انواع زیره کفش


موضوع اینجاست که امروزه کفش‌ها با زیره های متفاوتی تولید می‌شوند و شما هنگام خرید کفش باید انواع زیره‌ها را با جزئیات دقیق بشناسید چرا که اگر کفش یا کتونی از زیره ای نامناسب برخوردار باشد، با یک کتانی بدون زیره تقریباً برابری می کند! و این مسئله‌ای بسیار مهم و دردسرآفرین برای سلامت شما خواهد بود. بنابراین، امروز در این پست اورجینال پَل قصد داریم شما را با انواع زیره هایی که به طور کلی در سطح جهان در ساخت کفش و کتونی استفاده می‌شود آشنا کنیم. با ما همراه باشید تا به بررسی و معرفی انواع زیره کفش بپردازیم.

جهت خرید این کتونی تابستانی بدون بند آدیداس اینجا کلیک کنید!

جهت مشاهده و خرید انواع کفش و کتونی اسپرت ورزشی زنانه و مردانه اورجینال کلیک کنید

معرفی انواع زیره در ساخت کفش و کتونی در سطح جهان

 

در این رابطه باید به شما بگوییم که برندهای مشهور در سرتاسر جهان از مواد و متریال و تکنولوژی های متفاوتی برای ساخت زیره کفش بهره می‌برند. البته که زیره های لاستیکی نسبت به سایر مواد و متریال از دوام و استحکام بیشتری برخوردار بوده و به طور کلی میتوان گفت زیره های لاستیکی برای انواع فعالیت ها مناسب تر هستند. اما با این وجود امروز سایر زیره های کاربردی در ساخت قسمت زیرین انواع کفش ها را به شما معرفی می کنیم.

 

زیره کفش انواع متفاوتی دارد

 

 • زیره چرمی

بسیاری بر این باورند که زیره های چرمی نسبت به سایر متریال بادوام تر هستند و بنابراین کفش هایی که با زیره چرمی ساخته می‌شوند قطعاً از آن مدل کفش های بادوام می باشند؛ اما باید شما را با این حقیقت رو به رو کنیم که، چیزی که در رابطه با زیره های چرمی گفته شد تنها در صورتی صحت می‌پذیرد که به درستی از آنها نگهداری شود. از جمله ویژگی‌های زیره یا کفی های چرمی میتوان به سرسختی آنها اشاره کرد، چرا که تمامی سختی سطوح مختلف را تحمل کرده و راحتی زیر سطح پا را برایتان فراهم می کند. زیره های چرمی در مدت زمان زیادی تنفس پذیر بوده و از عرق کردن و بو گرفتن کفش و پا جلوگیری می‌کند. همچنین آنها قابلیت قالب گیری شکل و فرم انواع پا را دارند و در آخر باید بگوییم که کفی چرمی بیشتر در ساخت زیره کفش های رسمی و اداری به کار می‌روند.

زیره کفش ساخته شده از چرم

 • زیره لاستیکی

به جرئت میتوان گفت بهترین جایگزین کفی های چرمی، کفی های لاستیکی هستند. از جمله ویژگی های بارز زیره‌های لاستیکی میتوان به مقاوم بودن آنها در برابر آب و سایر مایعات اشاره کرد. اگر شغل شما به گونه‌ای است که مدت زمان طولانی مجبور به ایستادن بر روی سطوح خیس باشید، به شما پیشنهاد میکنیم کفش هایی بپوشید که از کفی های لاستیکی برخوردار هستند چرا که هیچ گونه آب و مایعی داخل کفش نفوذ نخواهد کرد. زیره های لاستیکی اغلب در بوت ها مخصوص کار، کفش های مناسب برای پیاده روی و چکمه های زمستانی به کار می‌روند. از دیگر ویژگی‌های کفی های لاستیکی میتوان به ضخامت آنها اشاره کرد که ظاهری کژوال و راحت به شما می‌دهند. اگر بخواهیم تنها ایراد این نوع زیره کفش را بگوئیم، به ترک خوردن آن اشاره می کنیم که تنها در سالیان و در صورت سایش بسیار طولانی این اتفاق رخ می‌دهد.

 

 • زیره های ترکیبی

همانطور که از نام این زیره پیداست، این نوع کفی از ترکیب چرم و لاستیک ساخته شده است؛ به عبارتی میتوان گفت این کفی تماماً از چرم ساخته شده و تنها در قسمت جلویی و پاشنه کفش از لاستیک ساخته شده است.

 

زیره کفش از نوع ترکیبی

 

 • زیره های شیاردار

کفی های شیار دار نوع دیگری از انواع زیره های لاستیکی می‌باشند که بسیار بادوام و پایدار هستند. یکی از ویژگی های کفی های شیار دار، قالب ضخیم و فرورفتگی های بزرگ می باشد. این فرورفتگی ها جهت کشش و پایداری بیشتر کفش ساخته شده اند. علاوه بر این، زیره های شیاردار بسیار سبک نیز می باشند و با برش های عمودی که بر روی قسمت های برجسته کفی دارند مانع از لغزیدن کفش بر روی انواع سطوح می‌شود.

 

زیره کفش از نوع شیار دار

 

 • زیره داینیت

کفی های داینیت (Dainite) با زیره های شیاردار کمی تفاوت دارند؛ آنها دارای شیارهای کم عمق و به حالتی تو رفتگی دارند، بسیار نازکتر هستند و به طبع از ضخامت کمی برخوردار هستند و به علت کوتاه بودن شیارها اغلب در ساخت زیره کفش های مجلسی به کار می‌روند. داینیت نام برند انگلیسی مشهور ساخت کفی های لاستیکی انواع کفش و کتونی می باشد که توسط هاربرور رابر (Harbror Rubber) تاسیس شده است.

 

زیره کفش از نوع داینیت

 

 • زیره کماندو

زیره های کماندو به پایدار بر سطوح ناهموار، مقاومت در برابر آب و ضخامت آن شناخته شده‌اند. کفی های کماندو به علت تیغه های بیرون زده و کششی مناسبی که دارند، اغلب در زیره کتونی های پیاده روی و کفش های مخصوص کار استفاده می شوند. تنها ایراد این زیره، وزن تقریباً سنگین آن بوده و همچنین ظاهر بهم ریخته ناشی از تیغه‌های کفی که به کفش می‌دهد.

زیره کفش از نوع کماندو

 

 • زیره های تیغه ای

زیره های تیغه ای به عنوان فراهم کننده سطحی نرم و اسفنجی شناخته شده‌اند و به جای داشتن پاشنه، دارای تیغه ای هستند که تا امتداد پنجه باریک می‌شوند. این نوع زیره اغلب در ساخت زیره کفش های مدرن و امروز توسط برندهای مشهور جهان مورد استفاده قرار می‌گیرند. بیشتر کفش هایی که دارای این نوع کفی هستند جهت کار و تیپ و استایل های قدیمی به کار می‌روند. این زیره پایداری مناسبی بر روی انواع سطوح داشته و به همین دلیل از کشش خوبی برخوردار می باشد، اما توجه کنید که کفش های دارای این نوع کفی را در زمستان و سطوح یخی استفاده نکنید چراکه در صورت سایش بسیار این نوع کفی آسیب خواهد دید.

 

 • زیره ویبرام

کفی های ویبرام (Vibram) در بیشتر انواع مدل کفش ها از کفش‌های مخصوص کار گرفته تا مناسب پیاده روی مورد استفاده قرار می گیرند. کفی های ویبرام نوع خاصی از کفی کفش نیست بلکه نام یک برند ایتالیایی می‌باشد که در سال 1937 توسط ویتالی برمانی (Vitale Bramani) تاسیس شده است.

 

زیره کفش از نوع ویبرام

 

 • زیره کرپ

کفی یا زیره های نوع کرپ (Plantation crepe) به اختصار PC اغلب از جنس لاستیک ساخته می شوند؛ آنها از شیره درختانی مانند درخت لاستیک پارا گرفته میشود (Para rubber tree) نیز تهیه می‌شوند. بهتر است بگوییم که این نوع کفی ها کشش و انقباض چندان قابل توجهی ندارند و صرفاً زیبایی ظاهری مناسبی به کفش های مدرن می‌دهند چرا که از چگالی و استحکام قابل توجهی برخوردار نمی‌باشند. این نوع زیره برای برای ساخت انواع دمپایی ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

زیره کفش از نوع کرپ

 

 • زیره نیتریل چوب پنبه ای

این نوع کفی اساساً از ترکیب متریال لاستیک و چوب پنبه ساخته شده است و میتوان گفت از کشش و انقباض مناسبی برخوردار است. این نوع کفی دارای وزن سبکی بوده و از نظر ظاهری تقریباً باریک به نظر می‌رسد. همچنین این نوع کفی در برابر لغزش مقاوم می باشد اما به علت تعداد کم شیارهایی که دارد برای استفاده در فصل زمستان چندان مناسب نیست.

 

 • زیره های پره ای

این مدل کفی تا حدی زیادی دارای برآمدگی های درشت می باشد که برای کفش های مخصوص پیاده روی اغلب استفاده می‌شوند. این مدل زیره از جنس لاستیک بوده و از چسبندگی بالایی نیز برخوردار می‌باشد. اما این نکته حائز اهمیت است که حین راه رفتن مواد زائد و آشغال هایی در بین این پره ها جمع می‌شوند که باید به صورت مداوم آنها را تمیز کنید.

 

 •  زیره کمپ

کفی های نوع کمپ اساساً از لاستیک ساخته شده اند و بیشتر برای چکمه های کژوال مناسب هستند. این نوع زیره کاملاً سبک و ضد آب بوده و کشش بسیار مناسبی دارند.

 

 • زیره طنابی

در جنگ جهانی دوم که زیره های لاستیکی به ندرت پیدا میشد، زیره های طنابی اختراع شد. لاستیک ماشین های قدیمی طناب های نایلونی فیبری داشتند که جهت تقویت دوباره آج لاستیک ذوب میشدند. کفی های طنابی بسیار بادوام هستند و در برابر شرایط آب و هوایی نیز مقاوم می باشند اما امروزه به طور گسترده از آنها استفاده نمی‌شود.

 

زیره کفش از نوع طنابی

 

 • زیره پلی اورتان (پی یو)

زیره های ساخته شده از مواد پلی اورتان (Polyurthane) یا پی یو (PU) بسیار راحت، بادوام، ضد آب و دارای ویژگی ای مکانیکی خاصی می باشند. در حقیقت به دلیل ویژگی هایی چون بافت نرم، انعطاف پذیری، چگالی یا وزن پایین و سبک، مقاوم در برابر لغزش، توانایی جذب ضربه و عدم انتقال آن به پا و همچنین مقاومت عالی در برابر سایش مورد استفاده قرار میگیرند. مواد سازنده این نوع زیره ارگانیک است و با محیط زیست نیز سازگار می‌باشد.

 

 • زیره پی وی سی

کفی های پلی وینیل کلوراید (Polyveinyl Choride) یا به اختصار پی وی سی (PVC) به دلیل عایق بسیار خوبی که دارند شناخته شده اند. با کفش های دارای زیره پی وی سی میتوانید بدون هیچ گونه مشکلی در مدت زمان طولانی راه بروید چرا که ویژگی ضربه گیری قابل ملااحظه ای دارد.

 

 • زیره اِی بی اس

زیره های اکریلونیتریل بتادین استرین (Acrylonitrile Butadiean Styrene) یا به اختصار اِی بی اس (ABS) اساساً از پلاستیک ساخته شده اند، اما بسیار با دوام و فارغ از هرگونه مواد سمی می‌باشند. از جمله ویژگی های زیره اِی بی اس میتوان به مقاومت عالی در برابر سایش، تطابق با انواع فرم پا و همچنین پایداری بی‌نظیر اشاره کرد. اما باید این نکته را در نظر داشت که این نوع کفی برای شرایط آب و هوایی گرم و حتی سرمای بسیار شدید مناسب نیست.

 

 • زیره تی آر پی

کفی های ترموپلاستیک رابر (Thermoplastic Rubber) یا به اختصار تی آر پی (TRP)، از ترکیب لاستیک گرانول و مواد خام جامد قالب گیری و ساخته می شود. ویژگی های منحصر به فرد این نوع زیره ضربه گیری حرفه ای و حفظ پایداری در برابر لغزش بوده و هنگام ایستادن های طولانی مدت احساس راحتی را به شما هدیه می‌دهند.

 

زیره کفش از نوع تی پی آر TPR

 

 • زیره بی پی یو

کفی های بی پی یو (BPU) به دلیل چگالی پایین و ویژگی های سازگار با محیط زیست مشهور شده است. زیره های بی پی یو از ضخامت قابل توجهی برخوردار بوده و بسیار سخت هستند، اما به دلیل انعطاف پذیری مناسب و مقاومتی که در برابر هرگونه شرایط آب و هوایی دارند بسیار پیشنهاد می‌شوند.

 

 • زیره ایوا

زیره کفش هایی که از اتیلن وینیل استات (Ethylene Vivile State) یا به اختصار ایوا (EVA) ساخته می‌شوند به دلیل ضربه گیری عالی که دارند، در سال های اخیر بسیار مورد استفاده برندها مشهور در سراسر جهان قرار گرفته است. کفی های ساخته شده از ایوا بسیار سبک، دارای انعطاف پذیری بالا، قابلیت ارتجاعی و همچنین بسیار بادوام می باشند. ایوا به دلیل دوام و انعطافی که دارد شبیه به لاستیک عمل می‌کند.

زیره ایوا کفش

 

مواردی که پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

 

 

کارشناسان سایت اورجینال پَل همواره از طریق راه های ارتباطی زیر آماده پاسخگوئی به تمامی سوالات شما عزیزان می‌باشند:

صفحه رسمی اینستاگرام: original.pal

واتس‌اپ: 09120387302

تلفن تماس: 08138283237 - 08138263633

ورود به فروشگاه اینترنتی اورجینال پَل


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید