کفش مناسب ورزش والیبال


والیبال از جمله ورزش های پرطرفدار در بین آقایان و بانوان است؛ از این رو، بهتر است برای جلوگیری از آسیب های جسمانی همواره تجهیزات، لباس و کفش مناسب هر ورزش را فراهم کنیم. در این پست اورجینال پَل قصد داریم تمام ویژگی هایی که یک کفش مخصوص والیبال باید داشته باشد را توضیح دهیم و همچنین چند مدل کفش مناسب والیبال که در فروشگاه اینترنتی اورجینال پَل قابل خریداری است را نیز به شما معرفی کنیم.

ورود به صفحه اصلی فروشگاه اینترنتی خرید کفش و کتانی اورجینال پَل

مشاهده انواع مدل کتونی اسپرت اورجینال

کفش مخصوص والیبال چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

 

والیبال ورزشی است که نیاز به انجام حرکات سریع و تغییر جهت‌های ناگهانی دارد. در واقع موارد معینی وجود دارد که لازم است هنگام خرید کفش مخصوص والیبال به آنها توجه کنید. کتونی والیبال باید سبک، راحت و بادوام باشد و همچنین زیره کفش ویژگی های لازم برای زمین بازی را داشته باشد.

هنگام والیبال بازی کردن انگشتان پای شما نباید به قسمت جلوی کفش برخورد کند؛ زیرا سبب محدود شدن حرکات شما می‌شود و یا انجام بسیاری از حرکات را برای شما دشوار می‌کند، بنابراین بهتر است کفشی خریداری کنید که پای شما در کفش کاملاً احساس راحتی داشته باشد و در فشار و تنگنا قرار نگیرد.

همچنین باید اطمینان داشته باشید کفشی که برای والیبال خریداری میکنید، پشتیبانی عالی از قوس پا داشته باشد؛ زیرا اگر پشتیبانی مناسبی نداشته باشد ممکن است هنگام پیاده روی و یا والیبال بازی کردن دچار کمر درد بشوید.

در این مقاله قصد داریم شما را با تمامی مواردی که باید در هنگام انتخاب کفش مخصوص والیبال به آن توجه کنید آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

 

بخوانید : اثرات کفش نامناسب بر ایجاد کمردرد

 

اگر به دنبال کفشی هستید که راحتی و عملکرد مورد نیاز را به خوبی برای شما فراهم کند، مواردی وجود دارد که باید هنگام خرید کفش والیبال به آن توجه کنید.

اولین مورد که نسبت به آن باید دقت کنید این است که کفش کتونی باید کاملاً اندازه پای شما باشد. اگر سایز کفش برای پا مناسب نباشد، هنگام بازی والیبال سبب ایجاد درد و و احساس کلافگی و ناراحتی در شما می‌شود که این امر سبب آسیب دیدن پا خواهد شد. مورد بعدی، زمینی که شما روی آن می‌خواهید بازی کنید نیز بر روی کفشی که قصد دارید بخرید تاثیرگذار است.

همچنین سعی کنید جهت پشتیبانی بیشتر از پا هنگام بازی، کفشی را انتخاب کنید که مچ پا را به طور مناسب حمایت کند. علاوه بر این نحوه بستن بند کفش ها و میزان تنگی و شُلی کفش هنگام بازی کردن بسیار حائز اهمیت است.

 

ویژگی های کفش مناسب والیبال

 

یک کفش والیبال چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

در ادامه برخی ویژگی هایی که هر کفش مخصوص والیبال باید داشته باشد را نام برده و توضیح داده ایم. در ضمن توجه داشته باشید پوشیدن کفش نامناسب میتواند آسیب های جبران ناپذیری بر سلامتی بگذارد.

 

وزن کفش والیبال

یکی از اصلی ترین مواردی که در کفشهای والیبال باید به دنبال آن باشید، وزن کفش میباشد. کفشهای والیبال نسبت به کفشهای بسکتبال، و یا تنیس بسیار سبکتر میباشند، زیرا شما باید بتوانید سریع حرکت کنید و مسیر خود را ناگهان عوض کنید. شما خواهان این نیستید که کفش شما به هنگام بازی حرکات شما را کندتر کند یا حرکت شما را در زمین سخت و دشوار کند. پس کفشی را خریداری کنید که وزن آن سبک باشد.

وزن کفش برای بازیکنان مسابقات و بخصوص بازیکنان حرفه ای تر و سطح بالا، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. هرچه کفش سبک تر باشد، حرکت کردن و بازی کردن بازیکن در زمین بازی بدون از دست دادن قدرت و سرعت، بسیار آسان تر میشود. کفش های مخصوص بازی به این معناست که بسیار سبک و سریع هستند. وزن کفش نشانگر پایداری و دوام کفش است، که یکی از مهم ترین عوامل به هنگام ارزیابی کفشهای والیبال میباشد.

 

راحتی:

والیبال ورزشی سخت است، پس بنابراین شما نیازمند کفشی راحت هستید. کفش شما باید کاملا اندازه پای شما باشد، و پیشتیبانی از قوس پا را به راحتی فراهم کند، همچنین دارای لایه گذاری بسیار عالی باشد و ضربات را به خوبی جذب کند.

 

تعادل و پایداری:

شما باید کفشی خریداری کنید که تعادل و ثبات بسیار عالی را فراهم کند و همچنین برای جلوگیری پیچ خوردن پا، از قسمت مچ پا به خوبی نگهداری کند. قسمت جلویی کفش یعنی قسمت پنجه پا باید به اندازه کافی پهن باشد تا فضای زیاد و کافی را برای انگشتان پا فراهم کند، و از تماس انگشتان به کناره های کفش جلوگیری کند.

 

چسبندگی مناسب:

از آنجایی که والیبال یک ورزش گروهی و تیمی است، شما به کفشی نیاز دارید که به خوبی روی زمین بچسبد و با هر حرکت لیز نخورید. معمولا زیره کفشهای والیبال از جنس لاستیکی و یا متریالی شبیه به آن است تا کشش و انقباض خوبی را برای پا فراهم کند.

 

چه کفشی برای والیبال مناسب است

 

قیمت:

کفشهای والیبال میتواند گران باشند، اما اگر شما بودجه مالی کمی دارید،  برخی گزینه های مقرون به صرفه تری وجود دارد. فقط مطمئن شوید کفشی که انتخاب میکنید تمامی نیاز های شما را فراهم کند و کیفیتی که به دنبال آن هستید را داشته باشد.

 

دوام و پایداری:

بازیکنان در هر سطحی که باشند به دنبال کفشی هستند که بتواند در برابر ساییدگی و پارگی  هنگام بازی و تمرین مقاومت داشته باشد. والیبال یک ورزش هوازی میباشد که سبب وارد شدن فشار زیادی به کفش میشود. بازی والیبال با کفشی که دوام و پایداری نداشته باشد میتواند باعث تعویض زود هنگام کفش و آسیب های احتمالی شود.

 

پهنا:

قسمت جلویی کفش باید به اندازه کافی پهن باشد تا فضای زیادی را برای انگشتان پا فراهم کند. که این موضوع کمک میکند به هنگام بازی از ضربه زدن انگشتان پا به جلوی کفش جلوگیری شود، اگر انگشتان شما در فشار و تنگا قرار داشته باشند هنگام بازی حرکات شما محدود میشود.

 

جذب ضربه: 

یکی از مهم ترین عوامل به هنگام انتخاب کفش مخصوص والیبال، جذب ضربه است. هنگامی که بازی میکنید، بدن شما ضربات زیادی را از سطح زمین سخت به خود جذب میکند. بنابراین اگر کفش شما این ویژگی را نداشته باشد با هر حرکت و پریدن ضربات زیادی را به پا، زانو و کمر شما وارد میشود که این امر منجر به آسیب دیدگی شما خواهد شد.

 

لایه گذاری:

کفشهای که در ساخت آنها از لایه گذاری بیشتری استفاده شده باشد برای والیبال گزینه بسیار مناسبی میباشد زیرا بازیکنان نیازمند کفشی هستند که ضربات ناشی از دویدن و پریدن های متعدد را کاهش دهد. بنابراین اگر بازیکنی با کفشی که به اندازه کافی در آن از سیستم لایه گذاری استفاده نشده باشد، در زمین بازی کند، در پایان بازی در ناحیه پا و مچ پا دچار درد میشوند.

 

پشتیبانی از قوس پا:

بسیاری از کفشهای والیبال دارای پشتیبانی از قوس پا هستند، زیرا این مورد مهم ترین عامل در حفظ سلامتی بازیکنان میباشد. اگر به هنگام بازی، کفش شما دارای پشتیبانی مناسبی در قسمت قوس پا نباشد، ممکن است شما در قسمت پا و مچ پا درد داشته باشید.

 

کفش والیبال چقدر دوام می آورد؟

در شرایط عادی و نرمال ( استفاده فقط در زمین بازی) اگر کفش والیبال برای تمرین یا بازی 4 الی 5 روز در هفته پوشیده شود، باید انتظار داشت کفش یک فصل دوام بیاورد. برای استفاده معمولی تر، معمولا یکسال یا بیشتر دوام می آورند.  متداول ترین نشانه های ساییدگی کفش این است که کناره های مچ پا ضعیف تر میشود و در طول بازی مچ پا را به خوبی نگه نمیدارد. و همچنین با بالاتر رفتن طول عمر کفش، زیره کفش کشش خود را از دست می دهد.

 

برندهای مختلف کفش والیبال:

چندین برند کفش ورزشی کفش والیبال برای بانوان تولید میکنند. این برند ها شامل: آدیداس، آسیکس، میزونو (Mizuno) ، نیفینتی (Nfinity) ، نایک، و آندر آرمور (Under Armour ) میباشند. از این میان، رایج ترین و برجسته ترین فروشندگان در این زمینه برند آسیکس و میزونو میباشند. کفشهای والیبال برند آسیکس معمولا برای تنفس پذیری بیشتر از رویه مش و محفظه دار ساخته میشوند، و کفشهای برند میزونو بیشتر از چرم ساخته میشوند که باعث شده کفشهای این برند بادوام ترباشند. اگرچه که هیچ برندی کفش های والیبال پهن تری را تولید نمیکنند ، اما قسمت پنجه کفشهای برند آسیکس از برند میزونو پهن تر است.

 

مواردی که پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

 

کارشناسان سایت اورجینال پَل همواره از طریق راه های ارتباطی زیر آماده پاسخگوئی به تمامی سوالات شما عزیزان می‌باشند:

صفحه رسمی اینستاگرام: original.pal

واتس‌اپ: 09120387302

تلفن تماس: 08138283237 - 08138263633

 

ورود به فروشگاه اینترنتی اورجینال پَل


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید