشید که تفاوت اندازه‌ی سایزهای عرضی مختلف در کتانی‌ها، بسیار کم بوده و به تناسب سایز خود کفش تغییر می‌کند. جالب است بدانید که تفاوت سایز عرضی کفش‌های اسپرت به راحتی در قسمت پنجه کفش احساس می‌شود. توصیه می‌کنیم که قبل از سفارش و خرید کفش، از اورجینال بودن و نیز سایز دقیق پا و کتونی مورد نظر اطمینان حاصل فرمایید. راه‌های شناسایی کفش تقلبی از اورجینال در مقاله دیگری برایتان توضیح داده شده است که می‌توانید از آن استفاده کنید.

 

جمع بندی و پیشنهاد کفش ورزشی مناسب

همان طور که گفتیم، سایز عرضی پای زنان در اکثر موارد B و این سایز در مورد مردان D است. پس اگر زمانی احساس کردید که کفش مردانه یا زنانه شما، به خصوص در قسمت پنجه، بیش از حد تنگ است کفش های نیوبالانس530 و یا آدیداس zx را به شما پیشنهاد می‌دهیم. برعکس، اگر حس می‌کنید پای شما در کتونی بیش از اندازه آزاد است کفشهایی مانند آدیداس SL و یا نایک روشه که پنجه باریکتری دارند را امتحان کنید. لازم به ذکر است که کتانی های اسیکس نیز به طور کلی برای پاهای متوسط و باریک ایده‌آل‌اند. در انتها توصیه می‌کنیم که از بین سایز "کمی کوچک‌تر" و "کمی بزرگ‌تر" همیشه سایز کمی بزرگتر را انتخاب کنید، چرا که با کمک کفی و جوراب و …. می‌توانید این مشکل جزیی را به راحتی رفع کنید.

 

امیدواریم که این مطلب برای شما مفید بوده باشد. شما می‌توانید برای مشاهده کفش های اسپرت زنانه و مردانه اورجینال به فروشگاه اینترنتی اورجینال پَل مراجعه نموده و ضمن اطمینان از اصلی بود آن از یک خرید بی‌نظیر لذت ببرید.

 

 

 


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید