سلولیت پا


ممکن است سلولیت پا برای بسیاری از افراد ناشناخته باشد؛ از این رو، امروز در این پست اورجینال پَل قصد داریم این بیماری یا عارضه را به شما معرفی کنیم تا شاید بتوانید هنگام دچار شدن به آن بهتر آن را تشخیص دهید و سریع تر به پزشک مربوطه مراجعه نمایید. پس با ما همراه باشید.

 

ورود به صفحه اصلی فروشگاه اینترنتی خرید کفش و کتانی اورجینال پَل

جهت مشاهده و خرید انواع کفش و کتونی اسپرت ورزشی زنانه و مردانه اورجینال کلیک کنید

آشنایی با عارضه‌ی سلولیت

 

عارضه‌ی سلولیت چیست؟

به طور کلی، عارضه‌ی سلولیت (Celluliti) دارای دو نوع است؛ نوع اول سلولیت که لایه های عمیق پوست را نیز درگیر می‌کند (در ادامه مفصل به آن خواهیم پرداخت)؛ اما در نوع دوم تنها سطح پوست دچار این عارضه می‌شود. به گونه‌ای که سبب موج دار شدن، ایجاد گودی گوشت ران پا، باسن و شکم می‌شود. این نوع سلولیت بسیار رایج و متداول است که در اغلب افراد به ویژه خانم ها مشاهده می‌شود. البته این نوع سلولیت هیچ گونه دردی را به وجود نیاورده و نیاز به درمان ندارد و تنها بر ظاهر پوست حالت فرورفتگی و برآمدگی های کوچک برجای می‌گذارد. اگر از چنین ظاهر پوستی ناراضی هستید میتوانید با پزشک متخصص پوست یا جراح پلاستیک مشورت کنید.

 

عارضه سلولیت پا

 

ناگفته نماند که عوامل هورمونی نقش بزرگی را در ایجاد سلولیت سطحی پوست دارد، سلولیت سطح پوست را ژنتیک ساختار پوست، بافت پوست و نوع بدن تعیین می کنند. دیگر عواملی مانند افزایش وزن و کاهش وزن و تون عضلانی (تون عضلانی داشتن اندامی‌ست که بدون اینکه حجیم به نظر برسد دارای ظاهری سفت، فرم دار و تفکیک شده می باشد) بر داشتن سلولیت تاثیر میگذارد، حتی اگر فرد تناسب اندام نیز داشته باشد میتواند به سلولیت دچار شود.

 

سلولیت پا

 

سلولیت نوعی عارضه پوستی است که لایه‌های عمیق پوست همانند چربی زیر پوستی و همچنین لایه غشایی را دچار التهاب می‌کند. سلولیت معمولاً بیشتر بر روی پاها نمایان می‌شود اما ممکن است قسمت های دیگر بدن و صورت از جمله نواحی اطراف چشم، بینی، گونه‌ها، سینه و مقعد را نیز تحت تاثیر قرار دهد. جالب است بدانید سلولیت بر اثر عفونت باکتریایی به وجود می آید و در هر جنسیت و سنی میتواند فرد را درگیر کند اما ناگفته نماند که سلولیت اغلب در افراد سالخورده و همچنین میانسال دیده می‌شود.

 

انواع سلولیت بدن

 

پس از معرفی هردو نوع سلولیت، از این پس به شرح کامل سلولیت در لایه های عمیق پوست و پدیدار شدن آن در ناحیه پا می‌پردازیم.

 

اگر سلولیت درمان نشود چه اتفاقی می‌افتد؟

 

عدم درمان سلولیت = تهدید زندگی

در ابتدا که فردی به سلولیت مبتلا می‌شود، شاهد تغییرات رنگ پوست خواهد بود. در این هنگام همچنین ممکن است به هنگام لمس کردن چیزی احساس گرما کنید. به محض اینکه عفونت پخش و پراکنده شود قسمت متورم بی رنگ پوست تیره تر و آسیب پذیرتر می‌شود. اگر عارضه سلولیت تحت درمان قرار نگیرد، به نقاط دیگر بدن نیز انتشار پیدا می‌کند و میتواند غده لنفاوی را درگیر کند. در نتیجه اگر عفونت سلولیت به خون راه پیدا کند سبب ایجاد عفونت خون می‌شود که ممکن است تاکنون عفونت خون به گوشتان خورده باشد؛ زمانی هم که عفونت خون اتفاق بیفتد تهدید زندگی فرد نمایان می‌شود.

 

چه عواملی سبب ایجاد سلولیت می‌شود؟

از جمله رایج ترین عواملی که سبب ایجاد سلولیت می‌شود، باکتری استرپتوکوک (streptococcus) و استافیلوکوک (staphylococcus) می باشند. همچنین این سویه های سبب ایجاد بیماری های دیگر نظیر گلودرد میکروبی (استرپتوکوکی)، زرد زخم، فولیکولیت، ورم چرکی (آبسه) و بیماری های بیشتر می‌شوند. ناگفته نماند که هر دو باکتری در بدن انسان وجود دارند اما تا زمانی که وارد لایه عمیق تر پوست نشوند هیچ گونه مشکلی انسان را تهدید ن

 

 

عارضه سلولیت در قسمت های مختلف بدن

 

ابتلا به سلولیت چه نشانه‌هایی دارد؟

سلولیت به هنگام نمایان شدن ممکن است مواردی نظیر تب، سر درد، تورم، حساسیت به لمس و قرمزی را از خود بروز دهد. در برخی موارد نیز بر لایه رویی پوست تاول زده می‌شود و بسیار حائز اهمیت است که برای درمان تاول ها به دنبال روش های درمانی و دارویی مناسبی باشید تا علاوه بر دریافت بهبودی و راه درمانی موثر، از عوارش ناشی از آن نیز جلوگیری کنید.

 

آیا سلولیت واگیر دارد و آیا بهداشت پایین مسبب آن می‌شود؟

در پاسخ به این سوال میتوان واگیر بودن سلولیت را رد کرد! اما باید این نکته را در نظر گرفت که اگر زخم بازی بر سطح پوست شما وجود داشته باشد و پوست شما با پوست فرد دیگری که او نیز زخم باز بر روی پوست خود دارد و مبتلا به سلولیت می‌باشد در تماس باشد، ممکن است بر اثر این تماس پوستی شما نیز به عارضه‌ی سلولیت مبتلا شوید.

 

بهداشت مهم‌ترین پیشگیری است

سلولیت معمولاً در اطراف پوست‌های آسیب دیده به وجود می‌آید، اما در پوست افرادی که بهداشت پایینی داشته و کمتر به بهداشت خود اهمیت می‌دهند نیز دچار این عارضه می‌شوند. جهت رعایت بهداشت پوست خود، توصیه می‌شود دست هایتان را مرتباً با آب و صابون بشویید، ناخت های دست و پا را تمیر و کوتاه کنید، مرتباً دوش بگیرید و پوست خود را به طور کامل خشک کنید، لباس های خود را با فواصل زمانی کوتاه تعویض کنید و لباس تمیز بپوشید و مهم تر از همه زخم ها کوچک روی سطح پوست را تمیز نگه دارید و به آنها رسیدگی کنید.

 

جلوگیری از سلولیت

 

چه آزمایشاتی برای تشخیص سلولیت باید انجام دهیم؟

در بسیاری از موارد ممکن است پزشک معالج شما هیچ گونه آزمایشی از شما نگیرد. اگر سلولیت بسیار شدید باشد ممکن است پزشک آزمایشی جهت اطمینان از عدم سرایت سلولیت به سایر نقاط بدن از شما بگیرد. آزمایش خون در فرایند این بیماری به این منظور است که آیا عفونت سلولیت وارد خون شده یا خیر؛ که اگر عفونت سلولیت وارد خون شده باشد، عفونت خون نیز پدیدار می شود.

آزمایش نمونه گیری از پوست نیز نوع باکتری موجود در سلولیت را شناسایی می‌کند. این آزمایش کمک شایانی به پزشک معالج شما در تجویز بهتر آنتی بیوتیک مناسب می‌کند. کشت باکتریایی نیز نوع باکتری موجود در سلولیت را شناسایی میکند.

 

سریع‌ترین راه از بین رفتن سلولیت چیست؟

ممکن است برخی درمان های خانگی به روند بهبودی سلولیت کمک کند که در ادامه به شرح برخی از آنها می‌پردازیم:

1. برای کمک به کاهش تورم و دیگر علائم سلولیت، از کمپرس آب گرم استفاده کنید و آن را بر روی محل آسیب دیده قرار دهید.

2. سعی کنید ناحیه آسیب دیده را بالا نگه دارید؛ این کار به کاهش فشار خون در رگ‌های خونی شده و به بهبود جریان خون نیز کمک می‌کند.

 

راهنمای انتخاب کفش مناسب برای درمان درد کمر و ستون فقرات!

 

3. از جوراب‌های ساق بلند به جهت کاهش تورم و بهبود جریان خون استفاده کنید. مراقب باشید ناحیه آسیب دیده را خیلی محکم نپیچید چرا که سبب متوقف شدن گردش خون می‌شود. جوراب‌ها و هر وسیله ای که ناحیه مورد نظر با آن احاطه شده است باید حداقل روزی دوبار به مدت 10 الی 15 دقیقه از روی محل سلولیت برداشته شوند.

4. از جمله سریع‌ترین راه برای درمان سلولیت، استفاده از داروهای آنتی بیوتیک می باشد. البته توجه داشته باشید که قبل از استفاده آنتی بیوتیک حتماً با پزشک معالج خود مشورت کنید. در غیر این صورت، استفاده از داروهای بدون نسخه (OTC) همانند آسپرین، ایبوپروفن و ناپروکسن میتواند به کاهش درد و کاهش التهاب کمک شایانی کنند. بهتر است قبل از استفاده از این نوع داروها با پزشک خود مشورت کنید چرا که این داروها برای هر فردی مناسب نیست و با بدن هر شخص سازگار نیست.

 

پوست نرمال و پوست دارای سلولیت

 

چند روز پس از شروع درمان بهبودی حاصل می‌شود؟

اعلب حدود 7 الی 10 روز پس از شروع درمان شما باید احساس بهتری داشته باشید. به طور کلی، چند روز پس از شروع استفاده از آنتی بیوتیک‌ها متوجه علائم بهبودی ناشی از عفونت سلولیت می‌شوید؛ درد ناحیه سلولیت کاهش پیدا کرده، تورم از بین رفته و تغییر رنگ ایجاد شده پوست نیز محو می‌شود.

 

پایی که دچار سلولیت است چه کفشی باید استفاده کند؟

اگر پای شما دچار سلولیت شده و دچار تورم شده است، ما به شما کمک می‌کنیم که از چه کفشی استفاده کنید.

همواره کفش هایی که پنجه پهن و گودی دارند برای افرادی که دچار سلولیت می شوند بهترین انتخاب شناخته شده است. در اینجا ما برخی کفش مناسب این عارضه را به شما معرفی می کنیم.

هنگامی که پای شما متورم است بسیار حائز اهمیت است که از کفشی استفاده کنید که چنجه پا که در قسمت جلوی کفش قرار میگیرد در فضایی راحت و آزاد باشد؛ چرا که اگر فضای زیادی برای قرارگیری پنجه‌ی پا وجود نداشته باشد، ماهیچه پا شروه به منقبض شدن می‌کند و این موضوع میتواند سبب ایجاد بیماری های دیگری اعم از انحراف شست پا، پنجه چکشی و... می‌شود.

بهترین مدل کفش هایی که برای پاهای متورم توصیه شده است، کفش هایی هستند که از مواد و متریال قابل تنفس و نرم ساخته شده اند.

هنگامی که هوا رو به گرمی رفته و وارد فصول گرم از جمله بهار و تابستان می‌شویم پاها بیش از حد معمول متورم می‌شوند؛ از این رو استفاده از کفش و کتونی هایی که دارای قابلیت تنفس پذیری هستند سبب به جریان افتادن هوا در محیط داخلی کتانی شده و در بهبود تورم پا بسیار موثر می باشند.

 

در این قسمت به شما برخی از کفش های مناسب برای تورم پا را معرفی می‌کنیم که میتوانید با بهترین قیمت آنها را از فروشگاه اینترنتی اورجینال پَل خریداری کرده و سفارش دهید:

 

1. خرید کفش راحتی آدیداس اورجینال مدل NMD

کفش آدیداس مدل NMD اورجینال

2. خرید کفش راحتی نایک اصل مدل فلای‌نیت

کفش نایک فلای نیت اصل

3. خرید کفش راحتی اورجینال برند آمریکایی پونی

کفش راحتی برند پونی اورجینال

4. خرید کفش راحتی آدیداس اصل مدل فلش بَک

کفش آدیداس فلش بک اورجینال

5. خرید کفش راحتی ریبوک اصل مدل فیوری‌لایت

کفش ریبوک فیوری لایت اورجینال

6.. خرید کفش راحتی نایک کِی دِی 8 اورجینال

 

کفش نایک اصل مدل KD8

 

مواردی که پیشنهاد می‌کنیم مطالعه کنید:

 

 

کارشناسان سایت اورجینال پَل همواره از طریق راه های ارتباطی زیر آماده پاسخگوئی به تمامی سوالات شما عزیزان می‌باشند:

صفحه رسمی اینستاگرام: original.pal

واتس‌اپ: 09120387302

تلفن تماس: 08138283237 - 08138263633

ورود به فروشگاه اینترنتی اورجینال پَل


دیدگاهتان را به اشتراک بگذارید